Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Crikvenica - Cirkvenica, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Modrus-Fiume vármegye - Badanj
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„A Drivenikből Crikvenica felé forduló főút melletti hegyen áll Badanj vára, mely kitűnően védte a Vinodoli völgység itteni bejáratát. A várral szembeni, Kotor falu fölötti hegyen (sv. Trojica) egy ősi templom romjai vannak, s a helyi hagyomány úgy tartja, hogy itt is állt egy vár. Badanj is egy Frangepán vár volt, s romjaiban is fennmaradt egykori szerkezetének képe, ami egy igazi középkori várat mutat: a vár magjának és előterének ovális alakja van, mely körül egy újabb fal emelkedik, amin a legújabb korban lőréseket alakítottak ki. A vár az elhelyezkedésével, ma is uralja az alatta futó főutat.”
---/---
Topográfiai leírás. – Badanj azonos lehet e középkori Kotor várával?
Cirkvenicából az út fölfelé vezet a Vinodoli völgybe, jobb oldalán, a kimagasló sziklás hegyek határolta, Grizsanei (Grižane) sziklaáttörésre nézve. Valahol a Grizsanébe tartó út közepe táján, közvetlenül az út fölött egy ősi várrom áll, amit a helyiek Badanj várnak neveznek. A várral szembeni, némileg alacsonyabb hegyen fekszik a kicsiny Kotor falu, egy régi templom romjaival. Amíg Badanj körül minden kopár és sziklás, addig Grizsane felé, ahol mindig látható valami zöldnövényzet kellemes nézni, ám északon már újból sziklás szirtek emelkednek.
Maga a hegy, amelyen Badanj vár romjai állnak, csak kőből áll, s az embernek jócskán meg kell küzdenie az éles karsztkövekkel, míg felkapaszkodik a várhoz. A vár környékét a várfalakról leomló omladék töltötte fel teljesen. A roppant falak nagyon gyengén maradtak fenn, s csak néhány helyen állnak megközelítőleg eredeti magasságukban.
Nemes szakcinszki Kukuljevich Iván egykori történész, mintegy 60 évvel ezelőtti feljegyzése szerint, az itteni emberek azt mesélték neki, hogy vártól valamivel lejjebb néhány kőoszlop volt, amelyhez hajókat kötöttek ki, mivel régebben eddig nyújtózott a tenger. A hajók kikötéséhez, az oszlopokat állítólag vaskarikákkal látták el.
A fekvését tekintve Badanj igen erős vár volt, és a Vinodoli völgység szilárd védelmezőjének számíthatott, hisz helyzeténél fogva uralta azt a sziklaáttörést, mely a tengertől a Vinodoli völgység szívébe vezetett. Sőt a vár magában is jelentős védelmet nyújthatott a völgynek, ám ha hozzávesszük a közeli grizsanei várat is, akkor foghatjuk fel csak igazán e két vár jelentőségét.
A tojásdad alaprajzzal bíró, méreteiben, alakjával, magasságával teljesen egy tekintélyes toronyként ható belső vár, igazán egy fellegvár volt. A belső elrendezését, egy kicsiny megkülönböztethető helyiség kivételével, már nem lehet pontosan meghatározni, mivel a meglehetősen vékony osztófalaknak csak egy kis része áll még. A „tornyot” egy alaprajzában hasonló fal övezi, kívülről három, erőteljes támpillérrel megtámasztva. A torony és a külső fal közti térből azon a kapun keresztül lehetett kijutni, ahol a külsővárat egy vastag fallal rekesztették el, azaz ugyanott, ahol magának a várnak a kapuja is állt. A vár itteni oldalának külső részén egy valamiféle épület állt, melynek a várral való kapcsolatát, ma már nem lehet meghatározni. Az csak sejthető, hogy itt valamiféle lakóépület lehetett, mivel falait nem a védelmi céloknak megfelelően alakították ki.
Alakja és elhelyezkedése miatt, Badanj romjai, teljesen egy középkori építménynek felelnek meg.
Hogy ki és mikor építette fel Badanj várát, azt az idő sötét mélye takarja. Sőt, a Vinodoli völgységet érintő oklevelekben sem találkozhatunk a vár említésével, így semmit sem tudunk róla. Az biztos, hogy régebbi Grizsane váránál, ezt az alaprajzi kialakítása is bizonyítja, persze az alapján éppen a görögök, vagy a rómaiak is építhették. És csakugyan vannak olyanok (pld. Kukuljevich), akik Liburnia legendás, hét római erődje közé sorolják.
Annak ellenére, hogy erős és jelentős vár volt, Badanj név alatt mégsem említik megbízható források, így joggal merülhet fel az, Badanjt valaha nem más néven nevezték-e? Van néhány részlet, mely alapján ezt megállapíthatjuk.
