Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Csákánydoroszló, Magyarország, Vas vármegye, Vas történelmi vármegye - Batthyány várkastély
Kapcsolódó látnivalók | |
---|---|
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Csákányi vár
Simon Zsolt: A csákányi (ma Csákánydoroszló, Vas megye) vár rövid története (kivonat)
A csákányi vár szerepe a törökök elleni védelemben jóval jelentősebb volt, mint ahogy az a köztudatban eddig ismert volt. A csákányi vár és őrségének védelmi szerepe a Rába itteni hídjának őrzésén kívül a Rába bal partjának a védelmére is kiterjedt. Emellett feladata volt az ezen a területen lévő folyóparti górék (őrházak) őrzése is.
Batthyány Ferenc a németújvári (ma Güssing, Ausztria) uradalmat, melyhez Csákány is tartozott, az unokaöccsével, Kristóffal együtt kapta adományba a családi kapcsolatai révén II. Lajos királytól, 1524-ben.
Kőszeg ostromakor (1532 augusztusa) érte az első törökoszmán rablóportya Csákány és Doroszló falvait. A két falu ekkor még egy erődített nemesi udvarház kivételével nem rendelkezett semmilyen komolyabb erődítéssel. A második támadás 1583 júniusában érte a községeket, amelyet a híres Tirjáki Haszan szigetvári bég hajtott végre. Csákányban éppen menyegzőt tartottak, amelyen sok helyi és környékbeli nemes is részt vett. Ezen váratlanul rajtaütöttek a törökök. Kölcsey Ferenc ezt örökítette meg a Vérmenyekző című versében 1823-ban.
A növekvő török fenyegetés miatt 1591 tavaszán Bécsből utasítás érkezett Zrínyi Dorottyához, Batthyány Boldizsár özvegyéhez, hogy kezdje meg egy vár építését Csákányban, és fogadjon majd fel a saját költségén oda őrséget is.
1594. szeptember 29-én az oszmánok elfoglalták Győr várát, majd október 3-án Pápa is a kezükre került. Emiatt késő ősszel elkészült a II. Rába felmérés aztörök ellenes magyarországi határvédelemről, és a Rába – folyó vonaláról (második Rába felmérés). A felmérés után megállapították, hogy a Rába vonal legveszélyeztetettebb szakasza a Szentgotthárd – Hídvég (ma Rábahídvég) vonal, ezen belül is a Csörötnek – Csákány szakasz.
Ezért 1596-ban Csákányban Batthyány Ferenc megkezdte a vár építését, valószínűleg az év tavaszán. Az építkezés egészen 1600 őszéig tartott, a Batthyány birtokok őrségi falvainak és Vas vármegye más jobbágyainak robotjával. Az építkezést (a következő évtől már az itteni Rába hídét is) Batthyány Ferenc és Zrínyi Miklós hadai biztosították. 1598 nyarán ugyancsak elkészült Csákánynál az új Rába-híd, és a hozzá csatlakozó körbepalánkozott és árokkal körülvett góré is.
Az első csákányi vár egy téglából készült, téglalap alaprajzú, alápincézett, egyemeletes központi épületből állt, szintenként 3-4 helyiséggel, az alsó szinten főleg gazdasági helyiségek voltak, az emeletiek pedig lakószobák. Az épület reneszánsz díszítésű volt és felső szintjén (emeletén) kulcslyuk alakú lőréseket alakítottak ki. A házat fa-föld szerkezetű palánk és sekély vizesárok övezte. A vár bejárati kapuja – ahová a várárkon átvezető fa hídon keresztül lehetett eljutni – egyszerű, torony vagy bástya nélküli, láncos-felvonóhidas kapu lehetett.
A vár ekkor még nem földesúri lakóhelynek készült, kizárólag csak katonai feladatokra tervezték, és azt is látott el. Az újonnan felépített csákányi vár első kapitánya szerdahelyi Keserű István lett, aki egyúttal (Őri-) Szentpéter várának is kapitánya volt, de Csákányban lakott.
1600 őszén, az Ibrahim pasa vezette oszmán sereg elfoglalta Kanizsa (ma Nagykanizsa) várát. Ekkor értékelődött fel Csákány szerepe is, amely aztán egészen Kanizsa visszafoglalásáig, 1690-ig megmaradt. 1600. november 8-án döntöttek egy ideiglenes rábai végvidék felállításáról is, Sárvár és Körmend központokkal, amely főleg a Szentgotthárd-Körmend-Sárvár közötti folyószakaszra koncentrált. A Rába-védelem magára a folyóra és a nagyobb erősségekre épült.
