Hrady a opevnenia v Karpatskej kotline

Miklósvár - MicloşoaraRomániaErdély és PartiumHáromszék Kráľovská župa - templom

  • Prehľad
  • História
  • Fotografie
  • Pôdorysy
  • Mapa
  • Accomodation

Baróttól délre, az Olt mentén fekvő Miklósvár (Micloşoara) Erdővidék római katolikus többségű települése, az egykori Miklósvárszék központja. Nevét már 1211-ben említik írásos formában („Castrum Sanct. Nicolai”) II. András király barcasági adománylevelében. Ebben az esztendőben az uralkodó a Barcaságot a német lovagrendnek adományozta, és megállapította annak határait: Halmágy-vár és Noilgant (Ugra) vár mellett Miklós-vár gyepűit említi az oklevél. Ez az Árpád-kori erődítmény legkésőbb a tatárjárás (1241/42) során elpusztult. Orbán Balázs úgy gondolta, hogy a falutól északkeletre, a Várpatak és Szélviz-pataka közötti 717 m magas, „Tortogó-vár” nevű erdős hegycsúcson állt egykor. E helyen azonban már a 19. század közepén is csak némi homályos sáncnyomok látszottak, az itt talált leletek alapján pedig ma már bizonyos, hogy Tortogó-váron neolitikus (őskori) telep feküdt. Miklósvár erődítménye valójában a mai katolikus templom helyén és környékén terült el. Maradványaira még napjainkban is rábukkannak a templomot övező kertekben, szántás alkalmával. A közelmúltban a műút építésekor ismét megtalálták a vár falát.

A helységet az 1332-es pápai tizedjegyzék is említi. A hagyomány szerint a falu legrégebbi temploma fenn volt a Faluhelynek nevezett területen, a Székátaljában, ahonnan a lakosok később leköltöztek a völgybe. 1567-ben a község még csak 19 kapuval rendelkezett. Az Olt magas teraszán, a mai templomdombon, állítólag a régi vár köveiből épült aztán második temploma, amelyet erődfallal vettek körbe és 1771-ig használtak. De mert „romlásnak indult”, a helyébe 1772–75 között a napjainkban látható új templomot építették fel.

A katolikus templom hagymasisakos barokk harangtornyában Orbán Balázs egy 1400-ból való harangot fedezett fel, melyet valószínűleg egy brassói német mester készített. E harang az I. világháború során sajnos elpusztult. A templom titulusa Szent Miklós, őt ábrázolja főoltárának képe is. A templomot övező, támfalakkal erősített, ovális alaprajzú, 16-17. századi eredetű várfal jelentős része még ma is áll. Magassága 2,5 m, vastagsága 1 m, itt-ott lőrések is megfigyelhetők benne. Az épület előtt helyezte el a faluközösség a két világháború helyi áldozatainak készíttetett kopjás emléket (1998), mely Mihály János és Ábel János ürmösi faragók alkotása.

Forrás:

Karczag Ákos – Szabó Tibor: Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei. Budapest, 2012. 711.


GPS: N 46° 0.487 (46.008110)
E 25° 34.850 (25.580837)
Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
The map on the left shows our partner's nearest offers, each price tag being an accomodation. The map can be moved around and zoomed with the cursor. To load more accomodations, please zoom on a town. More information is available by clicking on the price tag.
Várak.hu mobil applikáció