Fraknó, vár
Bár egy német nyelvű oklevélmásolat már 1295-ben megemlíti „Vorckhensteine”-t, a helységnév későbbi fejlődése alapján kétségbe kell vonni ennek az okiratnak a hitelességét. A várral ugyanis a 14.századbeli oklevelekben castrum Farubno (1346), Farohno (1370), majd Farahtno (1398) néven találkozunk, és csak a 15.század fordulóján jelenik meg a német Vorchtenstein, majd 1425-ben a magyar Frackno elnevezés.
A spanyol származású Nagymartoni grófok 1202-ben tűnnek fel a vidéken. Kézai elbeszélése szerint, Simon és Bertrand grófok, valamint leánytestvérük Tota, Konstancia aragóniai királylány kíséretében érkeztek Magyarországra, amikor feleségül ment Imre királyhoz. Tota a királytól kapta nászajándékba Nagymartont., Benedek vajdával kötött házassága alkalmából. Tota grófnő korán meghalt és testvére, Simonra hagyta a birtokot. 1230-ban II. Endre is Simonnal ítélte Nagymartont. A spanyol lovag sok jó szolgálatot tett a királynak, a tatárokkal szemben megvédte Esztergomot és követségben járt IV. Ince pápánál. Őt tekinthetjük a Nagymartoni család megalapítójának.
A Nagymartoniak első vára, legújabb feltételezések szerint nem Nagymartonban, hanem a fraknóváraljai Hausberg-en volt. Ezt a várat Albert osztrák herceg 1289-ben elfoglalta és bár öt évvel később III. András visszaszerezte, a hainburgi békekötés értelmében le kellett rombolni. Nem sokkal később, a 14.század elején láttak hozzá a Nagymartoniak a réginél sokkal hatalmasabb középkori sasfészkük felépítéséhez azon a sziklán, ahol ma is áll a fraknói vár. Egy 1346-os oklevél arról tudósít, hogy Nagymartoni Lőrinc fia Miklós és Nagymartoni Miklós fia Miklós megosztoztak Fraknó és Kabold várakon, valamint az azokhoz tartozó falvakon. A Nagymartoni-család a 15. században már a Fraknói nevet használta.
Az 1346-os oklevélben szereplő két unokatestvér, akiket megkülönbözetésül Német, illetve Magyar Miklósnak hívtak, nem sok dicsőséget szerzett családjának. 1371-ben miután gyakran kegyetlenkedve a környék nemesein, sőt az osztrákokat is behívták az országba, Nagy Lajos azzal büntette őket, hogy minden jogügyletüket érvénytelenítette.
Két évvel később ismét hatalmaskodásért bünteti őket a nádor. 1377-ben Szepesi Jakab országbíró jószágvesztésre ítéli Lőrinc fia Miklóst, aki Athinai Lőrinc birtokán hatalmaskodott és négyszeri megidézésre sem jelent meg a törvényszék előtt. Ezt az ítéletet azonban, a jelek szerint, nem vették komolyan a Fraknóiak, mert 1381-ben Erzsébet királyné kénytelen kiküldeni a vasvári káptalant, hogy Fraknói Miklóst a Marc nevű birtok elfoglalásától tiltsa. Miklós fia Pál sem volt különb az apjánál, 1385-ben megtagadta a királyné végzésének átvételét.
Zsigmond király 1398-ban elvette Fraknó várát Fraknói Pál örököseitől és a Kanizsaiaknak adományozta. A királyi döntés oka, hogy a Fraknóiak egy Lyncher nevű „hűtlen németre” bízták a várat. Ez a büntetés sem változtatta meg a család erőszakos magatartását. 1410-ben Beledi Jakab fia, Beled emel panaszt az országbírónál az ellen, hogy néhai Fraknói Pál fiai elfoglalták Sopron megyei birtokait. A Fraknóiak pazarló életmódot folytattak, amely felemésztette a vagyonukat és zavaros anyagi helyzetükben sorra elzálogosították a birtokaikat Albert osztrák hercegnek.
Hunyadi Mátyás előbb megerősítette a Hasburgok zálogjogát, majd 1488-ban visszaszerezte a fraknói várat. Három évvel később, az 1491-es pozsonyi béke ismét Ausztriához csatolta Fraknót. Ezt követően 135 évig osztrák parancsnokság alatt állt a vár. A magyar országgyűlés többször követelte a terület visszacsatolását, az uralkodó azonban sokáig nem volt hajlandó lemondani erről a hadászati szempontból rendkívül fontos erődítményről.
A fraknói vár többször is igazolta bevehetetlen hírét. Szolimán hadai, amikor 1529-ben Bécs ellen vonultak, meg sem kísérelték elfoglalni a várat. A császárváros alól visszaözönlő törökök is beérték a várhegy lábánál fekvő falu felgyújtásával. 1605-ben Bocskai István, 1622-ben Bethlen Gábor, 1683-ban pedig a török járt a falai alatt, de komoly veszélyt egyik sem jelentett a várra.
A vár és környéke a legbékésebb módon, kereskedelmi jogügylet útján került vissza Magyarországhoz. Esterházy Miklós 1622-ben 400 ezer forintért zálogba kapta az uralkodótól Kismartont és Fraknót. Négy évvel későn, amikor ezt a területe visszacsatolták Magyarországhoz, Esterházy Miklós örök adományt nyert a birtokra és megkapta a fraknói gróf címet.
Esterházy Miklósnak első dolga volt leromboltatni a korszerűtlen, öreg falakat és hamarosan hozzákezdett az új vár felépítéséhez (1635-1637). A régi épületek közül csak a szilárd Öregtoronynak kegyelmezett, arra is ráépítettek egy emeletet. Miklós nádor fia, Pál herceg feljegyezte naplójába, hogyan segítettek a torony építésénél a család tagjai és szállították fel a szűk lépcsőházban az építőanyagot a tetőre: „Kinek tégláit úgy vittük fel mindnyájan, hogy egyik a másik kezébe adta a téglát, az utolsó éppen a torony tetején lévén a földre tette és így egy nap az egész téglát fölvitték. S ezután befödvén, Szent Mihály arkangyal képét tették föl, kinek tisztességére építtetett.”
A lerombolt régi vár helyén Esterházy Miklós kétemeletes palotát építtetett, amely 1637-ben készült el. A várkápolnát 1642-ben szentelték fel. A nagyszabású bástyafalak, valamint a kaszárnyák építését Esterházy Pál fejezte be, 1660 körül.
A vár nem bizonyult kellemes lakóhelynek. Hatalmas termeit hideg, szeles napokon nem tudták kifűteni és a várhegyre való feljárás is kényelmetlen volt. Így érthető, hogy amikor a sokkal lakályosabb kismartoni kastély elkészült, az Esterházy-család azonnal áttette oda a székhelyét.
/Juhász László: Burgenland, Várvidék (Lakitelek, 1999)/
GPS: | É 47° 42.585 (47.709747) |
K 16° 19.913 (16.331886) |
Információk: A vár autóval jól megközelíthető és belépődíj fizetése mellett látogatható.
Ha a vár melleti parkoló már megtelt, akkor az úton tovább haladva a vár melletti magaslaton található a nagy parkoló területe. Innen 10 perces sétával érünk le a várhoz.
Érdemes megtekinteni a vármúzeumot. A kávézó teraszáról szép kilátás nyíilik a környékre és a Hausberg-re, ahol Ófraknó vára állt hajdanán.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.