Az 1610-es években épült fel téglából a vár vaskos, négyemeletes kaputornya, a főépület homlokzatának közepén, ami késő reneszánsz jegyeket mutatott, kettős ablakaival és toronyórájával együtt. Jellemzően az alsóbb toronyszintek zárt kiképzésűek. A középső szinteken ma is látható vakablakok közepén kulcslyuk alakú lőrések (szakállas puskák számára) mutatják a védelmi funkció fontosságát. A kaputornyot egyúttal megfigyelőhelyként is használták.
1625 őszén a szalónaki várában meghalt Batthyány Ferenc is. Apja halála után, egyetlen fia, Batthyány Ádám vette át a hatalmas családi birtok igazgatását. 1646-ban Batthyány Ádám a vár jelentős átépítésébe kezdett Csákányban. Az odatelepített őrségnek, katonaságnak pedig hajdúszabadságot adott. A faluba ebben az évben 100 főnyi lovas huszárt és 200 főnyi gyalogos hajdút telepített le Batthyány Ádám, akik a vár őrségét is képezték egyben, lezárva ezzel a vár végvárrá történő átalakulását. Ebben, és az elkövetkező években Batthyány Ádám a várat kerítő árkot kiszélesítette és megmélyíttette, a palánkot megerősítette, sarokbástyákat építetett ágyúk számára. Mindehhez téglavető színt és kemencéket állíttatott fel, valamint a kaputorony mellett egy új földesúri lakóépületet is építetett, ez az épület a ma is látható kastély szinte teljes homlokzati része, valamint az épület nyugati, L-alakú szárnya, a sokszögű saroktoronnyal együtt. Ezek az építkezések eltartottak egészen 1653 nyaráig. 1648-53 között a csákányi vár tervezési, építési és korszerűsítési munkálatait a híres itáliai építőmester, Carlo della Torre vezette, aki a Batthyányiak leghíresebb házi építőmestere volt. A Rába-védelem az 1650-es években élte fénykorát.
1659 tavaszán meghalt Batthyány Ádám. Két fia, Kristóf és Pál megosztoztak a Batthyány birtokokon. Csákány Batthyány Pálhoz (a grófi ág őséhez) került.
1664. június 30-án a Köprülü Ahmed nagyvezír vezette török sereg elfoglalta Zrínyiújvárt. Július 22-én a mintegy 12-15 000 főnyi török-tatár lovasból álló előhad már közvetlenül Körmend előtt táborozott le, a Rába túlpartján. Batthyány Pál és Esterházy Pál csapatai ekkor már Csákánynál álltak a Rábánál. Feladatuk az volt, hogy megakadályozzák az törökök esetleges átkelését a folyón, illetve hogy őrizzék az átkelőket. A Rábát Körmendtől nyugatra védő csapatok parancsnoka Batthyány Pál volt, akinek saját csákányi várában volt a főhadiszállása is. A következő napokban a törökök több sikertelen átkelési kísérletet hajtottak végre Körmendnél és a folyó fentebbi szakaszain, de nem tudtak átkelni a Rába folyón. Csákánynál is megpróbáltak átkelni a hídon és a hídtól keletre található gázlóknál, de néhány órai csatározás után eredménytelenül visszavonultak a Rába partjáról, ami főként a magyar katonaság helytállásának volt köszönhető. Ezután a törökök elvonultak, és Csörötneknél ütöttek tábort. Eztután további sikertelen átkelési kísérleteketet követően a török had továbbvonult Szentgotthárd felé.
Augusztus 5 -én – a törökök számára vesztes szentgotthárdi csata után – a török had előbb Csörötneknél, majd Csákánynál táboroztak a folyó jobb partján, majd másnap tovább vonult Körmend felé, és végül Vasvárnál táborozott le.
