Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Gradski Vrhovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Pozsega történelmi vármegye - Hegyesd, Vrhovac, Újvár, Pozsegaújvár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A vár egy kiemelkedő, erdővel takart hegycsúcson található. Első említése 1444-ben történt, amikor is, mint a Pozsegai út védelmezőjeként szerepelt. A törökök 1537-ben foglalták el. A vár alatt 1566-ban egy hős horvát csapat veszett oda egy törökök elleni csatában (ezért a várat szlavóniai Szigetvárnak is nevezik). Az 1702-es esztendőben már, mint rom említődött meg. A maradványokból az ítélhető meg, hogy téglalap alakja volt és egy kör alakú lakótoronnyal rendelkezett. „…Dolactól keletre található Vrhovac vára. Annyi még fennmaradt belőle, hogy elegendő lehet az alaprajzának az elkészítéséhez. A vár négyszögletű volt, csak a homlokzati oldal falai hiányoznak. Magába a várfalba építették bele a kör alakú öregtornyot úgy, hogy csak alig ugrik ki a falból. Ám a várba, a külső váron keresztül lehetet bemenni, ahol mindent megtettek azért, hogy megnehezítsék a hívatlan vendégek bejutását.
1444-től, 1500-ig, Vrhovacot a pozsegai vár alárendeltségében említették meg…”
Engel Pál adatai szerint:
A várat a magyar történetírás, mint Újvár (névváltozatként Pozsegaújvár) ismeri a hasonnevű, 11,90 négyzetkilométer nagyságú uradalom székhelyeként. A vár tulajdonosai 1382-ben a Dorozsmai Garaiak voltak (1481-ig). Az 1439-es esztendőben, mint bárói birtok, Garai Lászlóé, 1481/1498-ban az Újlaki családé 1524-ig, majd Móré Lászlóé 1525-1529-ig.
A vár mai állapota:
A vár észak-dél irányban helyezkedik el, egy megközelítőleg süveg alakú hegy tetején. A várat jelenleg egy, a hegy keleti oldalában, csigavonalként kanyarodó, meglehetősen széles gyalogúton lehet megközelíteni, mely valaha egy szélesebb kocsiút lehetett. Az út a belső vár keleti oldalánál ér fel, majd a valamikori, kör alakú lakótoronytól északabbra fordul be a ma már sáncok formájában létező, valamikori, északi külső várba. Az út a mintegy 4 méterrel lejjebb lévő északi külsőváron haladhatott át (a belső vár északi homlokzatáról ellenőrzötten), hogy nyugaton a külső várból kilépve, egy feltételezhetően fából ácsolt, a nyugati fal-szoros kapuja előtt felvonóhídban végződő gerenda építésű útban folytatódjon. A vázlaton szereplő szaggatott vonallal jelzett felvezetőút ilyen formában, a fal-szoros alját képező hegy meredeksége miatt nem létezhetett. A feltételezett bejáratot így nem lehetett megközelíteni. A helyszín bejárása, valamint a terep alakulatai miatt, csak az előbbiekben vázolt módon lehetett a vár belsejébe jutni. Azaz, a várhoz felvezetőút, a vár déli aljában, a vártól mintegy 50 méterrel lejjebb indult, majd a déli külső vár felügyelete mellett, fokozatosan emelkedve, a belső vár keleti fala és a keleti falban lévő lakótorony őrizete alatt ért az északi külső vár keleti oldalához, hogy azon áthaladjon, majd nyugatról a nyugati fal-szoros északi részén lévő, félhengeres toronyként kiképzett bejárathoz jusson, majd a kapu áthaladva egy fal szorosban haladt tovább, elérve a déli külső vár udvarát, hogy a belső vár déli falán nyíló kapun át beérjen a belső várba. Ezt a feltételezést erősíti a nyugati fal-szoros, valamint a déli külső vár kialakítása, valamint a belső vár délkeleti sarkában lévő, lekerekített sarkú, északra nyíló lőréses védőmű megléte is. A belső vár egyébként nagyon rossz állapotú. A keleti fala kívülről mintegy 1,50 méter magas, belülről már csak sáncszerű. A keleti fal északi sarkában lévő kör alakú lakótoronynak szintén csak a keleti fala maradt fenn, mintegy 4 méter magasságban. A torony udvar felöli oldala csak egy kör alakú, ciszternaszerű formában létezik. A belső vár északi fala csak sejthető, míg a nyugati fala ugyanolyan állapotban van, mint a keleti. A belső vár déli oldala maradt fenn a legjobban, mintegy 3 méter magasságban. A déli fal nyugati harmadában lehetett a kapu, míg a délkeleti sarokban, a már említett érdekes kialakítású védőfal magasodik, kb. 4,5 méteres magasságban. Az északi, megközelítőleg félkör alakú külső vár csak sáncformában figyelhető meg. A nyugati fal-szoros és a déli külső vár várfalai belülről, 1,50 méter magasok, míg kívülről 6-7 méteresek. Az egész várat sűrű növényzet borítja, mely csak helyenként ritkul meg.
A vár felkeresése csak érdeklődőknek ajánlott, mégpedig a sűrű növényzet és a relatív kevés maradványok miatt.
A várat 2004. 09. 02-án bejárta: dr. Montskó Péter és Szatanek József, Pécs
Az oldalt összeállította: Szatanek József Pécs
A helyszíni vázlatokat készítette: Montskó-Szatanek
A képeket készítette: Szatanek József
Forrás:
Ðuro Szabo: Sredovečni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, Zágráb, 1920.
Nadilo, Branko: A Pozsegai völgység várai (Građevinar folyóirat 2005/57, 1. szám)
GPS: | É 45° 18.329 (45.305477) |
K 17° 38.063 (17.634390) |
Megközelítése: A Pozsega hegység közepén található várhoz Pozsegából juthatunk, mégpedig a település közepén lévő Szt. Háromság tér (trg Sveta Trojstva) délnyugati sarkán lévő piac mellől induló Sokolova utcán végig haladva. Az egy széles kocsiútra váltó utca, kb. 3,5 kilométerig aszfaltozott, ami murvás makadám úttá romlik melyen további 3 km-t ( 13' ) megyünk Gradski Vrhovci faluig. A falu szélső, Pozsega irányába eső házai mellett, a hegyi falucska központjába jutunk, ahol egy kisebb háromszögletes tér található, egy betongyűrűs kúttal és egy romos állapotú kereszttel. Itt lehet autóval parkolni. A várhoz erről a terecskéről indulunk, mégpedig északi irányba. Felfelé haladva áthaladunk egy szilváskerten, majd a már magasabban lévő kukoricatáblák balszélén megyünk tovább észak felé, míg el nem érjük a nyugat-keleti irányú hegygerincet. A hegygerincen nyugatra haladva érhetünk a várhegy lábát jelző erdő nyiladékához. A hegygerinc mind két oldalán muvelt földek találhatók. A várhoz, kitaposott ösvény vezet fel, mely először nyugatnak halad, majd egy éles kanyarra keletnek fordul, aztán északi irányba gyalogolva érhetünk magához a várhoz, annak keleti falához, ahonnan jelenleg a várba lehet bemenni.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.