Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Klenovec Humski - Mali Tabor, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd történelmi vármegye - Orbolc, Vrbovec, Verbovc
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„… Klenovec Humski/grad Vrbovec – Verbovc vára Verbovc középkori várát, a mai horvát-szlovén határ közvetlen közelében, Klenovec Humski falu határában, a Kis és Nagy várhelynek (Malo i Veliko Gradište) nevezett területén építették fel.
A vár a legkorábbi zagorjei várak közé tartozik. Nagy valószínűséggel közvetlenül a tatárjárás után épülhetett fel. A vár a 13. században a verboveci uradalom székhelye volt, amit a 15. századtól már nagytábori uradalomnak neveztek.
Verbovecet először 1267-ben, Barleus ispán címében említették meg (Barleus comes de Vrbouch). Magának a várnak az első említése 1354-ből ered (castro Vrbouch). Verbovc a határvédelemben betöltött szerepe mellett, az egész környék igazgatási-egyházi központjának a feladatát is ellátta. Így 1269-ben, a zágrábi püspökség főesperességének a tulajdonában volt (archidiaconus de Vrbouch). A vár 1397-ben kapott nagyobb jelentőséget, amikor is a Cillei család kezébe került, akik a vár által biztosították a Szutla folyó itteni átkelőhelyét, mely Cillét (Celje) kötötte össze Krapinával. A vidék többi várától eltérően Verbovecet már nagyon korán felhagyták, így 1463-ban már, mint abolitum castrum Wrbowczet -ként említik, majd 1497-ben, mint montem Wrbowcz desertum in Ðuo castrum olim Wrbowcz extasse dicitur . Verbovc felhagyása után, a birtok székhelyét a 16. sz. első felében a közeli Kis- és Nagytáborba helyezték át. Verbovc vár felhagyásának oka ismeretlen, ám a feltárások alapján nagy valószínűséggel egy ostrom során pusztult el.
Verbovc várának romjai két, majd egyazon magasságú, egymástól egy szorossal elválasztott magaslaton találhatók.
A terepalakulatok alapján, a vár területe négy részre osztható. A vár magja az un. északi erősség (a Nagyvárnak nevezett helyen), volt, a felső-középsővár (amit a vármag és az azt határoló hegynyereg alkot), az un. déli erősség (A Kisvárnak nevezett helyen) és az alsó-középső vár, ami egy közös erődítéssel egybefogja a vár északi és déli részét. A vármag, vagy Verbovec északi erődítése, egy 273 m tszf ( 40 m relatív magasságú), három oldalról igen meredek dombon található. Megközelíteni a legkönnyebben, a várhegy déli oldala felől lehetett. Magának a vármagnak, szabálytalan sokszög alakja van. A vár a hegytető egészét elfoglalja a maga, É-D irányú, kb. 30 méteres hosszúságával és a K-Ny irányú 25 méteres szélességével. A vár övező-falait igen szilárdra építették. A homlokfalakat faragott kövekből alakították ki, míg a falmagot, erős habarccsal összekötött, tört kövekkel töltötték ki. A keleti fal vastagsága kb. 3 métert, míg a nyugati fal, kb. 2,5 métert tesz ki. A falakon belüli épületeket, csak régészeti maradványaik alapján ismerhetjük. A feltárások során, az északi fal mentén, egy földszintjén két részre osztott lakóépületre bukkantak. A lakóépület keleti sarkának és a keleti fal belső oldalának támaszkodva, egy kisebb épület volt. A vármag déli sarkában egy öregtorony maradványai találhatók, melynek éle a legkönnyebben támadható déli oldalnak fordul. Gj. Szabonak egy, a 20. szd. elején készített fényképén még jól megfigyelhetők a külső fal maradványai, melyek sziluettje élesen elüt az egész várplatót benövő dús vegetációtól. A vármag bejáratának a helye ma már nem határozható meg biztosan. Nagy valószínűséggel a nyugati várfalban nyílhatott, amihez a legkönnyebben megközelíthető déli oldalról lehetett jutni.
