Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Nustar - Nuštar, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Szerém vármegye - Berzéte-monostora
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„Berzétemonostornál (Nuštar), egy ismert helyű várrom található, ahol valaha (1474-ben), egy várkastély állott. Ide lokalizálható a Szt. Lélek kolostor is, melynek birtokai is itt voltak: 1377. possessio Monostor, abbatis S. Spiritus nunc apud Nicolaum, dictum Berzethe. Erről az uráról nevezték a várkastélyt Berzétemonostornak, ám ugyanebben az időben, a birtok egy része a Garaiak tulajdona is volt, akik 1401-ben az egész birtokot a hatalmukba vonták, sőt a bencés apátság patronátusát is. A későbbiekben a vár királyi tulajdon lett.”
(Djuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj is Slavoniji, Matica Hrvatska, 1920. Zagreb)
----------------------------------------------
„Berzétemonostor (Nuštar) települése kelet Horvátország végvidékén található, egy termékeny síkságon, mely midig is gazdag volt vadban, a vízjárásai pedig halban, sőt a mai Nuštar területe, már az őskortól kezdve lakott volt, amiről számos kőkori és rézkori régészeti lelet tanúskodik. Monostor a Vinkovci-Vukovar (Szentlőrinc-Valkóvár) közti út mellett található (Vinkovcitól 5, Vukovártól 15. kilométerrel). Az 1991-es Horvát Honvédő háborút nagyon megszenvedte, a település közepi kastély pedig még annál is jelentősebben károsodott.
A Nuštar nevet, a bencések Szt. Léleknek szentelt kolostoráról kapta. A középkorban a települést Monostornak (Monostor, Monostur, Monoštar) nevezték, mely a XVI. századtól a horvát Nuštar névre változott, ami eredetileg a monosterium (magyarul: monostor) – kolostor, jelentésű szó volt466. A késő középkor volt, a törökök bejöveteléig, Monostor történetének a legjelentősebb korszaka. Ebben az időszakban keletkezett a bencések kolostora és temploma, maga a település és a várkastélya. A bencések a XII. század végén építették fel a kolostorukat és a Szent Léleknek szentelt templomukat (manapság a Nuštartól keletre eső vásártérre lokalizálják). A XIV. század végi és a XV. század eleji dinasztikus háborúkban a kolostort feldúlták. A Garai család újítatta fel 1422-ben, akik a kolostor mellé, hatalmas kövekből egy, két harangtornyos templomot építettek fel, amit szintén a Szent Léleknek szenteltek fel. A XVIII. század kezdetére ez is romba dőlt (a köveit a kastély építéséhez használták fel), hogy aztán még ugyanabban az évszázadban, a maradványaiból először egy kápolnát építsenek fel, majd a Szt. Anna plébániatemplomot. Az Egyházasnak (Crkvište) nevezett helyen (Nuštar északnyugati részén), a Szt. Miklós plébániatemplom körül, egy falusias település fejlődött ki, mely a XV. század közepére mezővárosi jogállást kapott. Meglehet ugyanebben az időben, emeltették fel a Garaiak (Gorjanski) a várukat (várkastélyukat), a Vuka folyó magasabb partjára, a bencések kolostorának közelében. A középkori élet, a török megszállás idejében, szinte teljesen elhalványult (a kolostor és a település romokban állt), és Monostor ez időben, csak faluként említődik meg. A XIV. század közepétől, a törökök XVI. század közepi bejöveteléig, Monostor tulajdonosaként említik meg a Berzétei (Brzet), a Garai és a Dabasi (Daubaš) családokat467.
466) Bösendorfer, J. 1910.: 175. oldal, Mažuran, I. 1993.: 255. oldal, Pavičić, S. 1940.: 95-96. oldal.
467) Balić, M. 1974b.: 16. oldal, Bösendorfer, J. 1910.: 175. oldal, Đurić, T. i Feletar, D. 1983.: 176. oldal, Horvat, A. 1964.: 568. oldal, Mažuran, I. 1993.: 255. oldal, Pavičić, S. 1940.: 95-100. oldal.
Irodalom
BALIĆ, Milan 1974b: Pregled dvoraca i srednjovjekovnih gradova u Slavoniji – 1 dio „Vijesti muzealaca i konzervatora Hrvatske” Zagreb god. 23. br. 1-2, str. 13-25. (Szlavónia középkori várainak és kastélyainak áttekintése – 1 rész, „Horvát muzeológusok és konzervátorok közleménye” Zágráb, 23. évfolyam 1-2 szám, 13-25. oldal)
BÖSENDORFER, Josip 1910: Crtice iz slavonske povijesti – s osobitom obzirom na prošlost županija: Križevačke, Virovitičke, Cisdravske Baranjske te kr. i slob. grada Osijeka u srednjem i novom vijeku, Osijek (Szlavóniai történeti vázlatok – különös tekintettel, Kőrős, Verőce, a Dráván inneni Baranya vármegyék, valamint Eszék szabad királyi városának, közép és újkori múltjából, Eszék)
ĐURIĆ, Tomislav i FELETAR, Dragutin 1983: Stare građevine istočne Hrvatske, Varašdin: NIŠRO Varašdin. (Kelet Horvátország régi építményei, Varasd, NIŠRO Varasd).
HORVAT, Anđela 1964.: Kaptol, str. 143, Kutina, str. 267-268, Kutjevo, str. 268, Našice, str. 534, Nuštar, str. 568, Osijek, str. 605-606, Popovača, str. 709. Enciklopedija likovnih umjetnost, sv. III. Zagreb; Izdanje i naklada Leksikografskoga zavoda (Káptalan, 143. oldal, Kuténya, 267-268. oldal, Kutyevó, 268. oldal, Nekcse, 534. oldal, Nustár, 568. oldal, Eszék, 605-606. oldal, Monoszló, 709. oldal. Képzőművészeti Enciklopédia, III. kötet, Zágráb: A Lexikon szerkesztő Intézet kiadásában és terjesztésében)
MAŽURAN, Ive 1993: Stanovništvo i vlastelinstva u Slavoniji 1736. godine, Osijek: HAZU – Zavod za znanstveni rad. (Szlavónia uradalmai és népességük az 1736-os évben, Eszék. Horv. Tud. és Műv. Akadémia tudományos kutató intézete)
PAVIČIĆ, Stjepan 1940.: Vukovska župa u razvitku svoga naselja od 13, do 18. stoljeća, knj. 1. Zagreb, JAZU (Valkó vármegye és településeinek fejlődése a XIII. századtól a XVIII. századig, 1. könyv. Zágráb, JAZU)
(Mladen Obad Šćitaroci i Bojana Bojanić Obad Šćitaroci: Dvorci i perivoji u Slavoniji, od Zagreba do Iloka, „Nuštar” 224-231. oldal, Zagreb, 1998.)”
----------------------------------------------
A településen egy kastély is megtalálható, a körülötte lévő történeti parkkal. Erről többet és a tulajdon viszonyairól a fenti szerző könyvében lehet olvasni (Kéziratban nálam, Szatanek)
Fordította és összeállította: Szatanek J.
GPS: | É 45° 20.119 (45.335323) |
K 18° 51.931 (18.865524) |
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.