1672-ben Batthyány Pál úgy határozott, hogy a csákányi várban ezután csak 20 lovas huszárt és 15 gyalogos hajdút fog megtartani őrségként, az eddigi jóval nagyobb létszámú katonaság helyett. 1674 áprilisában meghalt Batthyány Pál, a csákányi vár birtokosa. Ő volt az első a Batthyányiak közül, aki már a csákányi várban is lakott alkalmanként, még ha nem is huzamosabb ideig. Birtokait két fia, Ferenc és Zsigmond örökölte, akik ezután Csákányt egészen 1692-ig osztatlanul bírták.
Az 1683. évi hadműveletekben a várnak már nem jutott hadászati szerep és már később sem. Októberben német katonaságot szállásoltak be a Batthyány várakba és birtokokra, így Csákányba is. 1689-ben Batthyány Ferenc egyszerűen felszólította a csákányi vár és a hajdúváros katona lakóit, hogy onnan költözzenek ki, mert nincs rájuk tovább szüksége, mivel teljesen megszűnt a török fenyegetés. Leváltotta Szecsődyt is a kapitányi posztjáról, és a helyére már senkit sem nevezett ki. Ekkortól ugyanis Németújvár mellett Csákány lett a Batthyány család grófi ágának állandó székhelye.
1690. április 13-án Kanizsa vára is keresztény kézre került, ezzel a Dunántúl területe teljesen felszabadult a hosszú török uralom alól. Ezzel Csákány vára is végleg elveszítette katonai szerepét. A várkastélynak a Rákóczi-szabadságharc idején már semmilyen szerepe sem volt. Az 1700-as évek elején legelőször a vár palánkját döntötték le és bontották el. A kastélyt jelenlegi alakjára 1728-ban Batthyány Imre gróf építette át.
1730-ban még sáncok és árkok övezték, a kapujához a vizes árkot áthidaló kőhíd vezetett, a korlátján pedig kőszobrok és vázák voltak. 1753-ban alakítatta át a kastélyt a mai barokk formájára Batthyány (IV.) Ádám. A várárkokat ekkor betemetették, a rajta keresztül ívelő kőhidat pedig lebontották. Az egykori csákányi várból ma is látható a kastély U-alakú épülettömbje, illetve a vár egykori vizesárka is részben megfigyelhető az északi és a keleti oldalon. De szakavatott szemek ezen a két oldalon még az egykori palánk nyomvonalát is felfedezhetik a talajszinten.
A cikk teljes terjedelmében a Várak, Kastélyok, Templomok 2018-as évkönyvében található (megrendelhető: www.varlap.hu)
Források és felhasznált irodalom:
Baráth Zsolt: A Rába mint védelmi vonal a 17. században, Vasi Honismereti és Helytörténeti Közlemények 2014/1. 31-53.
Csorba Csaba: Regényes váraink. Bp., 2002.
Gellén Zsolt: A Közép-Rábavidék történeti ökológiája a XVII. században. Szakdolgozat, 1997.
Ivicsics Péter: Kisebb végvárak, véghelyek Vas megyében. Végvárak és régiók a XVI-XVII. században. 1993. 289-310.
Koltai András: Batthyány Ádám. Egy magyar főúr és udvara a XVII. században. Győr, 2012.
Koppány Tibor: A középkori Magyarország kastélyai. Bp., 1999. 169.
Koppány Tibor: Kastélyok a végvárak mögött. Bp., é.n. (2015.) 144-146.
Koppány Tibor-Lővei Pál: Csákánydoroszló, kastély. Lapidarium Hungaricum 5. 2002. 187-201.
Takó Gábor: Csákánydoroszló története. Szombathely, 2004.
Tolnai Gergely: Palánkvárak Magyarországon. Bp., 2011.
Vadas András: Környezettörténeti kérdések a kora újkori Magyarországon. Határ, környezet és társadalom a Vas megyei Rába mentén (1600 – 1659). 2014.
Vadas András: Vízgazdálkodás és háborús védekezés. Csákány és a Vas megyei Rába-mente a kora újkorban (1600 – 1658). Bp., 2014. 207-245.
Vadas András: A Rába-mente környezeti viszonyai a 16. század közepén egy 1543-44-es folyófelmérés tükrében. (2015)
GPS: | É 46° 58.180 (46.969666) |
K 16° 29.881 (16.498009) |
Információk: A könnyen megtalálható, korábbi Batthyány várkastélyban jelenleg zárt intézet mûködik, ezért az nem látogatható, csak kívülről lehet körbejárni.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Kapcsolódó látnivalók | |
---|---|
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.