Mjesta dvoraca i utvrda u Karpatskom bazenu

BačkovicaHrvatskaHorvát-SzlavónországBelovár-Körös Županija - Pacsinc

  • Pregled
  • Povijest
  • Fotografije
  • Tlocrti
  • Karta
  • Accomodation

BUCHA-BOCHA

Bačkovica

Elhelyezkedése:

Egy Levar nevű helyi lakos házától az alanti völgybe ereszkedő domb lejtőjének megközelítőleg a közepén, délkeleti irányban, egy nagyobb várhely található. Ez egy kör alakú vár volt, mely köré először egy kettős, szintén kör alakú sáncot és két védőárkot ástak, majd egy harmadik árkot a hozzávaló sánccal, ami azonban az erősség közepétől, kb. 30 méternyi távolságra húzódott. Talán érdemes megemlítenünk, hogy ezekben az árkokban csak ritkán lehetett vizet találni: talán inkább csak szimbolikus jelentésük volt, mivel az itteni talajnak meglehetősen nagy az áteresztőképessége. A központi földhalmon egy téglából és kőből épített torony, vagy nemesi udvarház volt megtalálható. A 16. század elejére, az addigiaknál valószínűleg jobb fegyverzettel látták el. Ezt a megállapítást egy bjelovári gyűjtő és kutató, Ivan Barešić tette, aki 1938. körül egy ásatást hajtott végre ebben a várban. Ez alkalommal, kb. 75 centiméteres mélységben, hat kisebb ágyút, egy vörösréz mozsárágyút és egy szablyát tárt fel. A várban talált keramika 15. és 16. századi eredetű. A vár valószínűleg, Szulejmán szultán seregének Bécs alatti veresége utáni visszavonulása, vagy Verőce 1552-es elestének következtében pusztult el. A későbbiekben a környékbeli lakosok, a bevett szokás szerint, építőanyagként elhordták a vár maradványait, de úgy, hogy még az alapjai sem maradtak meg. Amikor 30 évvel később (1968-ban) a szerző felkereste ezt a helyet, alig, de még meg tudta különböztetni a várárkok és középső földhalom alapjainak alakját. A telek tulajdonosai is évszázadokon át konok kitartással dolgoztak a megsemmisítésén, szántották, egyengették, majd, hogy könnyebb legyen rajta a mezőgazdasági művelés, a kör alakot, négyszögletesre alakították át.

A várhely neve és múltja:

A 13. században, szinte a Bilogora közepén, a Csezma (Česme) folyó és mellékfolyása, a Csezmice (Česmice) patak (ma a Bjelovacka patak felső folyása) között terült el a csezmicai nemzetségi megye. A megye területén 1250. körül, több nemesi család is élt, mint a Butkovichok (Butković) a mai Patkovácon, a Kokicsánok (Kokičan) a mai Kokinácon, a Poljicsánok (Poljičan) Poličnán (ma Severin), stb. Közülük is kiemelkedett a Buchka (Bachka, Bochka) család. A leszármazottjaik még jelenleg is nagy számban élnek, sőt a család hozzátartozóit megtalálhatjuk szerte a Dráva mentén, kelet Szlavóniában, Zagorjében, a Kupa mentén, stb. Bilogorában e családnak a birtokai, a nyugaton lévő Vrbone (ma Obrovnica) és a keleten lévő, mai Brzaja és Grebenska körüli dús erdőségek között voltak. A birtokaik elhelyezkedéséről valamivel részletesebben, a csázmai káptalan által 1271-ben(1) kiadott adásvételi szerződésből értesülhetünk. Tudniillik a család ebben az évben döntött arról, hogy eladják az örökségüket képező földeknek azt a részét, mely egymagában állt a megye nyugati végében, a fent említett családok birtokai között. A földdarabot 12 márkáért, a vrbonei Descyna fia Mirsa vette meg, hogy így kerekítse ki a saját birtokát.

Ebben az okiratban, a Buchka család tíz tagját említették meg, mint pld. Péter fia Pétert, Ztoyka fia Chernát, Nekmer fia Chernoglaut, aztán Sankot, Giusét, Gardobot, stb. A család leginkább a mai Velika Pisanica, Ravneša és Brzaja között tartózkodott, a székhelyüket képező vár, a mai Bačkovicában volt megtalálható, mely mellett, valamivel északabbra, még egy kisebb erősség található(2). Annak ellenére, hogy ilyen számosak voltak, tény, de a család a 14. század elején, fokozatosan a kihalás szélére került, mivel egy évszázaddal később e vidéken, csak egyetlen képviselőjüket említették tisztelettel. Ez esetben, arról a Bucsinci Illésről van szó, aki több horvát nemessel együtt, 1492-ben aláírta a pozsonyi békéről szóló okiratot(3). 

Az 1650-ös esztendő után, Bačkovica falvát az ősi neve alatt újra felépítették és új lakosságot is kapott, akik részben Boszniából és Likából települtek át. A falunak 1866-ban, 21 portája és 258 fős lakossága volt.

JEGYZETEK:

1. T. Smičklas: Diplomatički zbornik Kraljevine Hrvatske, Dalmacije i Slavonije (A horvát-dalmát-szlavón királyság diplomáciai gyűjteménye. A továbbiakban CD, mint CD VI. No. 15. p. 12-14; 1272. év)

2. A második bačkovicai várhelyet 1979-ben, Mladen Medar, bjelovári régészhallgató mérte fel.

3. R. Horvat: Povijest Hrvatska (Horvátország története, I. könyv, 187. oldal, Zágráb, 1924.)

LOVRENCEVIC, Zvonko

Középkori várhelyek Bilogoréban (MEDIEVAL HILLFORTS IN BILOGORA)

Forrás: Lovrencevic, Z. (1989), Srednjovjekovne gradine u Bilogori, u: Arheološka istraživanja u Podravini i kalnicko-bilogorskoj regiji, "Posebna izdanja Hrvatskog arheološkog društva", 14: 139-166, Zagreb.

 

fordította és összeállította: Szatanek József

GPS: N 45° 50.395 (45.839924)
E 17° 5.012 (17.083529)

Információk: Backovica települést déli irányba elhagyva, Belovár felé, az első észak-keleti irányba tartó útra kell ráfordulni. Ezen az úton addig haladunk míg egy nyugatra tartó utat találunk, itt kell parkolni. Innen dél-keleti irányba a tisztáson, művelt területen lefelé haladva kb. 200 m után találjuk a várhelyet.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
The map on the left shows our partner's nearest offers, each price tag being an accomodation. The map can be moved around and zoomed with the cursor. To load more accomodations, please zoom on a town. More information is available by clicking on the price tag.
Várak.hu mobil applikáció