Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Lukavec, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Zágráb történelmi vármegye - Vár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Zágrábból Sziszeknek, a túrmezei (Turoplje) síkságon áthaladva láthatjuk meg Alsó Lukavecnél (Donji Lukavec), Lukavec túrmezei várát. Az ősi túrmezei kisnemesi megyének az okiratok szerint, már a mostani előtt is volt egy vára, ám abból semmi sem maradt fenn. A kisnemesek, valószínűleg fából készített első közösségi várát, csak a török támadások időszakában, úgy 1474-1479. körül építhették fel. Ám nem sokkal ezután, laki Thúz Iván, Medvevár birtokosa, erővel telepedik bele, és a medvevári uradalomhoz csatolja. A várat felépítő kisnemesek utódai a későbbiekben is keresték az igazukat, még akkor is, amikor Medvevárat már Mátyás király, aztán Corvin János, utóbb Brandenburgi György őrgróf, Corvin János, majd özvegyének Beatrixnak, a második férje bírta. Korbavai Karlovics Iván, Medvevárát már Lukaveccel együtt vette meg, hogy aztán a Zrínyiekre hagyja, akik 1553-ban megígérték, hogy a várat visszaadják a túrmezeieknek, ám ennek nem tettek eleget. A túrmezei kisnemesek végül csak 1544. körül kapták vissza a várukat. A vár ekkorra már rom volt úgy, hogy a túrmezeiek 1576-ban egy új, ugyancsak fából készült várat építettek fel ugyanarra a helyre ahol a mostani áll, amit a XVIII. század első felében átépítettek. Ez a máig épen megőrződött vár négyzetes alakú lett, aminek a sarkait négyszögletes tornyokkal erősítették meg. A kapu fölött egy torony van, amit a közelmúltban, barokk sapkával fedtek. Hogy ennek a nagyon későn épített várnak is voltak védelmi feladatai, arról a vár minden részében meglévő, lőrések tanúskodnak…”
Mai állapot:
Az árokkal, szigetszerűen övezett vár felújításával, a 2003-as esztendőben készültek el. Jelenleg a vár csak időszakőnként tart nyitva, így leginkább csak kívülről tekinthető meg. Ha a vár belsejére is kíváncsiak vagyunk, akkor a látogatásunkat Szt. György napjához (április 24.), vagy a nyári szabadtéri színháznapokhoz (minden év júniusában, általában csütörtökökként), vagy Szt. Luca napjához (december 13.) kapcsolódó helyi ünnepekhez kell kötnünk, ugyanis ilyenkor a vár szabadon bejárható. A várban egyébként semmilyen kiállítás sem található, miután a várnak ez idáig nem találtak funkciót.
A dombszerű várterület északi részét egykor a külső vár foglalta el, a feltételezések szerint, az északi szögletben volt a korai, fából készült vár is, ám ennek nyomaira csak egy régészeti kutatással lehetne rálelni. A déli harmadban elhelyezkedő vár külső méretei kb. 20x20 métert tesznek ki, a sarkokon egy-egy kb. 5x5 méteres toronnyal.
Miután magamnak sem sikerült a vár belsejébe jutni, így csak Emilij Laszowski 1910-es leírására támaszkodhattam.
„…Lukavec várát alapjaitól fogva téglából építették fel. A várat a földbe levert cölöpökre helyezték. A vár alaprajza négyzetet formáz, a sarkain azonos méretu, négyszögletes (kb. 5x5 m) tornyokkal. Ezek a tornyok a tömegüknek több mint a felével, a vár alapkerületén belül feküdnek. Az összes torony azonos magasságú (kb. 8,75 m ) a vár felmenő falaival. A vár cseréppel fedett. A vár északi oldalának közepén, egy boltíves kapu található, mely fölé a túrmezei nemesi közösség, két oldalról oroszlánok tartotta, címerét helyezték el. A címer körül az alábbi felirat található:
A kapubolt fölött, egy meglehetősen tömzsi benyomást keltő, kétszintes torony emelkedik, melynek felső harmadának közepén, egy íves ablaknyílás található. E fölött, van még egy emelet, melynek ablakait utólag elfalazták. Ezeket, az elfalazásokat, az egykori órák helyét jelző mezők jelölik. A torony mind a négy oldalán volt óra. A meglehetősen meredekre épített toronysapkát bádoggal borították. A torony kettőos csúcsát, egy-egy zászlócska díszíti. A bádogsisakot az elmúlt években készítették. Egy régebbi, 1895-ös festmény szerint, az építményt még zsindellyel fedték le.
A várudvar is négyszögletű. Az északi oldalát, egy hármas boltív alkotja, mint ahogy a keleti és a nyugati oldalát is. Mind a földszinti, mind az emeleti folyosók boltozottak. A kút a várudvar északnyugati sarkában található.
A kaputól jobbra, a földszinten egy kicsiny, befalazott ablakfülkés, apró ajtajú zárka található, ahová a súlyos rabokat zárták. A kaputól balra, az északkeleti torony földszintjén egy újabb, un. „copernica” zárka van, ahová az 1733/34-es boszorkányüldözés „boszorkányait” zárták. A délnyugati torony földszintén volt a harmadik zárka, melybe a könnyített rabokat zárták. Ennek és az un. „copernica” zárkának kisebb ablaknyílásai vannak.
