Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Andigola, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös vármegye - Ünővár, Košutagrad (Košutagrad)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…A 15. században a monoszlói uradalom birtokosai a monoszlói Csuporok voltak. Csupor Pál körösi ispán, majd 1412-1415-ig horvát bán volt, akit Hervoja egy ökörbőrbe varrva vízbe fojtatott. Csupor Istvánnal 1492-ben kihal a család, s a monoszlói birtokot Bakócz Tamás, majd általa az Erdődyek kapták meg, akik máig viselik a monoszlói előnevet. Csupor György „miles Zagrabiensis” a mai Ruškovica falu közelében található egykori Waralya (Podgra�e) településen egy ferences kolostort alapított… Szarvaskő (Jelengrad) és Ünőkő (Košutgrad) várai még kutatásra várnak…”
Košutagrad – Ünőkő (Silvija Pisk magiszteri dolgozatának részlete – odlomci iz magistarskog rada Silvije Piska) „… A monoszlói térség másik vára Košutagrad – Ünőkő, meglehetősen rossz állapotban van, s régészetileg sohasem lett megkutatva, sőt jó kalauz nélkül, még megtalálni is alig lehet. Noha a várról nincsenek írásos források, nagy valószínűséggel a monoszlói uradalom része volt. Milan Kruhek úgy véli, hogy a ma is látható maradványok helyén, egy korábbi, kora középkori vár is állhatott. Egy 1501-es összeírásban, feljegyeztek egy Ünőkő alatti, Podgra�e-nek, vagy Waralya-nak nevezett települést. Noha a köztudatban is az gyökeresedett meg, hogy Váralja települése Ünőkő alatt található, léteznek kivételek is. A szűkös írásosos források miatt, ami különösen feltűnő a monoszlói térséget illetően, a vár alatti település keletkezésének idejét sem lehet biztonsággal megállapítani.
A várat egyedül egy 1334-es egyházi összeírásban említik meg, amelyben egy Ünőkő alatti kápolnáról tesznek említést (item capella sub castro Cosuchak). Kruhek, a sub castro Cosuchak szókapcsolatot, mint „Košut vár alatt” fordította le, s egyben Košutgrad-ként határozta meg a nevét (a vár neve magyar fordításban Ünővárat jelent, de a közeli Szarvaskő vára alapján, dr. Dénes József az Ünőkő használatát javasolja, sJz). Azonban a vár elterjedtebb és általánosabb elnevezése a helyi lakosság között nem Košutgrad, hanem Košuta grad. Pavičić úgy véli, hogy Szarvaskő (Jelengrad) és Ünőkő (Košućak/Kosucsak) várai, az építtetőjükről kapták a nevüket. A két vár, a térképi elhelyezkedése alapján, egymás párjaként, vagy éppen egymás ellenében épülhetett, de tekintettel az írásos források hiányára, ezt nem lehet biztonsággal megállapítani…”
A vár mai állapota: Košutgrad/Ünőkő várának bejárása 2010. 04. 20-án, Keserű László és Szabó Tibor társaságában történt. A vár, a Monoszlói hegység (Moslavačka gora) közepén, egy kb. 1,5 km hosszan ereszkedő hegynyúlvány végében található. A nagyjából É-D irányban húzódó vár kb. 95 m hosszú és kb. 60 m széles. A két részből álló várat széles árok és az árokból kidobott földből kialakított egyszeres sáncgyűrű veszi körbe. A vár magja északon található, melytől délebbre, egy megközelítőleg trapéz alakú elővár található. A két várrészt egymástól egy kb. 15 m mély árok választja el. A terepalakulatok és a szerény, kb. 6 méteres faldarab alapján, a belsővár központi magaslatán egy kb. 8 m átmérőjű torony állt. A felszíni süppedések arra utalnak, hogy a tornyot egy külön falgyűrű vette körbe. Hogy ez a falgyűrű csak egy védőfal volt-e, vagy esetleg egy, a toronynak támaszkodó palota volt-e, azt a nyomok alapján nem lehet megállapítani. A torony előtt, kb. 4 méterrel lejjebb egy kisebb, fallal övezett udvar volt. Az övező falnak csak a nyugati oldalán áll egy 6 méteres szakasza. A fal többi része, a domb külső peremén, apró kiemelkedésben és habarcsos kődarabokban észlelhető. A domb déli végében egy négyszögletes terepalakulat látható, ami egy itteni, kaputorony létére utal. A kaputoronnyal szemben található az elővár, amit egy fából ácsolt híddal és felvonóhíddal köthettek össze. Az elővár felszíne teljesen sík, rajta épületekre utaló süppedések nem láthatók, így valószínű, hogy faszerkezetű építmények lehettek a területén. A vár területén ciszternára, kútra utaló nyomot nem találni, de a várárok északnyugati részén ottjártunkkor is kb. 50 cm-es víz állt. Lehet, hogy egykor egy bővizű forrás táplálta az árok vizét, amelynek kifolyását a vár közepén, nyugatról biztosítottak.
A már többször megemlített Váralja és a benne lévő egykori ferences kolostor romjai a hegy lábától kb. 1000 méterrel lejjebb tekinthetők meg.
GPS: | É 45° 39.680 (45.661331) |
K 16° 38.915 (16.648577) |
Košutgrad/Ünőkő várát meglehetősen nehéz megtalálni, így jó GPS készülék nélkül csak vezetővel ajánlott a felkeresése. A szerkesztőség tagjai Andigola település felöl indultak a vár bejárására, de a GPS készülék és a jó minőségű erdei utak ellenére is majd egy órát sikerült bolyongani a sűrű erdőben. A vár felkeresése után, aztán Jelengrad vára fölött jutottunk ki, így a vár onnan is megközelíthető. A Monoszlói turistaegylet leírása alapján, a legegyszerűbb megközelítése Mustafina Klada telpüléstől, Gornja Jelenska-ba tartó, makadámos úton lehetséges. Az út, a Podgradski jarak nevű patak mentén halad a hegyek közé egyre beljebb. A falutól kb. 3-4 kilométerre találhatjuk az általunk nem bejárt, egykori Váralja település, árokkal, sánccal övezett ferences kolotorának romjait, amit külön táblával is jelölnek. Az út innen tovább megy kb. 1000 métert, s már is a várhegy lábánál találjuk magunkat. Kb. 100 méteres szintkülönbséget legyőzve érhető el a vár déli kapuja. Ezt az utat azonban nem jártuk le, így minden visszajelzést örömmel veszünk.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.