KIRÁLYHELMEC
Felső-Bodrogköz természetes és hivatalos központja, a Kishegy és a Nagyhegy vulkáni eredetű magaslatai tövében terül el. A település neve, mint kisebb majorságé, gazdaságé (praedium Helmech) a 1214-ben keltezett leleszi alapítólevélben bukkan fel először. Ebből kiviláglik, hogy korábban királyi birtok volt, ahol királyi engedéllyel piac működött, és talán valami ítélkező hely is volt itt. A leleszi premontrei konvent csak rövid ideig birtokolhatta, mert a mongol pusztítás után, tehát a 13. század második felében, több birtokos szerezte meg. Már mint kialakult település (possessio Helmecz) szerepel egy 1323-ban végzett határjárásban, amikor Károly Róbert az Ákos nembeli Micz bánnak adományozta. Az Ákosok mellett a 14. században még a Borsvai, a Bolyi és a Helmeczi családok is társbirtokosok voltak. 1403-ban a Leleszt is elfoglaló Pálóczi nemzetség szerezte meg, amely fő birtokos maradt 1526-ig. Mellettük kis részeket mondhatott magáénak az Újfalussy, a Zbugyay és a Peleytey nemzetség. A település fejlődését az is mutatja, hogy 1461-ben már mint mezőváros (oppidum Helmecz) szerepel az okiratokban. 1526 után Perényi Péter a sárospataki birtokaihoz csatolta és várkastélyt építtetett, amely csak két évtizedig állt (romja a mai Csonkavár). Fia Gábor még megtartotta a század közepe táján, de 1598-ban már Báthory István a birtokos. Az 1600-as évek elején a Báthoryak mellett a Daróczy, a Telegdy, a Gobóczi és a Nyári családok is szerepelnek. 1654 tájékán már Rákóczi birtok és I. Rákóczi György özvegye Lorántffy Zsuzsanna jelentékenyen fejlesztette. II. Rákóczi Ferenc 1697-ben eladta a leleszi konventnek, amely így visszaszerezte ősi birtokát, és a hűbéresség megszűnéséig (a 19.
század közepe) kis megszakítással meg is tartotta. A híres szőlőket egyébként még a 18. században is zömmel a főurak és nemesek birtokolták. A mezővárosban legszámottevőbb foglalkozási réteg a szőlőmunkásoké volt, akik fizetésért végezték a bérmunkát. Jelentősnek számított még a dohánytermesztés, ami viszont a helybéliek kezén volt.
Királyhelmec már a 18. század végén járási székhely volt, és polgári fejlődése a 19. század második felében indult el, mint járási mezővárosé.
Több forrás ( ) szerint Királyhelmecen már 1414-ben, vagy 1497-ben( ) volt egy vár, de ezt megerősítő adatot nem találunk, és az objektum sem azonosítható hitelesen. 1526 után, amikor Helmec Perényi Péter birtokában került, épült meg egy reneszánsz várkastély. A tények és adatok fényében elfogadható, hogy azt az építményt, melynek maradványait ma „Csonkavár” néven ismerjük. A maradványokból azonban sok mindenre következtethetünk. Adjuk át a szót a szakembernek: „A helyszínen lakóépület maradványai láthatók, melyek téglalap alakúak. A falak vastagsága az északkeleti oldalon 180 cm, a délkeletin a 9 méter hosszúságban megmaradt válaszfalé pedig 1 méter.
Az építmény kétszintes volt. Az első szinten, az északkeleti falon megmaradt két boltíves ablak az ívek fejtett kőből és téglából készültek. A délkeleti falon ugyancsak fejtett kőlapokból készített boltív maradványai vannak, amely valószínűleg utólag lett beépítve. Az épület sarkai nagy, faragott tufakockákból készültek, melyek méretei 35-40 x 60-70 x 40 cm. A fennmaradt részek szerint csak a 16. század elején épülhetett." A mindmáig élő hagyomány szerint a vár alatti alagutak több kilométerre nyúltak, várakat kötöttek össze. A föld alatti építmények valóban léteztek, és egy részük ma is megvan. De ezek nem alagutak, hanem pincék voltak. (Királyhelmec környéke ma is borvidék.) Nem épültek egyszerre, hanem több évszázadon át. Az alagútszerű pincerendszer nem ritkaság a középkori városokban, sőt sok falu is büszkélkedhet ilyesmivel: elég csak a szomszédos Kisgérest említeni. Királyhelmec a 16-17. században sok vihart élt meg, a lakosság pusztult, szegényedett, részben kicserélődött, sok pince elavult, elfelejtődött, beomlott. Semmi sem utal arra, hogy a helmeci várkastély része lett volna egy nagyszabású védelmi rendszernek, amire a többi várral megvalósított esetleges föld alatti összeköttetés mutatna. Perényi Péter építőkedve és művészetszeretete közismert. A siklósi vagy sárospataki vár remekeit nézve bizony elszorult szívvel gondolunk arra, hogy ha kicsiben is, de valami hasonló állhatott egykor a Csonkavár dombján. 1538-ból van egy okiratunk, amely megerősíti a helmeci vár(kastély) létét. Szó szerint idézem: „Intriduct. et Statut pro magnifico Petro de Peren super totalibus Castris Patak et Ujhely, nec non castellis Czeke et Helmecz vocatis in Comitatu Zempleniensi existen.” (Stat. sub. Lra. P. No. 58.); Dongó Gyárfás Géza fordításában: „Bevezető és beerősítő levele mlsgs. Perényi Péter számára 1538-ból Patak és Újhely várairól egészben, nemkülönben a Zemplén vármegyében létező Czéke és Helmecz nevezetű várkastélyokról” (Megvan a P. betű alatt az 58. számnál a zempléni levéltárban Sátoraljaújhelyen). A helmeci várkastélyt - királyi parancsra vagy inkább az országgyűlés rendelete (Corpus Juris I. kötet, 425. oldal – hivatkozva a nagyszombati egyezményre) leromboltatják, pontosabban 1548-ban elrendelik lerombolását, mert pusztulása leghamarabb 1558.
után kezdődhetett, amikor a császáriak elfoglalják a Bodrogközt. Valószínűleg csak megbonthatták, és pusztulni hagyták, köveit más építkezéseknél felhasználva. A 17. század végén kelt leírás szerint: „vagyon egy puszta vár, a város mellett.” Mai romja Királyhelmec város egyik szimbóluma.
GPS: | É 48° 25.447 (48.424122) |
K 21° 58.487 (21.974777) |
A várkastély romját a város nyugati szélén találjuk.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.