Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„ …Északkeletre a plitvicai tavaktól – melynek a hágója szintén erődített volt - fekszik Drezsnik ( Drežnik) települése, mely a valamikori hasonnevű vármegye székhelye, amit 1253-ban III. Béla ideiglenesen átadott a Nelipich comeseknek. Ezt II. András is megerősítette, de már 1278-ban a Németújváriak (Kőszegiek) birtokoskodtak itt, akik a várat aztán a Babonicsoknak adták el.
Ámbár a Nelipichek 1321-ben, visszakapták a várat Károly Róberttól, de csak rövid időre, mivel már 1323-ban, Frangepán Duim a tulajdonosa és még 1475-ben is megerősítette Corvin Mátyás ennek a várnak a tulajdonában Frangepán Miklós comest. A császári hadak nem tudták megvédeni Drezsniket, így 1592-ben végleg a törököké lett, és maradt is a kezükön, még annak ellenére is, hogy 1686-ban Herberstein egy rövid időre visszafoglalta. Egy 1871-es fényképen is az látható, hogy a vár elég jó állapotban – persze már teljesen átépítve – volt. A belső vár szabálytalan négyszögletű volt, egy kör alakú toronnyal, amit egy külső vár falaival vettek körbe, két négyszögletes toronnyal a sarkokon. A külsővárnak, az első emelet magasságában lévő kapujához egy lépcsőn lehetett feljutni. Weigel, a karlócai békéhez készített térképére is felrajzolta a vár alaprajzát (1700.), azzal a megjegyzéssel, hogy a vár már romokban áll.…”
A vár mai állapota:
A vár, noha jelenleg is felújítás alatt áll, meg sem közelíti az 1870-es állapotát, amikor még szinte teljes egészében állt. A keleti falszakasz a két négyzetes tornyával és összekötő falaival csak nyomokban látható, illetve csak a vonulata figyelhető meg. Ugyan ez a helyzet a vár déli részével is. Azonban a vár magját adó torony teljes magasságában áll. Jelentősebb falmaradványok, az egykori, négyzetes, belső várból állnak, de a külsővár falai is elegendőek ahhoz, hogy az alaprajza kikövetkeztethető legyen. A várudvarban található épületek, már csak terepalakulatok formájában léteznek, ám a Gj. Szabo által említett, lépcsős megoldású bejáratnak nyoma sincs. A vár északról, nyugatról és délkeletről, a plitvicai tavakat tápláló Korana folyó meredek, szakadékszerű partfala miatt támadhatatlan volt. Viszont, a legkönnyebben támadható északkeleti oldalon, az egykori külsővár falnyomain kívül, még egy védőárok sem figyelhető meg. Lehetséges, hogy ezt a területet az idők folyamán a természet, vagy az emberi kéz töltötte fel. A vár romjai könnyen megközelíthetőek.
A várat 2007. április 30-án felkereste: Dr. Montskó Péter, Roskovenszky Hedvig, Tamás Zoltán és Szatanek József.
Forrás:
Ðuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
Branko Nadilo: A Kordun hegység déli részén található várak áttekintése és Cetin vár romjai, Građevinar, 2002/54. évf. 11. szám.
GPS: | É 44° 56.594 (44.943237) |
K 15° 40.152 (15.669208) |
Drežnik - Drezsnik vára, az Adria szerelmeseinek oly jól ismert, Karlovac - Slunj - Plitvica - Zadar közti főútról közelíthető meg a legkönnyebben. Ez mostanában könnyebben megtehető, mert az új autópálya átadásával az egykor új zsúfolt főút jelenleg szinte néptelenek. Karlovac-nál le kell térnünk a kényelmes autópályáról és a régi, 1-es jelzésű Slunj - Zadar főutat célszerű választanunk. Slunj városa a térképek alapján is igen jól megközelíthető. Amúgy a Drezsnik várának helyt adó települést Drežnik grad-nak nevezik, így Slunj városát délnek elhagyva, ezt a települést jelző táblát kell figyelnünk. Slunj után kb. 20 kilométerrel egy elágazáshoz érünk, melynek jobbra tartó ága Plitvicának (Zadarnak) tart, míg a balra tartó ága, a már említett Drežnik grad felé vezet (az elágazástól kb. 10 km). A faluba beérve, haladjunk a település közepén található templomig, mert a várhoz vezető mellékút pontosan a templommal szemben, jobb felé ágazik le. A házak közt elhaladó jó minőségű aszfaltos út, kb. 800 méter után földútra vált, de innen már a vár jelenleg is felújítás alatt álló tornya, jól látható.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.