Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Rednek - Vrdnik, Szerbia, Vajdaság, Szerém történelmi vármegye - Rednek, Rednök
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Rednek [8] (Vrdnik) várának maradványai. Valaha talán erre vezetett az út Rumból a Dunáig, ahol esetleg, Ratkovac falunál, a dombói (Dumbovo) apátság romjai találhatók. Redneket a középkorban, mint Rednak, Rednuk, Regnicz említették meg, sőt, már 13515-ben, saját vásártartási joggal rendelkezett. A várat, a XV. század közepén, a kalocsai érsek tulajdonaként említették meg.
A várat egy olyan alacsonyabb (385 m) hegy csúcsára ültették rá, melynek minden oldalát könnyen védhették. Mára nagyon elromosodott és növényzettel benőtt, ám ennek ellenére az egyetlen olyan középkori vár egész Szerém vármegyében, melynek szerkezetét, még meglehet határozni. Egy fennsík sziklacsúcsára építették fel a régi építtetői, mely elé (délen), egy erős védőfalat emeltek, amit még támpillérekkel is megtámogattak. A várfal alapjaiban 2,90 méter vastag. Talán a keleti oldalon, a B, jelzetű építménynél volt a bejárata. Északon semmi fala sem maradt fenn, miután az alapjáig leomlott. A sziklacsúcsra az építtetők, egy kör alakú tornyot építettek E, mely a főtornyot, D, védte, ami egy valódi, középkori berchfrit volt. Ennek a lakótoronynak patkó alakja van, melybe a nyugati oldalon lévő, első emeleti bejáraton át lehetett bemenni, ahonnan lépcső vezetett a felsőbb helyiségekbe. Ennek a bejáratnak kőkeretezése, gótikus metszést mutat. A torony sarkait faragott kövekkel erősítették, a belseje teljesen elromosodott. Nyugat felé, egy valamivel alacsonyabb fennsík található, ahol jelenleg egy kevéske téglatörmeléken kívül semmi sem található.
Ezt a fennsíkot (suburbium) egy fallal választották el attól a magasabban fekvő résztől, ahol a lakótorony áll.
Az egész várat kevert kövekből építették, csak a felsőbb részen láthatók téglák, amit a későbbi idők javításainál használtak….”
[8]. Csánki: Mo. tört. földr. II. 233, 237, 254. oldal.
Rudolf Šmit adatai szerint: (Castrum Rednek, 1315) [19]. A kalocsai érsekséghez tartozott [20]. A szerkezete szerint igen réginek tartható. Alapterülete nagyobb, mint a tárgyalt más várainké. A Fruska Gorába bevezető legjelentősebb utat védte, mely Dombó (Novi Rakovac) kolostorváránál érte el a Dunát. A falak elég jelentős maradványai, a hasonnevű hegyen található.
[19]. Anjou kori okmánytár I. 380. oldal.
[20]. Csánki: Magyarország földrajza a Hunyadiak korában (1894) II. 233. oldal.
Engel Pál adatai szerint: Rednek vára 1315-1500-ig a kalocsai érsek tulajdonában volt. A várhoz tartozó település a középkorban (egyházi) civitas-i ranggal és heti piactartási joggal (1329.) bírt, de a török hódoltság alatt (1570.) is városi jogokkal rendelkezett, s mint ilyen, háne adóbesorolással, az iregi nahijéhez tartozott. A település plébániatemploma, 1332-1361. között szerepel a hozzáférhető okiratokban, míg a településen működő ferences (konventuális) kolostort 1390-ben említették meg
Bővebbet: Gere László: Várak a Szerémségben
A vár mai állapota:
A viszonylag alacsony, de meredek oldalú hegyen emelkedő, szabadon bejárható vár legjobb állapotban lévő része, a központi, „D” betűt formázó lakótorony. A torony máig kb. 20 méter magasságig áll, benne számos ablak és ajtónyílással, helyenként a kőkeretezések maradványaival. A torony falában egy kiépített, csigavonalban haladó lépcsőzet van, mellyel a szintek közti közlekedést oldották meg. A vár többi részén található maradványokkal kapcsolatban, azonban már vitatnunk kell Gere László megállapításaival. Ugyanis a véleményünk az, hogy a Gj. Szabo féle alaprajz, megfelel a valóságnak. A toronytól keletre, valóban van egy sziklatömb, amelynek a közepén, igenis van egy kör alakú maradvány, ami, tekintettel arra, hogy falazott, akár toronymaradvány is lehet, de a véleményünk szerint inkább egy sziklába vágott ciszterna lehetett. Továbbá: a Gj. Szabo-nál említett suburbium is létezik, mégpedig egy lejtős plató formájában, tehát a hegy ezen az oldalon, csak a nyugati külsővár peremétől válik csak meredekké.
