Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Károlyváros - Karlovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Zágráb vármegye - erőd
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Gjuro Szabo:
A XVI. század vége folyamán épült fel Károlyváros (Karlovac). A középkor letűntével, eltűntek a még álló középkori várak is, mivel vagy modernizálták őket az újabb idők követelményei szerint, mint például Varasdot, vagy teljesen felhagyták őket. Károlyvárost erődként tervezték és építették is meg, 1579-től kezdve, elsőként Horvátországban. K á r o l y v á r o s e r ő d j e, a kezdetekben egy gyöngécske erődítés volt. Már 1660-ban, azt jelentette M. Stier hadmérnök, hogy csak, nemrég emelték fel a 6 bástyát „Paluerden” és a földből készült sáncokat (Bollwerk), ám a szilárdságuk máris meggyöngült, az általuk hordozott nehéz tüzérség miatt. Az összes fala olyan gyönge volt, hogy éppenséggel, semmilyen biztonságot sem nyújtott, a földsáncokon lévő út oly szűk volt, hogy csak egy ember mehetett el a másik mellett. Ennek az erődítménynek a helyéül, a Kupa és a Korana összefolyását választották, az is világos, hogy az erődöt, elsődlegesen Karintia és Stájerország védelmére emelték, nem pedig a maradék Horvátország védelméül. Számos rajz maradt fenn a károlyvárosi erődítésekről, még számosabbak az ilyen-olyan indítványokról és módosításokról, melyeket, soha senki nem valósított meg14. Az erődöt hatszögletűre építették, minden sarkán egy-egy bástyával (31. ábra), melyeknek nevet is adtak: új, karintiai, tornyos, krajinai, Auersperg és Zrínyi bástyának. Károlyvárosnak már 1594-ben, ellent kellett állnia egy török támadásnak. Ezután az erőd lassacskán kezdte elveszteni a jelentőségét, ami 1777-re vált teljessé, amikor is Károlyváros szabad királyi várossá lett, ami után, egy nagyon élénk kereskedővárossá fejlődött.
Károlyváros - Karlovac
Károlyváros (Karlovac), a maga 59.999 fős lakosságával és 112 m tszf. magasságával, fontos útvonalak, vasúti és főutak találkozásánál, Közép Horvátországhoz tartozik. Zágrábtól 26 km, Rijekától 130 km, a Szlovén Köztársaság béli Metlikától 30 km, a Bosnyák-Hercegovin Köztársaság béli Valika Kladušától 40 km. távolságra esik. A Dinári hegység és a Pannon síkság szélén helyezkedik el. Károlyvárosnál, a Kupa folyó jobb partjánál végződik a Pannon síkság, és kezdődik a Mediterránum felé haladó dombsági, hegyvidéki tájék (a Károlyvárosi hegyvidék és a Gorski Kotar hegyei). A hasonnevű megye, mely 174.185 főnyi lakosságával, 3.311km2 terül el, közigazgatási székhelye.
A Horvát Köztársaság összes megyeszékhelye közül, Károlyváros a legfiatalabb város. Egy katonapolitikai határozat alapján építették fel, 1578. márciusától kezdődően, abban az időben, amikor az Osztrák császárság és nyugat Európa északi részét kellett megvédeni a török betörésektől. A Mura menti Bruckban tartott országgyűlés hagyta jóvá azt a pénzösszeget, amiből felépíthették a határőrvidék, horvát határ legfőbb erősségét, de még az előtt, hogy határoztak volna arról a helyről, ahova felépíteni szándékozták.
Az erődöt, a Dubovac patak és a Korana folyó kupai torkolatánál helyezték el, Habsburg Károly stájer főherceg és a horvvát-szlavón határőrvidék főparancsnokának, 1578. augusztusi határozata alapján. Az erőd felépítésére vonatkozó határozatot 1579. májusában, a Horvát szábor is helybenhagyta.
