Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Dömös, Magyarország, Komárom-Esztergom vármegye, Esztergom történelmi vármegye - Királyi központ - prépostság
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Dömös - Királyi központ - Prépostság
A Duna kanyar szívében fekvő Dömös és környezete már őskortól kezdődően lakott volt és fontos részét képezte a Római határvonalnak a Limes-nek. A korabeli forrásokból kiderül, hogy az Árpád-család tagjai is sokat tartózkodtak az akkori főváros Esztergom közelében fekvő Dömösön és környékén.
Dömös esetében a források nem hagynak kétséget afelől, hogy a prépostság helyén már 11. században királyi udvarház állt, amely országos jelentőségű ügyek színhelye volt.
Fontos megemlíteni, hogy Dömös nem Kálmán (1095–1116) korában jelenik meg először írott forrásokban, hanem már I.Béla korában királyi magánbirtok központja (allodium) volt, ahol a (nyilván baldachinos–trónus, vagy az azt befogadó építmény összeomlása 1063-ban) a király halálát okozta.
Egy 1079 körülre keltezhető oklevél a dömösi curia-ban (in curia Dimisiensi) intézkedő I.(Szent) László királyt idézi Mindez a történetírás számára egyértelművé tette, hogy a monostor egy királyi udvarház átépítése nyomán keletkezett, mely curia szokás szerint lakóépületet és templomot is magába foglalt.
Az antiochiai Szent Margitról nevezett dömösi prépostságot Álmos herceg, Könyves Kálmán király öccse (a Képes Krónikában említett egyéb események időrendjére támaszkodva ) történészi feltételezések szerint 1108-ben alapította.
Az Árpád-kori uralkodók adományai nyomán számos korábbi királyi udvarház helyén kolostor vagy társaskáptalan létesült, úgy, hogy a világi épületek helyén egyházi intézményt emeltek.
Az egyház kezébe jutott birtokok azonban még egy ideig a királyi magánbirtokok sajátosságai jellemezték. Arra viszont először a pilisi ásatások nyomán lehetett gondolni, hogy a királyi adományozás esetleg nem volt teljeskörű, hanem a klauzúrán kívül fennmaradt egy világi célokat szolgáló, alkalmasint igényes kivitelű kúria vagy vendégház, melynek szerepére és működésére esetleg a lovas és vadász felszerelés sűrűn előkerülő elemei, illetve a feltárt állatcsont anyagban feltűnően magas arányú vadállatcsont utal.
Gerevich László a dömösi prépostság ásatásainak vezetőjeként (1971–1980) korszakalkotó eredményekkel járult hozzá a magyar romanika kezdeteinek megismeréséhez és közép-európai helyének meghatározásához. Gerevich László a királyi udvarházat a háromhajós templom szentélyfejétől délre húzódó prépostsági épülettömbön belül azonosította, ahol egy korai, nyújtott téglalap alaprajzú épület alapfalait ismerte fel. A téglalap alaprajzú királyi palota feltárt romjaiból napjainkban egy dongaboltozatú pince látható.
A feltételezett korai udvarházhoz tartozó korai templomról keveset tudunk. Korai kőfaragványok és biztosan azonosítható alapfal részletek ugyan nem állnak a rendelkezésünkre, de a templom keleti része feltűnően sok falelválást, tehát belső építési periódust jelöl.
A prépostságot megelőző királyi allodium-ot, uradalmat már Gerevich László a német uralkodói rezidenciákkal (Königspfalz) hasonlította össze, anélkül azonban, hogy egyértelműen kiderült volna, hogy valóban erődítmény(sáncárok vagy palánk) vette-e körül a templomból és királyi palotából áll óegyüttest. Az viszont világosan kiderült, hogy ezt a szűkebb területet kora Árpád-kori falusias település vette körül.
A Gerevich László által feltárt háromhajós, a főszentély alatt alépítményként kriptával bővített templom részletei és megmaradt faragványai Álmos építkezéseivel jól összefüggésbe hozhatók.
A prépostság épülete 1321-ben elpusztult, de az épületek sorsát a török háborúk pecsételték meg. A törökök a dömösi épületek faragott köveit és kőanyagának jelentős részét felhasználták az esztergomi építkezéseikhez.
A templom fennmaradt alapfalait az 1980-ig tartó ásatási munkákkal feltárták, majd 1989-ben a falak állagmegóvása mellett a rekonstruált altemplomot is látogathatóvá tették.
Források:
Gerevich László - Dömös ( Mûemlékvédelem 36, 1992, 73-80) HA 1.614)
Benkő Elek - Gerevich László és az egyházi emlékek régészeti kutatása - 2012
Magyarország Régészeti Topográfiája 5. kötet - Komárom megye, Esztergom és Dorog járás
Dömös - Királyi központ és környezetének szintvonalas rajza - MRT 5. kötet
GPS: | É 47° 45.856 (47.764267) |
K 18° 54.200 (18.903334) |
Információk: Dömösön a Királyi központ és a prépostság romjai a település felett elhelyezkedő dombon találhatóak.
A főútról az Dózsa György út és Álmos herceg útján haladva érjül el romkertet, mely előtt kis játszótér is található.
A romkert látogatása ingyenes, az altemplom megtekintése pedig szerény összeg ellenében, a nyitva tartási időben lehetséges.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.