Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Desinic, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd vármegye - Nagy Tábor, Nagytábor, Veliki Tabor,
Kapcsolódó látnivalók | |
---|---|
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„...Szinte az összes horvátországi, középkori vár közül, a Deszinity (Desinić) falu közelében lévő Nagy Tábor (Veliki Tabor) maradt fenn a legjobban. Sajnos nem tudjuk, hogy kik voltak ennek a várnak az építői, ahogy azt sem, hogy milyen régen kezdődött a kastéllyá való átépítése. A vár keletkezése feltehetően a középkor végére eshetett, ahogy azt nem csak az építészeti megoldásai, hanem a külső tornyok kőfaragó jelei is tanúsítják.
Nagy Tábor várát a Rátkai család Corvin Jánostól kapta 1502-ben, akik 1793-as kihaltukig meg is tartották, amikor is az Udvari kamara birtokába került. II. Ferenc király, Thugut miniszterének adományozta, de később újra a kamara tulajdonává lett, majd az államkincstáré, akitől a Grünwald testvérek vették meg. A mai tulajdonosa, Oton Iveković festőművész. Mára a vár összes birtokát felparcellázták, és csak némi földje maradt. Feltehető azonban, az is hogy már a Rátkaiak is találtak itt valami féle várat, és ők csak a későbbiekben építették tovább.
A várat egy domb fennsíkjára építették, és a vár területének egészét egy gyöngécske fallal övezték. A vár bejárata nyugaton van, ahol egy mára már eltűnt, külön kaputorony állt. Ettől a toronytól jobbra egy ötszögletes ágyútornyot emeltek, ami ma is áll. A fennsík keleti oldalán, maga a vár helyezkedik el. A kapunak (a szövegben szereplő betüjeles alaprajz a rajzok, alaprajzok oldal harmadik képe) ( a ) már az előtt is itt kellett állnia, még mielőtt felemelték volna vár jelenlegi kapuépítményt. E kapu (barokk) fölött, két megkopott címer helyezkedik el, melyek közül az egyik állítólag Thogut miniszteré volt. Az A és a Hj helyiségeken átmenve, a B kapun át jutunk a várudvarba. A B –nél lévő kapukeretezés gótikus élkiképzést mutat. Az I rész falát, csak a falmellékeknek támasztották: a néphagyomány úgy meséli, hogy ebbe a szobába falazták be, Deszinityi Veronikát életének végéig. A bejárati traktusnak két szintje van; a felső része a védelem számára volt alkalmas, ahogy azt a lőrések mutatják.
Átmenve a B kapun, a vár udvarán állunk meg, mely a későbbiekben, reneszánsz galériát kapott, ahogy az a XVI.- XVII. századi kastélyoknál szokásban volt. A várudvar közepén egy hatalmas, ötszögletű torony áll, mely feltehetően lakótorony ( berchfrit ) lehetett, mivel leginkább egy kényelmes lakóhelynek volt alkalmas, és kevésbé a védelem számára. A helyiségeinek, még a közelmúltig is reneszánsz mennyezetei voltak, a legfelsőbb részében pedig egy falfestményes házi kápolna is volt. Az ötszög éle a régi kapu, tehát a leggyengébb oldal felé fordul, az ezen él elé helyezett két félkör alakú tornyokon, E és F , is látszanak lőrések, melyek egy részét mára befalazták. Az ötszögletű torony eredetileg csak két emeletes volt, melynek, máig fennmaradtak a gótikus ablakai, azonban a legfelső részét, a reneszánsz korban építették rá. A mellette lévő G torony két szintjén helyezkedik el a Szt. Péter kápolna. A hatalmas H toronynak, nehéztüzérségi lőrései vannak; a torony mai belső elrendezése a későbbi időkből ered.
Nagy Tábor várának egyik jellegzetessége, hogy a felső szintjei szélesebbek, mivel azokat konzolokra építették fel. Az elülső tornyainak, E és F , melyek valamivel alacsonyabbak, másféle, egyszerűbb konzoljai vannak, és megint csak másfélék, gazdagabban díszítettek vannak a vár más részein. Minden második pár konzol közé, egy-egy szurokkiöntőt ( Gussloch ) helyeztek, ám ezeket a szurokkiöntőket, később részben, eltömedékelték. A külső tornyok kőfalaiban, késő gótikus kőfaragó jelek találhatók. A későbbiekben a várat mind inkább kastéllyá alakították át, amit a tágassága miatt könnyedén meg is tehettek, ezért Nagy Tábor alatt újabb kastély nem is található.”