Ezt a torony magasabb szintjeiről készített képek, jól bizonyítják. A keleti külső vár kaputornyának maradványa még mindig magasan áll. A vár területét a március közepi bejárásunk során is dús növényzet borította, így felkeresni csak is lombmentes időszakban érdemes.
A várat 2007. március 15-én bejárta: Karczag Ákos, Szabó Tibor és Szatanek József
A vár megközelítése:
A vár legkönnyebben Újvidék (Novi Sad) városából közelíthető meg, mégpedig úgy, hogy a várost Pétervárad (Petrovaradin), irányában elhagyjuk, majd rátérünk, a Novi Sad – Ruma közti, a Fruska Gorán áthaladó főútra. Ezen egyenesen haladunk Ruma felé, míg nem elérjük Irig városát. A várost délnek elhagyva, egy jobbra ágazó, Rivica-t és Vrdnik-et jelző utat találunk, melyen egyenesen Vrdnik településéhez érhetünk. A településhez közelítve, Rednek vára már messziről feltűnik, ami a tájékozódásunkat erősen megkönnyíti. Ahhoz, hogy ténylegesen is a legközelebb kerüljünk a várhoz, a falut északnyugatnak kell elhagynunk, majd egy felfelé vivő, szerpentines úton haladva egészen a várhegy lábáig megyünk, hogy egy jobbra, táblával is jelzett erdei útra kanyarodjunk. Ezen a személyautóval is járható földúton, még kb. 500 méter mehetünk, majd le kell parkolnunk, ugyanis a vár innentől, már csak gyalogosan közelíthető meg. A várhoz, egy tanösvényszerű út visz fel, melynek végén a várkapu előtti árokhoz jutunk.
/Szatanek József/
Forrás:
Gjuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
GPS: | É 45° 8.638 (45.143974) |
K 19° 45.318 (19.755308) |
A vár legkönnyebben Újvidék (Novi Sad) városából közelíthető meg, mégpedig úgy, hogy a várost Pétervárad (Petrovaradin), irányában elhagyjuk, majd rátérünk, a Novi Sad – Ruma közti, a Fruska Gorán áthaladó főútra. Ezen egyenesen haladunk Ruma felé, míg nem elérjük Irig városát. A várost délnek elhagyva, egy jobbra ágazó, Rivica-t és Vrdnik-et jelző utat találunk, melyen egyenesen Vrdnik településéhez érhetünk. A településhez közelítve, Rednek vára már messziről feltűnik, ami a tájékozódásunkat erősen megkönnyíti. Ahhoz, hogy ténylegesen is a legközelebb kerüljünk a várhoz, a falut északnyugatnak kell elhagynunk, majd egy felfelé vivő, szerpentines úton haladva egészen a várhegy lábáig megyünk, hogy egy jobbra, táblával is jelzett erdei útra kanyarodjunk. Ezen a személyautóval is járható földúton, még kb. 500 méter mehetünk, majd le kell parkolnunk, ugyanis a vár innentől, már csak gyalogosan közelíthető meg. A várhoz, egy tanösvényszerű út visz fel, melynek végén a várkapu előtti árokhoz jutunk
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.