A leendő erőd terveit, egy várostervezői teammel rajzoltatták meg, olyatén módon, ahogy az a reneszánsz várostervezők felfogásában, mint „ideális város” szerepel. Maga a város, egy szabályos hatágú csillag belsejében helyezkedik el, geometrikusan megrajzolt, szabályos téglalap alakú háztömbökkel és egy főtérrel a közepén. A megrajzolt „csillag” szárait földsáncból emelték fel és mind a kiugró sarkot egy-egy erőddel (bástyával) erősítették. Annak ellenére, hogy első rajzolatban a károlyvárosi erőd már kész volt, a város építésének megkezdésével leálltak (1579. július 13.), feltételezhetően azért (M. Kruhek: Karlovac, 21. oldal), mert egy ilyen város kivitelezéséhez – az erőd, már előbb elkészült, elő kellett készíteni a Kupa és a Korana közti területet.
A Korana és Kupa torkolati területének a végében, már 1579. nyarán, hatalmas építkezés zajlott. Az erőd építését a határőrvidéki és a karintiai nemesség is támogatta, de jelentős segítséget adtak a horvátországiak is. Feltehető, hogy az építkezésen, összességében kb. 1.000 ember dolgozott. A szükséges kőanyagot Ozalyból, a faanyagot a közeli erdőségekből, az egyéb építkezési anyagot a határőrvidék területéről és Karintiából szállították. Egy év múlva, az erőd a felépítése után, már 3.000 gyalogos és 40 lovas huszár befogadására volt képes. A katonaságon, a tisztviselők és családjaikon kívül, a városban laktak polgári személyek is, a közeli Dubovác első lakosai, aztán iparosok is, akik maguknak és családjuknak, munkát találtak az erődben. Az új város a nevét, az alapítójáról, Károly főhercegről kapta, ám néha és időnként csak úgy emlegették, hogy „a Dubovác alatti új erőd”, aztán több, mint egy évszázadig – egészen addig, míg a város ténylegesen el nem érkezett a polgári öntudatához – mint a „Dubovác környéki Károlyváros”.
Károlyváros erődje, katonai közigazgatás alá tartozott, de már az első évtől kezdve (és folyamatosan) számon tartották a polgári lakosságot. Erről tanúskodik Rudolf király 1581-es Privilégium oklevele is. Az erődben emelt házaknak biztosították az örökölhetési jogát, de avval a megkötéssel, hogy csak annak a személynek lehetett eladni, akinek nem voltak birtokai „Stájerországban, a Határőrvidéken és többi szövetséges tartományban”. Az összes városlakónak ugyanazok voltak a jogai, de mindenben kötötte őket, az elrendelt katonai előírások tiszteletbe vétele. Szabályozták az éves vásárok megtartásának a jogát is, „amit nem lehetett, más környékbéli település, legkevésbé Dubovác kárára megtartani”.
Alig tizenhárom évvel azután, hogy felemelték az erődöt, 1593-ban, a törökök történelmi vereséget szenvedtek Sziszek falai alatt. Ezt az évet a török történetírók, „a romlás évének” nevezték, tekintet nélkül arra, hogy időközben a törökök északon, Bécsig törtek előre, mivel ettől kezdve a török ereje leszálló pályára került, annyira, hogy a XVII. század végére, Európának ezen a részén, valamint Ausztriában és a Magyar királyságban megszűnt a török veszély. Európa ezen részének, katonapolitikai képének változását, jól defíniálja az 1699-es karlócai, aztán az 1718-as pozsareváci béke, ami után a katonai szolgálatot felváltotta a kereskedelmi tevékenység. Károlyváros ettől kezdve megszűnt elsődleges katonavárosnak lenni.
fordította: Szatanek József
GPS: | É 45° 29.594 (45.493237) |
K 15° 33.329 (15.555483) |
A vár , nagyrészt jó állapotú árkai körbejárhatóak. Falmaradványok nincsenek.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.