Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Brassó - Kronstadt - Braşov, Románia, Erdély és Partium, Brassó történelmi vármegye - városerődítés
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Erdély DK-i részében, a Barcaság szívében fekszik Brassó (Kronstadt, Braşov) városa.
Brassó nevével először „Corona” alakban egy 1234 körül készült premontrei kolostorjegyzékben találkozhatunk. A település nem sokkal később, az 1241. évi tatárdúlás következtében teljesen elpusztult. A visszatérő német, ill. szász lakosság a várost 1252 után, a Márton-hegy mögötti völgyben építette fel újra. Az 1285-ben betört tatárok Brassó városát felgyújtva vonultak Magyarország belseje felé. A városfalakat 1384-ben kezdték építeni. 1421-ben II. Murád török szultán a Barcaságra törve Brassót elfoglalta, a még épülőfélben lévő falakat lerombolta, és számos brassói lakost fogságba hurcolt. A várost rövidesen visszafoglalták, és 1427-ben Zsigmond király már itt tartott országgyűlést. Hunyadi János 1455-ben adott engedélyt a brassóiaknak, hogy a cenki vár romjait felhasználva építhessék Brassó városfalát. 1467-ben Mátyás király Moldva ellen hadjáratot vezetve Brassóban pihent meg.
A mohácsi csatavesztés után a város I. Ferdinánd oldalára állt, és kiverte a falai között tartózkodó Szapolyai Jánost és csapatait. Péter moldvai vajda (Rareş Péter) szultáni parancsra betört Erdélybe, és miután Ferdinánd seregét Földvárnál 1529. június 29-én megverte, Brassót megrohanta, és a Fellegvárt is elfoglalta majd lerombolta. 1534-ben Gritti Lajos 7000 főnyi törökkel táborozott a vár falai alatt, várva Erdély nagyjainak hódolatát. 1599-ben Mihai Viteazul vajda hódoltatta a város elöljáróit.
A város két lőportornya 1660-ban felrobbant, a védőműveket 1667-ben állították helyre.
1688-ban az Erdélyt megszálló osztrák sereg a hűségében ingadozó Brassó ellen vonult, melyet Veteráni tábornok május 26-án a Fellegvárral együtt elfoglalt és felgyújtott.
II. Rákóczi Ferenc szabadságharca idején Brassó nem csatlakozott a fejedelemhez, ezért a kurucok a várost kifosztották. Az 1848/49-es szabadságharc hadi eseményei után a városfalak jelentősége végleg megszűnt.
Brassó védőfala gyűrű alakban öleli át a várost. A várfalak a K-i és a Ny-i oldalon közvetlenül a völgyet szegélyező hegyek alján húzódnak. A városfalat a Ny-i oldalon két kapu szakította meg, az egyik a Katalin-kapu (korábban Szentlélek-kapu), melyet 1522-ben említenek először. Négyszögletes, háromszintes kaputorony emelkedik fölötte négy kis saroktoronnyal, homlokzatán lőrésekkel. A bejárat fölött Brassó címere látható. Mai alakját az 1559. évi újjáépítéskor nyerte.
A Bolgárszegi-kaput 1827-ben építették, klasszicista diadalkapuként.
A várost övező falat eredetileg harminckét hatalmas torony és bástya szakította meg, melynek legtöbbje ma is áll. A Cenk-hegy aljában, a városfal DK-i szegletén, áll a legépebb, a Takácsok bástyája. Hatszögletes alaprajzú, több emeletes, fából készült fedett folyosója van. Két részben épült, 1421-1436 és 1570-1573 között. 1750-ben állították helyre, majd 1910-ben és 1950-ben restaurálták. 4-4,5 m vastag falai között ma múzeum működik.
A Takács-bástyától ÉK-i irányban húzódó 920 m hosszú várfalat a Posztós-, vagy Posztóművesek bástyája szakítja meg. Megközelítően kör alaprajzú, kb. 12 m magas, tetején gerendafészkek nyomaival. 1450-1455 között épült, egykor az aranyműveseké volt, akik 1640-ben adták át a posztóműveseknek.
Innen ÉK-re, a fal végén áll a hatszögletű, 12 m magas Kötélverő-bástya, melyet 1416-ban említenek először. 1641-ben leégett, 1689-ben építették újjá. Itt a városfal Ny felé fordult, és a mai N. B�lcescu utca végén álló, de időközben elpusztult Bodnárok bástyájához vezetett.
A Várhegy felőli oldalon volt még az 1877-ben lebontott Szíjjártók bástyája és az Aranyművesek bástyája. Ezt 1639–1641 között építették, és 1880-ban bontották le. Falát a város címere díszítette.
A városfal és a Ny-i oldalon emelkedő hegy között délnek forduló falat a Graft-bástya szakítja meg, ami egy felvonóhíddal a védők átjárását biztosította a hegy oldalában lévő Fehér-toronyhoz. 1515-1516 között épült, négyszögletes alaprajzú, és boltozata alatt folyik át a Graft-patak. Az innen D felé húzódó védőfal a Kovácsok bástyájába torkollik, amelyet 1529-ben említenek először. Ötszögletes alaprajzú, háromszintes bástya, jelenleg az Állami Levéltár otthona.
A Kovács-, és a Graft bástya előtti Dup� Ziduri utca valaha a Zwinger, a kettős várfal közötti falszoros volt.
A város É-i oldalán, a régen Hernyó-hegynek nevezett Warte-dombon két hatalmas torony látta el a külső védelmet.
Az egyik a négyszögletes alaprajzú Fekete-torony, a másik a félkör alakú Fehér-torony. Az előbbi 11 m magas, háromemeletes volt, hármas kapuval építették, és a rajta lévő 1785-ös évszám szerint ekkor nyitották meg, miután előzőleg be volt falazva. A 15. század elején épült, de 1599-ben villámcsapás következtében leégett, és az ekkor megfeketedett falról vehette nevét. Az 1494-ben épült Fehér-torony ötemeletes volt, ma 14 m magasságú.
A városfal kapui többnyire elpusztultak, mert a forgalom kinőtte a szűk nyílású átjárókat. A Katalin-kapu a város Ny-i részén ma is áll.
Forrás:
Karczag Ákos – Szabó Tibor: Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei. Budapest, 2012. 135-136.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.