„…Bijela falutól valamivel délebbre fekszik Szircs (Sirač) [3] települése, egy középkori várépítmény jelentéktelen romjaival. A vár feladata az alatt lévő szoros védelme volt. A 14. századtól e település is a Szencsei-Tibold család birtoka volt, amit 1343-ban, mint possessio Zirch említenek meg. Később a szentlelki Kasutellánfiak tulajdona lett, majd újból a Tiboldok kezében volt. Az okiratok szerint, itt egy castellum állt, melynek castrummá történő átépítésére, Kasztellánfi Gáspár kapott engedélyt 1430-ban. A vár már 1542-ben a törökök kezére került, majd a török kiűzése után, a várat Csarnojevics Arzén kapta meg egy időre.
A vár védelmi értékét leginkább a fekvése képezte, mivel csak egy oldalról volt megközelíthető… [3] Vjes. hrv. arheol. društva, XI. str. 51.”
„…Szircs egy középkori birtok volt a törökök bejövetele előtti időszakban, melynek központja a hasonnevű vár volt Pakráctól északra, a Bijela patak völgyében. A törökök, kezén 1543-1687-ig volt, s ez idő alatt gyakran csatároztak érte. Végül, a Draskovics horvát bán és Dünewald császári generális vezette császári csapatok 1687-ben elfoglalják és elpusztítják Szircset. .A török alóli felszabadulás után Szircs először az Udvari kamarához tartozott, majd a császári udvar 1695-ben formálisan odaajándékozta Csarnojevics Arzén pátriárkának, de az, ténylegesen sohasem vette birtokába. I. Lipót király eztán 1702-ben Szabini Máriának, Kötten Iván Jakab, Felső Ausztria kamarai prokurátor, özvegyének adományozta, hogy aztán tíz év múlva a birtok visszaszálljon a kamarára. Mária Terézia királynő, Szircsot 1748-ban odaadta Toussainti Ferenc bárónak, 20,000 forint megfizetése mellett, aztán, 1763. június 30-án a gazdaságot daruvári Jankovich Antal vette meg 40,000 forintért…”
Engel Pál adatai szerint:
Szircs (Sirač) Hr A 14. század végéig a Szencseieké volt, 1388-89-ben a szentléleki Kasztellánfiak birtokába került. Castellum (1423), castrum (1457-). 1423-tól említik, a Kasztellánfiaké volt (1457, 1472). 1516-ban Ádámfi Miklós magvaszakadtával Bornemissza János szerzett rá adományt. A vár alatti település Szt. Mária plébániatemploma a szencsei főesperesség alá tartozott (1334-1501)
A vár mai állapota:
A Daruvártól alig 10 kilométerre található szircsi várromot, az elmúlt 5 évben többször is felkerestük – legutoljára, 2010. 05. 08-án. Az első és az utolsó látogatás óta eltelt időben szinte a teljes várat kiásták, s a kapukörnyék, valamint az északi oldal külső falszakaszának kivételével, teljesen feltárták, majd az addig a föld alatt rejtőző falakat, a járószinttől kb. 1 m magasra felfalazták. A nagyrészt feltárt várról kiadványt még nem jelentettek meg, de a polgármesteri hivatalban, kérésre a rajzokat bemutatják. Erre sajnos, csak hétköznap és munkaidőben van lehetőség.
Szircs vára az öregtorony nélküli várak típusába tartozik, a fő védelmét az elhelyezkedése és a torz ötszög alaprajzú, váltakozó vastagságú, kb. 1,9 m vastag palástfalak adják. A palástfalakon belül, a falaknak támaszkodva egy épületsor húzódott végig. A vár bejárata délkeleten, két épületszárny között nyílott. Kaputoronynak nyoma nincs, így csak egy falba vágott kapu lehetett. Ez nem zárja ki, hogy a két oldalsó épület fala, egyben egy kaputorony fala is lehetett. Ezt a kaput utólag egy kapu-szorossal látták el, melynek bejárata nyugatnak nyílhatott. Az itt visszafalazott párhuzamos falcsonk, már egy kaputoronyra utal. A kapu-szorosnak a szikla fölé meredő falában, egy konzolokkal ellátott nyílást készítettek, melyek talán egy árnyékszéket tarthattak. A torz ötszög alaprajzú, torony nélküli, kapu-szorossal ellátott várat, utóbb egy, a belsővár alakját kövező külső falívvel vették körül, melyre egy szabálytalan patkó alakú tornyot helyeztek, valamint a korábbi kapu-szorost is ellátták egy kisterületű, félkör alakú toronnyal. A külső falívet pillérekkel erősítették meg. Ennek a külső falövnek a bejárata egyelőre nincs feltárva, így csak feltételezhető, hogy valahol északon nyílhatott, majd innen az út a belsővár és a külsővár fala közti szorosban haladhatott a már említett, korábbi fal-szorosig. A patkótornyos külsővár, támpilléres falai előtt, egy kb. 3 m széles egyenes terepszakasz húzódik, melynek déli részén, a korábbi kapu-szoros kapuja előtt, egy kb. 1,5 m hosszú falcsonk látható, ami alapján, a külsővárat egy újabb, jóval vékonyabb övező fal keríthette. A helyszín alapján, valamiféle contrascarpa funkciója lehetett. Ettől kijjebb a terep már rézsűbe, majd természetes alakzatokba vált át. A korai, utóbb félkör alakú toronnyal erősített kapu-szoros falának alját, egy újabb, jóval, vékonyabb fallal védték, mely egy alsó udvarszerűséget fog körbe. A félkör alakú torony lábánál található holtteret, egy harántfallal küszöbölték ki.
/Szatanek József/
Forrás:
Gjuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, (1920. Zágráb. 112-113 oldal)
Prof. Mladen Obad Ščitaroci tud. dr. - Bojana Bojanić Obad Ščitaroci tud. dr.: Dvorci i perivoji u Slavoniji, od
Csánki 1893. 43., Gerecze 1906. 1108., Koppány 1999. 225, 248., Margalits I. 28, II. 334., Szabo 1920. 112-113.,
GPS: | É 45° 31.685 (45.528088) |
K 17° 15.484 (17.258074) |
Szirács (Sirač) települése Daruvár felől közelíthető meg a legkönnyebben. Daruvár városát délnek hagyjuk el, majd rögtön a Doljani nevű településrészhez érünk. Itt egy viszonylag meredek emelkedőn visz fel a főút, s nekünk az emelkedő végefelé, balra, a Sirač táblának megfelelően kell elkanyaradnunk. Az útunk eleinte vikendházas területen visz át, majd völgynek lefelé megyünk egészen addig, míg el nem érjük az utat keresztező vasútvonalat. A sineken áthajtva, már is Sirač településén vagyunk, ám a várhoz át kell autóznunk szinte az egész falun, míg nem balról meg nem látjuk a várhegyet. Itt, a kultúrház, és az elöljáróság épületei előtt kitűnő parkolási lehetőséget találunk, ahol leparkolva, gyalog mehetünk fel a várhegyre. A várhoz innentől kb. 5 perces kényelmes séta után érünk fel.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.