Zsámbék, Zichy kastély ( földvár, ezt követően kővár, majd a török időkben végvár )
A község nyugati részén, a Zsámbéki-hegy délkeleti lábánál, kisebb dombtetőn áll a barokk Zichy-kastély. A Zichy-kastély helyén a 12. században Aynard lovag földvára, ezt követően megerősített udvarháza állt, majd az 1200-as évek elejére kiépült a kővár.
Oklevelek tanúsága szerint a francia eredetű Aynard nemzetség, melyet Smaragd nemzetségnek, illetve később Zsámbéki családnak is neveztek, a királyi udvarban igen fontos tisztségeket töltöttek be. Volt közöttük vármegyei főispán, fehérvári prépost, kalocsai érsek, királynéi étekfogó, kancellár és országnádor is.
1398-ban Zsigmond király a várat és az uradalom nagy részét Maróti János bacsói bánnak adományozta. Azonban az is tény, hogy az Aynard utódok tovább éltek Zsámbékon, de 1403 után már nem voltak birtokosai.
Hunyadi János korában jelentős események zajlottak a várban. 1445 decemberében az országnagyok a zsámbéki várban megtartott tanácskozáson határozták el, hogy 1446 február 9-re Székesfehérvárra országgyűlést hívjanak össze. Az ezt követő 1446 június 6-án tartott pesti oszággyűlés, a nemesség részvételével a Rákos mezején választotta kormányzónak Hunyadi Jánost, V. László kiskorúságának idejére. Hunyadi Mátyás 1467-ben mezővárosi rangra emelte Zsámbékot, mely szépen fejlődött a török uralom kezdetéig.
A zsámbéki vár jelentőségére mutató jó példa, hogy 1496 nyarán II. Ulászló király a budai pestisjárvány elől menekülve ide hozta magával a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket.
1541-ben Buda várának megszállásával egy időben a török Zsámbékot is elfoglalta. A harcok során a vár is és a templom is erősen megrongálódott. Zsámbék a török korban a végvári rendszer egyik tagja lett.
A vár török kori ábrázolásai több tévedést tartalmaznak, melyek az esetleges régészeti kutatásokhoz nem nyújtanak segítséget. A zsámbéki vár török helyőrségének létszámát 1549-től ismerjük, ekkor 275 katonáról írnak. 1557 áprilisában a komáromi és győri vár katonái felgyújtották a zsámbéki palánkot, az őrség valamennyi tagja bent égett, és csak a vár kőtornya maradt. meg.
1596-ban és 1599-ben a keresztények elfoglalták és felrobbantották a várat, majd újra török kézre került. A vár 1661-1664 között magyar kézen, majd a török háborúk végéig, 1686-ig ismét a törökök birtokában volt. Az 1665-ben itt járt Evlia Cselebi szerint a domb tövében álló nyégszögletes vár téglából épült, és 300 katona állomásozott benne.
1689-ben a Zichy István vásárolta meg a zsámbéki birtokot és uradalmi kastéllyá alakíttatta. Az 1710-es években építették fel a végvári harcokban lerombolódott vár helyén a szép, emeletes saroktornyokkal díszített korabarokk várkastélyt. A Zichy családhoz fűződik Zsámbék újratelepítése elsősorban sváb, frank és bajor telepesekkel. Zichy István halála után a birtokot és a várkastélyt, fia Zichy Péter örökölte, ki a várban halt meg 1726-ban. Ebben az időben Óbuda is a Zichyek birtoka volt, így a család ezt követően a zsámbéki kastélyt már nem használta.
A zsámbéki kastély és uradalom 1766-ban a Királyi Kamara tulajdona lett. Ezt követően az épületegyüttes száz évig lakatlanul omladozott, már a lebontásának gondolata is felmerült. A 18. század elején letelepedett svábok, frankok és bajorok, a települést ekkora már igazi otthonuknak tekintették, ezért a helyi iparosok és parasztok elöljárósága úgy döntött, hogy megvásárolják a kastélyt és megmentik a bontástól.
Azonban a felújításra már nem maradt pénz, ezért 1904-ben a svájci Szent Keresztről elnevezett Irgalmas Nővérek rendjének adták át az egyemeletes épületet, akik cserébe vállalták a helyreállítást. A rend tartományi házzá alakította át a kastélyt, melyet négyzetes épülettömbbé bővítettek. Az udvar északi oldalán álló középkori épületcsoport ennek az építkezésnek esett áldozatul.
Az Irgalmas Nővérek 1905-ben a felújított kastélyban kezdték meg a zsámbéki gyerekek elemi és polgári iskolai oktatását. 1924-re az épület azonban már kicsinek bizonyult, ezért a kastélyt kétemeletesre bővítették. A várkastély a 20. század elejétől kezdve a mai napig oktatási célokat szolgál. Jelenleg a Premontrei rend általános iskolát és gimnáziumot működtet az épületben.
Források:
Torma István (szerk.) MTA Régészeti Intézet MRT 7 - Pest Megye Régészeti Topográfiája - 1986
Zsámbéki Medence Idegenforgalmi Egyesület, tájékoztató tábla a kastély előterében
Pati Nagy Elemér - Zsámbék, helytörténeti kiadvány - 1994
Kastelyok.com honlap - Zichy-kastély
GPS: | É 47° 32.826 (47.547104) |
K 18° 42.932 (18.715527) |
Információk: A község nyugati részén, a Zsámbéki-hegy délkeleti lábánál, kisebb dombtetőn áll a barokk Zichy-kastély. A kastély napjainkban iskolai intézményként működik, ezért nem látogatható.
Parkolási lehetőségként a kastély déli része előtt elterülő nagy parkoló területe ajánlott, de a romtemplomnál lévő parkolótól is csak 10 perces séta a kastély.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.