Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Bijela Stijena, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Pozsega vármegye - Fejérkő
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„….Pakráctól délnek haladva juthatunk Fejérkő (Bijela Stijena) várának jelentéktelen maradványaihoz. Az egész vidék a Száváig, valaha a johannitákhoz tartozott, illetőleg, később a vránai priorátushoz, sőt az sem lehetetlen, hogy itt csakugyan létezhetett egy apátságuk is, mivel a Szt. Mária de Bela Stena cím a mai napig fennmaradt.
A későbbiekben Fejérko, egy jelentős nemzetség, a Tiboldi-Zemcheiek (azaz, Tibold nembeli Szencseiek) fő székhelye volt, sőt az okiratokban gyakran a castrum nepotum Thyboldi elnevezés alatt jelent meg. Igaz, a várat másokkal is meg kellett osztaniuk, de mégis, ennek a nemzetségnek a kezén maradt, egészen a XV. század közepéig, amikor is Utószülött László, a várat, Hunyadi János gubernátornak (kormányzónak) adományozta, külön érdekessége a várnak, hogy Corvin Mátyás király Fejérkőt, Branikovics György fia Vuknak (Farkasnak), a szerbek Tüzes Sárkányának nevezett despotájának adományozta, aki itt is halt meg, 1485-ben. Az ő özvegye, Frangepán Borbála, a várat, grabarjai Beriszló Ferencnek adta át, később Beriszló Péter ragadta el, majd a Bánffy családé lett (Dr. Dénes József: az adat hibás, hisz sohasem lett az övék). A vár mára teljesen rommá lett, egyedül egy félkör alakú torony megkülönböztethető nyomai láthatók. Ám a fekvése is elegendő biztonságot nyújtott, épp ezért, a török uralom egész ideje alatt lakták és számos támadás célpontja is volt…”
Engel Pál adatai szerint:
A vár a magyar forrásokban Fejérkő név alatt szerepel. Eredetileg Körös vármegye délkeleti járásához tartozott. A birtok és a vár tulajdonosa 1332-tol, 1423-ig a Tiboldi nembeli Szencsei család, majd 1453-ban a Hunyadi család, aztán 1478-1485-ig Branikovics Vuk despotáé, 1485-1504-tól Frangepán Borbáláé, 1494-1517-ig Beriszló Ferencé.
A vár mai állapota: Fejérkő egykori várának csekély maradványai egy - ma a főúttól kb. 400 méterre lévő– csonka kúp alakú hegy tetején találhatók. A domborzati viszonyok alapján, a várat úgy lehetne elképzelni, hogy a várhegyet egy nagyobb, szájával leborított virágcseréphez hasonlítjuk, melynek fenekén még egy, de kisebb, leborított cserép található. A topográfiai helyzetéből adódóan, nagy stratégiai szerepet nem játszhatott, ám útvonal ellenőrzésre, illetve a tulajdonos hatalmának demonstrálására kiválóan alkalmas lehetett. A várból mára csak az egykori védőfal délnyugati sarokpillérszerű maradványa, illetve a déli fal keleti felének egy kb. 5-6 méteres szakasza maradt fenn. Egy leomlott, de összefüggő falszakasz található még a központi rész északkeleti sarkában, mely egyben csúszott le az egykori várárokba. A kb. 25x35 méteres, észak-dél tájolású várat, mintegy 7 méterrel lejjebb övező várárok annyira feltöltődött, hogy ma, egy egyszerű síkfelületként mutatkozik meg. Ha a várárok külső peremén valaha volt is valamiféle sáncszerűség, ma már annak sincs nyoma. Az esetleges sánc, egy kb. 45 fokos lejtésű hegyoldalba váltott át. Miután a vár területét a növényzet olyan sűrűn benőtte, hogy bővebbet jelen állapotáról elmondani nem lehet.
Egykori kinézetéről, a vár állapota miatt semmit sem lehet tudni. A vár belterületén olyan terepalakulatok mutatkoznak, ami megengedi azt a feltételezést, hogy a falakon belül léteznie kellett valamiféle palotaszárnynak is. A már említett Nadilo féle cikkben szerepel ugyan egy rekonstrukciós próbálkozás, de az csak tömegében felelhet meg az egykori várnak..
Szatanek.jozsef@chello.hu
Bijela Stijena települése közútról nagyon jól megközelíthető. Ehhez a magyar határt Barcsnak kell átlépni, majd a közúti táblákat (5-ös főút, E661-es nemzetközi főút) figyelve, Daruvarnak kell tartani. Daruvaron, egy elkerülőúton megyünk keresztül Pakrac, majd Lipik, aztán Okučani irányába. Lipiket elhagyva, kb. 10 kilométer után, északról érünk Bijela Stijena falvához. A faluba lecsökkentett sebességgel menjünk be, mert a falut jelző táblától kb. 250 méter után, egy balra haladó, hajtuszerű kanyart kell keresnünk, melynek torkolata alkalmas a leparkolásra. Innen már csak gyalogosan lehet tovább haladni, mivel a kezdetben jó minőségű, kőzúzalékos út, hamarosan traktorkerekek vájta földúttá silányul, melyen még megfordulni sem lehet. Magának a várnak a felkeresése különösebb nehézséget nem okoz, eltekintve a szúrós aljnövényzettol, mely a várhegy felső egyharmadát, palánkszerűen védi. Itt szeretném a figyelmet felhívni arra, hogy a horvát honvédő háborúban a térség súlyos harcok színtere volt. Ennek okán, a falu területe sokáig aknásított volt, amit időközben megszüntettek. Mivel tökéletesen aknátlanított terület nincs, ezért a közölt vázlatrajzszerinti útvonalról nem ajánlott letérni.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.