Buják vára
A településtől 2 km-re északra, a Cserhát egy észak–déli völgyéből kiemelkedő 310 m tszf. magas csúcsán találhatóak a vár romjai. Talán meglepő, de a mai napig egy teljesen feltáratlan, jelentős magaslati várromunk. Ennek részbeni oka, hogy a vár napjainkban is a Magyar Honvédség katonai területén helyezkedik el. Szerencse azonban, hogy a rendszerváltást követően már látogatható a vár területe.
A vár formája és mérete alapján minden bizonnyal magánvárként emelt erősség legkorábbi részletei a vármag északnyugati részén sejthetők. Pontos alaprajza, a nyugat fal mellett húzódó helyiségsor építéstörténete csak ásatással és falkutatással deríthető fel. Az ismert kőfaragványai a kései 15. századra utalnak. Patay Pál a külső falgyűrűt is az 1550 körüli építkezésekhez köti, maga a nagyméretű rondella és a vele egykorú kapuépítmény is bizonyára ekkor épülhetett.
A hegytető legmagasabb részét elfoglaló, kb. 20x40 m-es vármagot, melynek alaprajzi formája ovális, vagy sokszögű (feltárás nélkül nem határozható meg) az utóbbi évben ismét megtisztították a növényzettől. Az megállapítható, hogy épületek csupán a nyugati oldalon figyelhetők meg, míg a magasabb keleti részen a feltételezhető vastag omlásréteg alatt még az övezőfal pontos vonala sem követhető.
Nyugaton legalább hat, különböző mértékben betöltődött, különböző korú téregység kapcsolódik a minden bizonnyal többször átalakított, támpillérrel bővített, magasabban álló külső falhoz, melyen néhány esetben falelválás is megfigyelhető. E fal ma látható északi végződésén belül védő folyosó maradványai mutatkoznak, kívül egy derékszögű, támpillérre vagy külső toronyra utaló fal csatlakozik hozzá.
A vármagot több méterrel mélyebben egy vastag, részben sokszögű, magasan álló, de ma is erősen benőtt falgyűrű övezi falszorosként – alsóvárként, keleten kapu feltehető helyével, északon sokszögű, torony jellegű lezárással. Ehhez észak felől egy nagyméretű, 20 m átmérőjű rondella kapcsolódik, belőle dél felé egy főleg keleti részében ránk maradt kapuval záruló újabb falszoros indul, néhol faragott kőből kialakított lőrésekkel és védőfolyosó maradványaival. A kapu előtt egy külső, a várfallal közel párhuzamos erődítés feltöltésként, s néhol falazatként jelentkező maradványai.Ide érkezik a végig megmaradt eredeti felvezető út.
A vár legkorábbi, hitelesnek nem tekinthető ábrázolása az ún. Birckenstein-metszet 1686-ból való. Szerepel a Mocsáry-monográfia Lányi-Lehnhardt metszetei között is. A Vasárnapi Újságban 1861-ben és 1864-ben is megjelent egy-egy fametszet a várról. Könyöki József 1890-ben készítette el az erősség alaprajzát és két távlati képét. Máig legpontosabb, 1953. évialaprajzi felmérését a budapesti Műszaki Egyetem végezte el.
Györffy György szerint a Kökényes-Rénold nemzetségnek köszönhető a birtoktestük közepén emelkedő erősség építése, bár erről írott forrással nem rendelkezünk. Az okleveles anyagban 1308 és 1315 között tűnik fel, ekkor királyi várként, annak kapcsán, hogy Csák Máté emberei eredménytelenül ostromolták.
1386-ban Mária királynő Garai „Bánfi” Jánosnak adta, kinek Miklós nevű fia magtalan halála (1394) után ismét királyi birtok. 1405-ben Vadakoli/Mikolai Orsolya, Losonci István özvegye kapta zálogba, de 1411-ben már Borbála királyné bírta. 1439-ben kapta Albert királytól Bátori István országbíró. 1551-ben állítólag Bátori András erősítette, de az adat pontos forrását nem ismerjük.
1552. július 19-én foglalta el Ali budai pasa. Ezután 1593-ig török kézen volt, az első években a hatvani szandzsákbég felügyelete alatt. 1554-től maradt fenn őrségének listája, eszerint ekkor 52 fős őrsége volt Mehmed Sabán aga vezetésével.
1593 és 1663 között ismét keresztény kézben volt, állítólag Báthori István országbíró foglalta vissza. 1663-ban a törökök újra megszállták Bujákot – amit Dár-Junak várának neveztek – és Hasszán aga vezetésével ötven főnyi őrséget helyeztek el a várfalak között. Ebben azt időszakban járt az erősségben a híres török utazó és történetíró, Evlia Cselebi. Buják várát az törökök 1666-ban végleg elhagyták és falait puskaporral felrobbantották. Az 1683. évi hadjáratokban már jelentősége nem volt.
A 19. század elején gróf Károlyi Erzsébet volt a várromot is magába foglaló terület birtokosa, aki a források szerint romantikus kertté alakíttatta a maradványokat és állagvédelmi munkálatokat is végeztetett. A II. Világháború után katonai terület lett a vár és a környéke. Sajnos mind a mai napig nem került sor még a romok szakszerű régészeti feltárására és megóvására.
Forrás:
Nováki Gyula – Feld István – Guba Szilvia – Mordovin Maxim – Sárközi Sebestyén:
Nógrád Megye Várai az őskortól a kuruc korig ( Magyarország várainak topográfiája 4. kötet )
GPS: | É 47° 53.880 (47.897999) |
K 19° 32.065 (19.534416) |
Információk: A településtől 2 km-re északra, a Cserhát egy észak–déli völgyéből kiemelkedő 310 m tszf. magas csúcsán találhatóak a vár romjai.
A községbõl a Honvéd üdülõ felé kell menni. Kb. 300 méterrel az üdülõ bejárata elõtt jobbra, jelzetlen erdei út vezet a romokhoz. 15-20 perces, nem megerőltető túrával lehet feljutni a várhoz.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.