Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Donji Zagon - Ledenice, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Modrus-Fiume vármegye - Ledenice
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Ledenice-nek is hosszú történelme van, s az idevalósiak is küldtek résztvevőket az 1288-as vinodoli törvények megalkotásához. A vár 1449-ben, annak a Frangepán IV. Duimnak a tulajdonában volt, aki a Frangepánok szlunji ága megalapítójának tekinthető. Az erődítést 1572-ben a zenggi kapitány, a határőrvidékhez csatolta. M. Stier 1660-ban készítette el a vár alaprajzát, ami azért is számít jelentősnek, mivel az általa javasolt javításokat is tartalmazza. A külsővárban lévő település már régóta lakatlan, de a valamikori házacskák romjait most is megfigyelhetjük. Csak a kisebb Szt. István templom maradt fenn viszonylag jó állapotban, mely egészen 1827-ig a váraljai település plébániatemplomaként működött. E templom mellett volt a város kapuja, melynek még a közel múltban is állt a gótikus kapukeretezése. Magának a külsővárnak a belseje már inkább csak egy halom kőrakás, de jól láthatók az övező falak két, kör alakú tornya és a másik két, falból kiugró, félkör alakú tornya is…”
„.Ledenicét az írásos források már 1248-tól megemlítik. Korai léte aztán 1288-ban is megerősítésre került, miután e település polgárai is elküldték elöljáróikat: Ratkó és Radoszláv atyákat, valamint Dobrisa századost, hogy közreműködjenek a Vinodoli törvények megalkotásában. A település fölötti Gradina, meredező falai is Ledenice régmúltjára és stratégiai jelentőségére emlékeztetnek.
A várrom, a mai Ledenice településétől (nevezik Polje-nek is) kissé délnyugatabbra, egy meredek és sziklás felszínű, 376 m tszf magasságú hegy tetején találhatók. A jelentős stratégiai pontban elhelyezkedő vár környékén, a múltban számos csatározás folyt a Vinodoli völgység keleti részének birtoklásáért. A törökök 1522-ben és 1539-ben vezettek erre komolyabb fosztogató hadjáratot, melynek eredményeként, a Frangepánok véglegesen elvesztették hatalmukat a ledeniceiek fölött. A ledenicei birtok tulajdonosa 1563-ban a zenggi kapitány lett, aki a térséget a katonai határőrvidék szervezetéhez csatolta. A velenceiek 1600-ban pusztítják a környéket, s támadásaikat a későbbiekben is folytatták. A nagyterületű vár jelentősége egészen Lika 1699-es felszabadulásáig megmaradt, de helyőrségként ez után is a határőrvidék szervezetén belül maradt, egészen a 19. szd. kezdetéig. Miután a helyőrsége felhagyta, a vár falai romlásnak indultak, jóllehet a külsővárban lévő templomot még 1827-ig használták...”
Engel Pál adatai szerint:
Mint castrum Ledenice, a Frangepánoké volt. Osztozkodásukkor, 1449-ben Duimnak jutott (Frangepán I. 370), aki 1453-ban királyi adományt szerzett rá (uo. 388). Ezután a szluini Frangepánoké (1465-77).
A vár mai állapota:
A vár bejárása 2008. 06. hónapban került végrehajtásra. A vár előterébe érve egy kisebb tisztást találunk, ami után az alsóvár szűk kapuja következik. A kapu egy falszorosban folytatódik, melynek bal oldalán helyezkedik el a Szt.
Istvánnak szentelt plébániatemplom romja. A templom egykori harangtornyának csak az alapfalai látszanak, jóllehet egykor erősnek kellett lennie, hisz kapuvédelmi feladatot is ellátott. A kapu és a templom együttese után egy tág, de sűrű és szúrós bozótossal benőtt térség található, ahol egykor egy váraljai település házacskái sorjáztak, de számuk és kialakításuk, csak egy alapos régészeti kutatással állapítható meg. A várudvar délnyugati, tengerre néző sarkában, egy félköríves torony, kb. 150 cm magas maradványa látható. Az egykori rajzok szerint, a délkeleti sarokban is állt egy hasonló torony, de a bozót miatt nem megközelíthető. Ettől a toronytól egy egyenes fal vezet a vár magját alkotó kastélyig. A kastély bejárata nyugatról nyílott. Itt rengeteg omladékot és egy ferde csatlakozó falat figyelhetünk meg, mely egy kapuvédőmű része lehetett. Az egykori kapu helyén át, juthatunk a kastély szűk udvarába. Az udvar bal és jobb, valamint a szemben lévő oldalán is épületek sorakoztak. A kapuval szembeni épületben, egy kisebb, de háromhajós kápolna volt. A kápolna apszisának méretét, a palota falvastagsága adja meg, így meglehetősen nyomott ívű. A palota északi traktusa a boltív maradványok alapján, legalább részben alápincézett volt. A palotát keletről egy szűk falszoros és két, meglehetősen lepusztult állapotú, hengeres sarokbástya oltalmazta. A kastély együttes északkeleti sakából egy fal indul lefelé, a főkapu irányába. A fal mellett, gazdasági épületek álltak. Ezt a falszakaszt is egy félköríves, lőréses toronnyal védték.
/Szatanek József/
Forrás:
Đuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
GPS: | É 45° 7.776 (45.129604) |
K 14° 50.192 (14.836539) |
A ledenicei Gradina-t, azaz várromot, a legkönnyebben Novi Vinodolski városából közelíthetjük meg, mégpedig úgy, hogy a városkát Senj irányában, a parti főútvonalon hagyjuk el. A városközponttól, kb. 1200 méter kell haladnunk, míg egy balra forduló leágazáshoz nem érünk, mely Donji Zagon hegyifalu irányába visz (eme elágazás közelében, a tengerparton találhatók a rómaikorinak tartott Lopszica romjai). Ezen az egyre emelkedő keskeny, de jól járható úton érünk be a faluba, és azon át kell mennünk Ledenice irányába. A két falu közt, kb félúton, egy jobbra ágazó makadámos utat találunk, melyen kb. a várhegy közepéig mehetünk terepjáró autóval. Itt leparkolva, már gyalog, senkitől sem zavartatva járhatjuk be a viszonylag nagy kiterjedésű várrom területét.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.