Engel Pál adatai szerint: :
A magyar történetírásban Táborként is ismert nagytábori vár első ismert tulajdonosa a Cillei család volt (1456.). Az örökükbe a zagorjei Vitovác János és fiai léptek (1458-1488.), majd hűtlenségük után Mátyás király fiának, Corvin Jánosnak adományozta (1488-1503.). A Rátkai család már Corvintól kapta meg a várat és uradalmát (1503-ban), amit egészen az 1793-as kihalásukig meg is tartottak.
A vár mai állapota:
A várba bemenni a fallal övezett külső udvaron keresztül lehet. A külső udvarban helyt kapó gazdasági épületek, jelenleg magánkézben, egy család tulajdonában vannak. Maga a külső udvar meglehetősen elhanyagolt állapotban, van, ezért az egykori, külső kaput védő, modern, olaszrendszerű ágyútorony bejárása nagy elszántságot igényel.
Magának a várnak a bejárása, belépőjegy megváltása után lehetséges. A belépőjegy (2002-ben 10 kuna/fő) megváltása után, magyarnyelvű tájékoztató alapján, szabadon végig járható a vár. Az építészeti értékei ellenére, az egész épületegyüttes meglehetősen lehangoló látványt nyújt, noha különböző és változó színvonalú kiállításokkal megpróbálták, úgymond „feldobni”. Van itt helyi műgyűjtő rendszerezetlen gyűjteménye, „fegyver” gyűjtemény, laikus helyi festő kiállítása, partizán emlékek, de még a horvát honvédő (1991-es) háborús gyűjtemény is. A várhoz természetesen legendák és a „világ végéig érő” alagutak is tartoznak. Pár kuna értékért, még XIV. Lajos korabeli gárdista egyenruhában is fényképezkedhetünk, ami végül is a településen működő vívó egyesület reklámjaként működik.
A várat bejárta: Kósa-Szatanek, 2002. szeptembere.
Forrás:
Gjuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb
Branko Nadilo: Védelmi építmények a Szutla folyó mellékén. Građevinar folyóirat 2003/55. évfolyamának 9. számában.
Mladen Obad Šćitaroci: Dvorci i perivoji Hrvatskoga Zagorja, 1993. Zágráb, Školska knjiga 2. kiadás
GPS: | É 46° 9.273 (46.154545) |
K 15° 39.090 (15.651507) |
Nagytábor (Veliki Tabor) szinte eredeti teljességében fennmaradt reneszánsz vára, sajnos meglehetősen távol esik a magyarok által használt főbb horvátországi útvonalaktól, így a felkeresésére ajánlatos egy külön körtúrát szervezni, melyre számos környékbeli várat és kastélyt is felfűzhetünk. Csak említés szintjén egy Zágrábból induló, kb. 10 órás (150 km) körút során az alábbi várak, kastélyok kereshetők fel: Zágráb-Susedgrad, Zaprešič, Jakovlje, Zabok, Klanjec-Erdődy kastély-Cesargrad, Miljana, VELIKI TABOR, Pregrada, Kostelgrad, Mali Tabor, Krapina, s vissza Zágrábba. Tehát az első megközelítési utvonal Zágrábból indul, melynek megközelítése senkinek sem jelenthet problémát, hisz az autópályák, majd mindegyike Zágrábba visz. Zágrábot nyugatnak kell elhagynunk, s egy jó térképpel felszerelkezve, már könnyedén felkereshetjük a fenti látnivalókat, miközben gyönyörködhetünk a változatos zagorjei tájékban. A másik megközelítési módnak a magyarországi Letenyétől kiindulva, Varasdon, Ivanecen, Krapinán és Pregradon keresztüli utat ajánlhatnám, de ehhez is egy jó térképre van szükség, mert Horvátországnak a legsűrűbben lakott vidékén kell áthaladnunk. Nagytábor vára egyébként már messziről is jól látszik, így szinte figyelnünk se kell a táblákra, mert az út közvetlenül a vár alatt halad el. Magába a várba egy párbajtőrőkkel feldíszített kovácsoltvas kapun keresztül hajtva, egy jó minőségű úton juthatunk. A várkapu előtt parkolóban leparkolva, a vár és környéke már könnyedén bejárható. Figyelem, a várba kb. 10 kunás belépőt kell fizetnünk, így ha valaki rászánja magát e csodás vidék bejárásra, erre készüljön fel, nehogy a belépő ára legyen örömünk elrontója!
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Kapcsolódó látnivalók | |
---|---|
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.