Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Babócsa, Magyarország, Somogy vármegye, Somogy történelmi vármegye - Nárciszos
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Basa-kert (Narciszos)
Babócsa községtől K-re 1-1,5 km-re van. Az egész vár nagyjából téglalap alakú. Ny felől a Rinya ártere feletti meredek part határolja, többi oldalát árok kíséri. A belső terület két részre oszlik, a kettőt E-D irányban két árok és köztük egy sánc választja el. A nagyobbik rész Ny-ra esik. A sokkal kisebb K-i rész K-i szélét sánc, majd két árok és köztük egy további sánc zárja le. Az egész területet fű, illetve a Közép-Európában egyedülálló csillagos nárcisz takarja. Természetvédelmi területe a helyi önkormányzat tulajdona és felügyeletileg a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozik.
A vár területén Magyar Kálmán végzett feltárásokat 1984—1992 között. Területének legkiemelkedőbb részét a német eredetű Tibold nemzetség kegyúri temetkező helye, a Szent Miklós tiszteletére szentelt bencés apátság kb. 30 m hosszú és 15 m széles, félköríves apszissal záródó, téglalap alakú, hosszú hajóval rendelkező díszes kőtemploma foglalta el, egy rendházzal. A monostortól Ny-ra helyezkedtek el a szolgáltatók egyszerűbb házai, illetőleg a Tiboldok egyik udvarháza is.
A tatárjárást követően, de inkább a 13. század vége és a 14. század eleje között a bencések újjáépítették templomukat és egy nagyobb L alakú rendházat. A monostorhoz tartozó, eredetileg ovális, fallal és árokkal kerített temető az új rendház felé terjeszkedett. Benne egy temetőkápolnát, illetőleg osszáriumot emeltek. Ekkortájt építhettek a Tibold nemzetséghez tartozó Babócsai család tagjai egy nagyméretű főúri épületet. Az egész területet téglalap alaprajzú sánccal és árokkal erődítették meg. Ekkor épülhetett ki az un. K-i elővár a kézműves, köztük a fazekas telepeivel.
A monostoregyüttestől és a főúri udvarháztól D-re 50 méterre tárták fel az Árpád-kori falu 13x8 méteres, patkóíves szentélyű, téglából épült falusi egyházát. Tőle Ny-ra terült el a hozzátartozó falu. A 14. század vége és a 15. század eleje között a megerősített központban lévő falu oppidummí, azaz mezővárossá fejlődött. A kisméretű Árpád-kori plébániatemplom és a temető helyén gótikus stílusban nagyobb, 25 x 10 méteres, nyújtott és a tízszög öt oldalával záródó, különleges szentélyű egyházat építettek téglából. Ez a Szent Egyed tiszteletére szentelt, megnagyobbított plébániaegyház 1390-ben búcsújogot is kapott. Ekkor épült fel a templomtól K-re a 30x25x20 méteres zarándokház téglából és kőből.
1989-ben az ásatás során átvágták az erődítmény K-i oldalán a belső és külső sáncot egy 250 m hosszú és 1 m széles kutatóárokkal. A plébániaegyháztól E-ra és K-re előkerült a sánc gerendaszerkezete, amely két vízszintes gerendasor között földtömés, palánk volt. A sánc előtt V keresztmetszetű 3-4 m mély árok volt. A sáncok agyagfeltöltésének a belsejében függőlegesen elhelyezett karósor volt. A függőlegesen levert oszlopok között vízszintesen elhelyezett merevítő gerendák feküdtek. A sánc feltöltésében 13-14. századi kerámia töredékek kerültek elő. A zarándokház épületét beleépítették a sáncba. Ez azt bizonyítja, hogy a sáncrendszer a 14. század vége előtt elkészült. Folyamatosan megújították egészen a 17. század végéig. A török időkben sarkain kerek ágyútornyok is készültek.
A 15-16. században a Marczaly és az ecsedi Báthory család kezén lévő erődített szakrális központi és mezővárosi helyet a török előbb 1555-ben, majd 1566-ban elfoglalta. A legkiemelkedőbb részen lévő területen a bencés kolostort és a temetőjét egy nagyméretű gőzfürdő felépítésével részben elpusztították. A temető területére került a fürdő alagsori építménye. A templomot és az apátságot a török a fürdőhöz tartozó épületként és raktárként használhatta. A két egyház közötti területen épült fel a török parancsnok kerített, magánfürdővel rendelkező palotája. A törökkori nagy közfürdőtől É-ra is jellegzetes hódoltság kori településnyomok: paticsház és szemétgödrök maradványai kerültek elő különböző leletek (kályhaszemek, mázas kerámiák, vas- és bronztárgyak) kíséretében. A vár területén több kisebb épület, raktár állt elszórtan, szinte mindenütt. A mezővárosi plébániatemplom területén, a temetőben is török településnyomok kerültek elő.
A 16. század végétől az 1671-es felségsértési perig - török megszállás miatt természetesen csak névlegesen - a Nádady család a birtokosa. A kincstár kezére került birtokok egy részét 1677-ben Széchenyi György vette meg, maradékait a Szalay és a stájer (származású) Rindsmaul család. 1776-ban Végh Péter, majd 1835-től a Somssich grófok is birtokosok. A területet összefüggő gyümölcsösként kezelték. 1715-ben a helyiek szerint: „...item hicfatens in servitio Turcarum existens, adhunc ante introitum illorum iam extitisse circumvallationem, seu fossatum inter Babocsam Bathorianam et Babocsam Abbatialem, seu KisBabocsa trans Rynyam in districtu Szigetiensi, distinctum fuisse..".
1812-ben azt írják, hogy Babócsa, amely a Rinya folyó náddal benőtt folyása alatt áll. Waha híres erődítmény állott ezen a helyen, amely mostanában csak romhalmaz, miután különféle viszontagságok érték 1555-től az 1664. esztendőig. Fennáll még a törökök fürdője és a vár sánca, a többi épületnek csak az alapjai látszanak. Egykor a bencéseknek is állott itt apátsága.
A vár átmérője 340x310 m, területe 8,7 ha.
Magyar Kálmán - Nováki Gyula: SOMOGY MEGYE VÁRAI A KÖZÉPKORTÓL A KURUC KORIG, Kaposvár, 2005.
A vár területén 1984 és 1992 között Magyar Kálmán végzett ásatásokat. Megállapította, hogy a vár területe a XIII.-tól a XVII. századig lakott volt. A vár központi helyén álló kegyúri apátság, a Szent Miklós monostor a Tibold nemzetség temetkező helye volt. A tatárjárás után a monostor köré védelmi rendszert építettek. A Nárciszos területén Árpád-kori település maradványait is feltárták. A sáncátvágás során előkerült a sáncokat merevítő gerendaszerkezet nyoma. A sáncok a XVI-XVII. században még megvoltak A török korban palota és fürdők épültek itt.
Forrás:
Magyar Kálmán: A Babócsai Nárciszos-Basakert Árpád- és középkori településtörténete a régészeti kutatások alapján (Somogy megyei múzeumok közleményei 1994) IV.06.3
Magyar Kálmán: Babócsa-Nárciszos. Török hódoltság kori települések régészeti emlékei
GPS: | É 46° 2.534 (46.042233) |
K 17° 21.509 (17.358482) |
INFORMÁCIÓK:Babócsától keletre, a Komlósd felé vezetõ út elágazásánál van a Basakert. A területet kb fél órás sétával lehet bejárni. Érdemes május elején meglátogatni, amikor a nárciszmezõ virágzik. A vár területén feltárt Árpád- és törökkori épületek nagy részét visszatemették.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.