Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Slatinski Drenovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Verőce vármegye - Darnóc vára, Dárnóc
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Dárnóc (Drenovac) várának története, összekapcsolódik az athynai (Voćin-i) vár történetével. 1308-ban, a Monoszló nembéli Egyed, sógorának, az Aba nembéli Lőrinc fia Miklósnak adta örökül a várat. 14818-ban, dárnóci Athynai Zsigmond birtokában volt. A későbbiekben a dárnóci várat és birtokainak egy részét, Garai Dezső és Iván (János) kapta meg, 1484/85-ben a Garaiak és a velük rokonságban álló Kishorváti-Hlapcsichok megkapták az egész birtokot. Ettől kezdve a Garaiak ezen ágát, dárnóczi Bánffyaknak nevezték. A dárnóci várból meglehetősen kevés maradvány maradt fenn, ám ez arra elegendő, hogy bemutathassuk ezt az egészen különleges szerkezetű várat, melyet egy, Drenovac falu fölötti, nehezen megközelíthető hegy csúcsán helyeztek el. A hegy csúcsán lévő szűk platón, egymás mellett három kör alakú torony volt, melyek közül a legnagyobb, a legjobban lepusztult, és a legkisebb, a legjobban fönnmaradt, míg a középsőnek csak gyenge nyomai találhatók. Mind a három tornyot fal kötötte össze, sőt a legkönnyebben megközelíthető helyen, egy különösen erős. máig jó fenntartású védőfal van. Az építőanyaga tégla volt, melyek formája és kialakítása, a római téglák korába nyúlik vissza…”
Engel Pál adatai szerint:
A magyar történetírásban Darnóc név alatt szereplő vár, 1298-1313-ig a Monoszló nembeli Egyedé volt, majd az Aba nembeli Athynai családé 1313-1403-ig. A garai Bánffyaké 1418-1517-ig, eközben a Kishorvátiaké (Hlapcsicsi) is1484-1517-ig. A vár és birtoka a magyar közpékor során Körös vármegye északkeleti járásához tartozott. A dárnóci uradalom részét képező Dárnóc mezővárosát, 1421-1476-ig említik. A plébániája 1501-ben a vaskai főesperességhez tartozott. A mezővárost egy időben a vingárti Gerébek bírták. A törökkorból egyenlőre nincs adat.
Bővebbet: Branko Nadilo: Védelmi építmények a Papuk hegység nyugati és északi részén
A vár mai állapota:
Ez a környező tereptől mélyebben fekvő várrom, az első pillantásra is meglepő benyomást kelt. A furcsaságot a vár alakja és elhelyezkedése jelenti. A vár déli oldalán egykor egy masszív pajzsfal szolgálhatta a legfőbb védelmet, máshonnan ugyanis megközelíthetetlen. A pajzsfal további védelmét egy, ma már csak kicsiny sáncszerűségben létező, valaha feltehetően tekintélyes méretű, kerek lakótorony egészítette ki. A vár északnak elkeskenyedő udvarában, mind a nyugati, mind a keleti oldalán egy-egy besüppedés található, melyek valamiféle épületekre utalnak. A várudvart északon, egy szintén kerek, bár jóval kisebb torony zárja. A vár bejárata feltehetően délkeleten, az egyik toronyszerű támpillér mögött nyílhatott. Az ide bekötőút, nyugatról, a déli pajzsfal homlokterében vezetett el. A felvezető régi útnak a nyoma, a vár nyugati oldalának aljában és a szomszédos hegyoldalakban terepalakulatok formájában, még mindig jól végigkísérhető. Ez a felvezetőút egykor feltehetően a Dárnóc – Velika közti úttól indulhatott. A nyomok alapján, egykor sokkal kellemesebb megközelítést jelenthetett.
Forrás:
Ðuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
GPS: | É 45° 32.528 (45.542137) |
K 17° 42.650 (17.710835) |
Megközelítése: Slatinski Drenovac települése legkönnyebben, a magyarországi Drávaszabolcs – Donji Miholjac határátkelőhelyen keresztül közelíthető meg, mégpedig az alábbi útvonalon. Donji Miholjac központjában jobbra, Virovitica (Slatina) irányába haladunk végig a Dráva horvátországi oldalán (D. Miholjac – Moslavina Podravska – Čadavica). Čadavica falu közepén, Donje Baze irányába, balra (azaz délnek) fordulunk le, majd Mikleuš faluig haladunk. Itt két lehetőségünk is van a vár aljában lévő település megközelítésére. Eloször is Mikleuš faluban jobbra megyünk Voćin irányába, majd a harmadik falu (Balinci) után balra, Pozsega irányába megyünk. Ezen az úton a harmadik falu lesz a cél állomásunk. Másodszorra, Mikleuš faluban fordulhatunk Orahovica (Našice) felé is, ám kb. 4 km után (Voljovica falunál) jobbra, Humljani falu felé kell letérnünk, amin Pušina falu érintésével, Slatinski Drenovac falu közepére érhetünk. Az úti célunkat jelentő falu közepétől indul, a térképen megjelölt erdészeti mélyút, meglehetosen hosszúnak tűnő menetvonala, melyen végül is elérhetünk Dárnóc várának romjaihoz. Figyelem! A környék a háború utáni sokkból még nem igazán tért magához, ám lakói barátságosak, így nagyon szívesen segítenek az iránymutatásban. A mellékelt vázlatrajz útvonalát szigorúan be kell tartani, nehogy egy érdekes kirándulást bárminemű baleset megkeserítse!!
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.