Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Zalaszentgrót, Magyarország, Zala vármegye, Zala történelmi vármegye - Vár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Zalaszentgrót, vár
A 13. század második felében épült itt vár (elsőemlítése: 1299). Akkor a szentgróti család birtoka. A 14–15. században több család is perlekedett érte. kanizsa várának eleste (1600) után a végvári vonalba került. A mindenkori birtokos családból kerültek ki az erődítmény kapitányai. hosszú hídvezetett a vízen át a várkastélyhoz.
A település egy részét (a hostátot) is erődítménnyel vették körül. A település hajdúvárosnak számított. A 14. századtól birtokos Hagymássy család a 17. század közepén kihalt. A várkastélyt és uradalmát Batthyány Ádám vásárolta meg (1656).
A várról 1665-ben készült metszet jellegzetes dombos zalai tájat ábrázol. erdős dombon emelkedik a kétemeletes várkastély, amelyet négyszögben bástyás fal övez, közelében a település házai látszanak. Az előtérben szarvasmarhákat hajt a pásztor. Idilli kép, bár részleteiben eltér a valóságtól. Mert igaz, hogy némi emelkedésen áll a kastély, de korántsem ekkora dombon, amelyet voltaképpen a Zala folyó két ága fog közre.
1690-ben visszafoglalták a törököktől kanizsa várát. Ez azt jelentette, hogy a zalai erődítmények elveszítették katonai jelentőségüket. A régi erősségeket vagy lebontották, vagy pusztulni hagyták.
Szentgrót esetében a régi várat jórészt elbontották, és helyén épült ki a ma látható kastély első formája, copf stílusban. Az építkezés 1787-re fejeződött be. Jelenleg 27 holdas (részben elpusztult) parkban álló, u alaprajzú, egyemeletes épület a kastély, az oldalszárnyak végén egy-egy félkör alakú, kétemeletes toronnyal. Az északi homlokzat kiugró középrészén a gr. károlyi család címere látható. A 19. század végén került a kastély a gr. károlyi család birtokába. Akkor épült a kocsibehajtós terasz is. A kívülről szépen helyreállított épület északi homlokzatán a régészetileg föltárt középkori részletek is megfigyelhetők.
Kétkarú lépcső vezet föl az emeletre, a díszteremhez, ahol barokk falkép Szentgrót várának látképe (Le Dentu rajza, 17. század vége) töredéke látható. Az emelet délnyugati sarkán volt valaha a könyvtárterem.
Az 1970-es években kisebb régészeti feltárást végzett a kastély udvarán Vándor László régész. Ekkor kerültek elő a kaputorony maradványai, s kiderült, hogy a mai kastély keleti szárnyának egyes részletei a 15–16. században épültek. Vándor László a kutatást a következőkép összegezte:
" A feltárás csonka volta ellenére jelentős eredményeket hozott. Megállapítást nyert a középkori vár és a XVIII. századi kastély szoros kapcsolata. Megállapítottam, hogy a vár keleti szárnya a XV. század második fele és a XVI. század eleje közötti időszakban épült. Ennél korábbi leletanyag az ásatási területen nem került elő, de a 3. árokban feltárt kis falszakasz, amely a pince padlószintje alatt megmaradt, jelzi, hogy a késő középkori vár ugyanazon a helyen állt, ahol a XIII. században a Tűrje nemzetség vára felépült. Valószínűnek látszik, hogy a kastély északnyugati sarkába belefoglalt épületrész egyidős az elbontott keleti szárnnyal. A dongaboltozatos pince és a fölötte levő két földszinti helyiség falszélességei, valamint traktusszélesség megegyezik a keleti szárnnyal, a pinceboltozatok is ugyanolyan jellegűek. A mai épületszárny alá tekintő befalazott pinceablak jelzi, hogy ezen a részen az udvar felöl nem keretezte folyosó az épületet, mint a keleti szárnynál.
A XVIII. század elején a várat az új körülményeknek megfelelően nagy mértékben átépítik, és csak pár évtizeddel ezután kerül sor a középkori vár részleges bontására, és a kastély kiépítésére. A kutatás adatainak összevetése után feltevésem az, hogy a XV—XVII. századi vár zárt négyszög alakú volt, délkeleti sarkán a kaputorony körüli részén volt csak szabálytalan. Az északi szárny alapjaiban nagyon sok középkori részt őrzött meg, csupán pincerészét boltozzák újra. A főszárnyban nem lehet falkutatás nélkül biztosan középkori részt feltételezni, de az északnyugati sarok középkorinak tekinthető része bizonyítja, hogy vonala követi a vár külső falának vonalát, így valószínűvé teszi, hogy legalább alapozásban középkori részeket tartalmaz. Falszélessége alapján a déli szárny középső főfalát sejtem a vár déli külső falának."
Napjainkban az egyemeletes, egykori intézői lak három termében 2002-ben nyílt helytörténeti kiállítás mutatja be a kastély és a település történetét.
Források:
Vándor László: Szentgrót vára. (Kutatások a zalaszentgróti volt Batthyány-kastély területén) - KÖZLEMÉNYEK Zala megye közgyűjteményeinek kutatásaiból - 1978
Csorba Csaba - Várak, kastélyok, templomok magazin 2012 I. szám
GPS: | É 46° 56.612 (46.943527) |
K 17° 4.355 (17.072590) |
Információk: A kastély épületében általános- és szakiskola működik. A kastély előzetes bejelentkezés, megbeszélés esetén látogatható!
Az egyemeletes, egykori intézői lak három termében 2002-ben nyílt helytörténeti kiállítás mutatja be a kastély és a település történetét.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.