A vár keleti és nyugati szárnyának földszintjén, semmiféle helyiség sem került kialakításra. Az itt húzódó folyosók külső falában, három-három, fordított kulcslyuk alakú lőrés található. A déli szárny földszintjén egy, két osztatú helyiség van, míg a délkeleti torony földszintje a várorség pihenőhelyiségéül szolgált.
A vár első emeleti szintjére vezető lépcsőház az északnyugati toronyban található. A lépcsőházból kilépve, a nyugati szárny első emeleti folyosóján találjuk magunkat. Az északnyugati torony első emeleti helyisége, és a vár északi szárnya szolgált a várnagy és helyettese lakásául.
Az északi szárny legérdekesebb része a kaputorony boltozott emeleti helyisége. Valaha itt volt a Szt. Lucának szentelt várkápolna, amit csak egy válaszfal választ el az emeleti folyosótól. A szilárd anyagból épített oltár mára leomlott. Az oltár fölött helyezkedett el Szt. Luca képe, míg a helyiség boltíveit és falait, szentekkel és díszítésekkel festették le. Mára ezek a falfestmények nagyon rossz állapotba kerültek.
A nyugati és a keleti szárny első emeleti folyosóján, három, puskalőréseknek megfelelő falmélyedés található, a földszinti kiosztásnak megfelelően. A vár nagytermébe, a nyugati folyosóról juthatunk be. A nagyterem ajtónyílását, egy kétszárnyú ajtó alkotja. A nagyterem meglehetősen hosszú és széles, így három keresztboltozattal boltozták be.
A nagyterem déli oldalán, három, ablakfülkés ablak található, míg az északi fal közepén, csak egy kicsiny nyílás van. Ugyanebben a falban, két szekrényfülke is van, melyekben valaha, a nemesi közgyulés okiratait tárolták. A nagyterem bejárati oldalán, egy félköríves bemélyedés található, ezzel szemben egy ugyanilyen, csak kisebb falfülke van, melyekben valaha egy-egy gótikus jellegu cserépkályha volt. Ez a nagyterem valaha a túrmezei nemesi közgyulés színhelyéül szolgált, de nyilvánvalóan a Szt. Luca napi ünnepségek során is használták.
A nagyteremből a keleti torony, első emeleti, ablaktalan helyiségbe vezet egy ajtó. Ez a szoba a túrmezei nemesek titkos levéltárának elhelyezéséül szolgált…” Végezetül álljon itt pár sor a túrmezei nemesi közösségről, mely a reformkorban nagy befolyásra tett szert a közös magyar-horvát politikai közéletben.
A közösség az oklevelekben a 13. szd. elején (1225.) bukkant fel, amikor is Béla, akkor még ifjabb király a nemesei sorába emeli a közösségüket és felmenti őket a királyi vármegye hatalma alól. Ezt a privilégiumot IV. Béla 1255-ben, a tatárjárás idején mutatott hősiességük miatt, meg is erőosítette. A túrmezeiek ezután is féltékenyen óvták előjogaikat, hol a törökök, hol a szomszédos, hatalmaskodó főurak ellenében. Nagyobb politikai szerephez a reformkorban jutottak, amikor is a magyar-horvát államjogi vitában, a magyar álláspontot képviselték. A nemesi közösség valamilyen autonómiája egészen 1947-ig fennállt, amit csak a titói államberendezkedés szűntetett meg. Az új horvát állam, a megalakulása után, azonban figyelembe vette az ősi jogokat, melyhez kereteket is kialakított. Az 1997-es, új közigazgatási törvényben, helyreállították az egykori túrmezei megyét, mégpedig a Velika-Gorica-i općina (közigazgatási körzet) kialakításával.
Akit a téma jobban érdekel, javaslom Katus László kitűnő cikkét, mely a Rubicon folyóirat, 1994. évi 4-5. számában jelent meg.
Forrás:
Gjuro Szabo: Sredovečni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji (1920.)
GPS: | É 45° 42.103 (45.701710) |
K 16° 0.021 (16.000357) |
A Zágráb déli előterében található várat, Magyarországról legkönnyebben, az M-7-es autópálya végét képező, letenyei határátkelőhely átlépése után közelíthetjük meg. A magyar-horvát határt átlépve, a Goričan – Zágráb autópályán haladunk délnek ( 83 km ), majd a zágrábi körgyűrűről, a Buzin-i lehajtó-ágon ( 24 km ) térünk le, mégpedig Velika Gorica irányába, azaz keletnek. A lehajtás után mindössze 2 km-t kell haladnunk a 30-as főúton, hogy Hrašce Turopoljske, majd rögtön utána Velika Mlaka faluhoz érjünk. A falut elhagyva, egy jobbra (Donja Lomnica) tartó útra fordulunk le, amin kb. 7 km után már Lukavec faluba érhetünk. A fáktól takart várat, a falu északi bejáratánál, közvetlenül az út keleti szélén találhatjuk meg. Autóval egészen a vár bejáratáig el lehet jutni, ahol parkolni is lehet. Innentől kezdve már szabadon körbe járhatjuk a várat.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.