A mai Kotor falu környékén nyoma sincs annak, hogy valaha, valamilyen vár állt ott, csak annyit tudunk, hogy régen is volt ott egy ilyen nevű falu, melynek volt egy régi, Szt. Simonnak szentelt temploma. Így könnyen felvetődhet annak a lehetőségnek a gondolata, hogy a mai Badanj várat azonosnak kell tekintenünk a forrásokból ismert Kotor várával, mely a Frangepánok 1449-es, modrusi birtokmegosztásakor, Márton grófnak jutott, más vinodoli várral együtt, mint Bribir, Bakar, Novi és Terszát (Thallóczy-Barabás: Cod. Frangep. I. 371. oldal). Sőt, Márton gróf káplánja, György pap is megemlíti Kotor várát ura birtokainak felsorolásában. Itt ugyan megemlíti a szintén vár nélküli Belgrádot is, de az a saját körülményei okán is jelentős településnek számított (Šurmin: Act. Croat. I. 205. oldal), sőt volt akkora, hogy valamivel később, a modrusi káptalan jó néhány kanonokja is odaköltözött. Mint ahogy fent említettük, mind ez csak találgatás, de könnyen meglehet, hogy ez az igazság, hisz máshol is akad rá példa, hogy a vár jóval távolabb állt a hasonnevű falutól, vagy településtől.
Az egészen biztos, hogy Badanj, illetve Kotor várát már a 15. században felhagyták, s miután a toronyszerű vármag alakja egy taposókádhoz, vagy dézsához (horvátul badanj) hasonlít, így a nép elnevezte a várat Badanjnak, míg ősi, igazi neve elfelejtődött.
---/---
Gradina Badanj, műemlékké nyilvánítási határozat száma: DG-514/2-76
A gradina Badanj nevű műemlék a Tribalj – Cirkvena közti út fölött található. Alaprajzában ovális, két gyűrűszerű védőfal rendszerrel. Az egész együttesből egy négyzetes, ciszternás, torony maradt fenn a legjobb állapotban. A falak faragott kövekkel rétegezett, törtkövekből épültek. Az építés első fázisa a liburniai limes 4. századi megerősítésére tehető, amikor is a Trsatica – Senia közti főút figyelőtornyaként (specula) épült meg. A tornyot a 6-8. században továbbbővítették, majd később egy katonapolitikai, közigazgatási székhely lett (župski grad). A jelentőségét a 13. századra vesztette el, ami után felhagyták. A vár egy 1321-es földrengésben dőlt össze.
A vár sajátossága, hogy fönnmaradt a gyilokjáró keleti részén egy árnyékszék (latrina), melyből jól megállapítható ennek az erődítésnek a liburniai limesen belüli jelentősége, hisz az árnyékszék léte arra utal, hogy sok ember elhelyezését biztosította. A latrina megléte szintén egy ritka emléke a középkori egészségkultúrának.
Badanj, a crikvenicai térség egyetlen régészetileg is megkutatott várromja. A kutatásokat 1966-tól, 1974-ig hajtották végre. A romok jelenlegi állapota kifejezetten rossznak mondható, noha nagyon értékes, különösen jelentős lelőhely, s nem csak lokális értelemben. A vár szemlátomást pusztul, ezért sürgős beavatkozást igényel. Mindemellett, a romokat az új autópálya építése is fenyegeti.
A vár bejárása 2009. 06. 10-én történt Keserű László és Szabó Tibor társaságában.
/Szatanek József/
Forrás:
Gj. Szabo: Sredovječni gradovi… (Zagreb, 1920. 183-184. oldal.)
EMILIJ LASZOWSKI, Gorski kotar i Vinodol dio državine knezova Frankopana i Zrinskih, mjestopisne i povjesne crtice, Zagreb 1923. (205-207. oldal)
GPS: | É 45° 11.578 (45.192963) |
K 14° 41.989 (14.699824) |
Badanj várát Cirkvenicából érhetjük el úgy, hogy a partmenti főútról, Cirkvenica központja jelzésnek megfelelően behajtunk a centrumba, majd onnan a Tribalj táblának megfelelően kiautózunk a városból. Ezen az úton megyünk kb. 3 kilométert, míg az út egy nagy kanyart vesz balra, melyben egy leágazás található jobbra, Mavrići falu irányába. A vár a leágazással szembeni hegyormon található, de innen még nem látható, így tovább kell mennünk a kanyar kivezetésének végéig. Itt hátratekintve már láthatók a romok, így már csak egy megfelelő parkolóhelyet kell keresnünk az út szélén. Leparkolás után visszaballagunk a vár irányába, míg egy jobbra, felfelévezető, szépen kiépített ösvényre nem találunk, mely közvetlenül felvisz a várba.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.