A vármag déli oldala alatt található a felső-középső vár. A várnak ebből a részéből mára csak egy viszonylag nagy, félköríves védőárok maradt fenn, mely fölé a felső-középsővár védofala meredt, a kapuval és felvonóhídjával. A felső-középsővár északi részét már maga a vármag alkotta. Tekintve az árok hosszát és alakját, valamint a vármag helyzetét, a felső-középsővár alakja, szabálytalan négyszög lehetett. Tekintettel arra, hogy a felső-középsővár területén nincsenek szilárd építoanyagokra utaló maradványok, így feltételezhető, hogy e várrész falai fából készülhettek (paliszád).
A verboveci vár harmadik részét a déli várrész alkotta. Noha a területén semmiféle nyoma sincs védelmi rendszernek, stratégiai elhelyezkedése miatt megállhat az a feltételezés, hogy valaha létezett ilyen. A déli várrész egy 279,5 méter tszf magasságú dombon feküdt. A két várrészt egy hegynyereg választja el egymástól, melyen keresztül ma, a Celje-Krapina közti kisebb jelentőségű út halad át.
A verboveci vár negyedik részét egy alsó-középsővárnak nevezhető erődítés alkothatta, mely a déli és az északi várrészeket köthette össze.
Az 1987-es, 1994-es és a 2001-es régészeti feltárások során a védelmi és lakóépítmények mellett számos egyéb leletre is találtak (keramikákra, kályhaszemekre, fegyverekre, stb.).…”
(Leksikografski zavod Miroslav Krleža
Engel Pál adatai szerint: „… A kiváló történész által Orbolc-nak, vagy Verbovc-nak nevezett vár és birtoka 1339-ben a Héder nembéli Koszegiek birtokában volt, majd a királyé (1339-1397.). Eztán a Cilleieké (1397-1440.).
Bővebbet: - Branko Nadilo: Védelmi építmények a Szutla folyó mellékén „Gradevinar” folyóirat 2003/55. évfolyamának 9. számában .
A vár mai állapota: A várat 2008. 03. 15-én Keserű László és Szabó Tibor társaságában jártam be. A vár egy 45 fokos oldalú, kúp alakú hegyen fekszik (rel. sztm. 40 m ). Magába a várba a déli sánc mögül induló gyalogösvényen kapaszkodva lehet feljutni. Az ösvény a délnek néző, sarkantyúszerűen kiképzett maradványok előterébe fut be. A szakirodalom, illetve a terepalakulatok alapján itt egy élével a legkönnyebben támadható oldal felé forduló, sokszögletű öreg-, vagy lakótorony lehetett. Ma ezt a rész földel borított omladékréteg fedi. A vár a várhegy teljes területét elfoglalja. Külső sáncoknak nyoma sincs, kivétel az északi oldal, ahol némi tereplépcsők figyelhetők meg. A vár jelenleg is felújítás alatt áll, melynek során, kb. 1,5- 1,8 méter magasságban visszafalazták az északi palotaszárnyat, mely a földszintjén egy hármas osztatú épület volt.
A várral szemközt, egy megközelítőleg azonos magasságú domb található, melynek felszínén, jelenleg semmilyen maradvány sem utal arra hogy erődített lett volna, ám elhelyezkedése alapján, mindenképpen integrálni kellett a vár védelmi rendszerébe.
/Szatanek József/
Forrás:
mr. sc. Krešimir Regan: Srednjovjekovni gradovi, utvrde i kašteli sjeverozapadnog Hrvatskog Zagorja
GPS: | É 46° 12.872 (46.214539) |
K 15° 43.760 (15.729340) |
Klenovec Humski települését, illetve Vrbovec/Verbovc várát a legkönnyebben Pregrada kisvárosa felől közelíthetjük meg. Ehhez be kell mennünk Pregrada centrumába, majd a Hum, illetve Slovenija irányjelző táblának megfelelően északnak kell haladnunk. Az út egy szűk völgyben halad, majd balra nagyívben nyugatnak fordul. A vár alatti településen át kell mennünk, majd egy Kosteljina-nak nevezett településész következik, ahol jobbra északnak kell fordulnunk. Innen folyamatosan megyünk északnak, míg Klenovec Humski településére érünk. Az út itt egy "T" elágazóba fut bele. Ha a "T" elágazóban elmegyünk kb. 30 métert, nagyon jó távoli fényképeket készíthetünk a mélyebben fekvő várhegyről. A várhoz azonban nekünk balra, völgynek lefelé kell haladnunk, míg egy balra leágazó jelentéktelen földutat nem találunk. A földútra behajtva már is a várhegy lábánál találjuk magunkat.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.