Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Brlog, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava vármegye - Gradina peć
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Otocsác (Otočac) felé haladva érünk a Gacka folyó fölötti Berlog (Brlog) várához [1]. A vár négyszögletes volt egy, a falból félig kiugratott toronnyal. M. Stier javasolta a vár további megerősítését egy palánkkal. Lenković 1550-ben így írt Berlogról: „Dieser stargher thurm von tuffstain mit angehengkhten vieregheten ringmauern… wird mit vier knechte för ain skredt peseczt”. (Kb. Ez egy erős, mésztufából épült toronyból és a hozzá csatlakozó négyszögletes kerítő falból állt…négy zsoldos katona (knechte) állomásozott benne.)
[1] A hely, a római és a rómaiak előtti időkben is lakott volt (Patsch, 90.)
10.6 Brlog, Gradina Berlog és Drenov Klanac falu határán, a Gacka folyó felett, a Gradina nevű hegyen (662 m tszfm) találhatók Berlog várának maradványai. A várról említést tett Fras is, aki ezen a helyen egy kerek tornyot, földalatti helyiségeket és ciszternát talált. A vár kerek tornyáról említést tesz Ferdinánd király biztosainak 1563-as jelentése is. Lenkovics Iván zenggi kapitány Zenggbe érkezése után, 1538-ban végigjárta a kapitánysága alá tartozó várakat, melynek során Berlog várát, négyszögletes fallal övezett, kőből épített kerek toronyként írta le, s a várról készített alaprajz is ilyennek ábrázolja. Az alaprajzból az is látható, hogy a vár kialakítása hasonlít a Likában található többi váréhoz (pld.
Karingrad, Štulića kula, stb.).
A török 1575-ben, Gusics várával együtt egy rövid időre elfoglalta. A két vár visszafoglalása után, Zrínyi Péter egy kerek tornyot emeltetett a Drenov Klanac-i szorosban (Šimšanovka kula), Berlog és Gusics előőrseként.
Az aknaveszély okán, a vár bejárása nem volt lehetséges.
Brlog – Zenggi kapitányság
119. oldal:
Lenkovics 1550-es jelentésében, Brinje vára mellett, megemlíti a likai Berlog várát is. A vár ekkoriban egy kőből épített toronyból állt, amit négyszögletes védőfallal öveztek és négy strázsa állomásozott benne. Lenkovics, Berlog várát fontos stratégiai pontnak tartotta, mivel az, a Brinje – Zengg – Otocsác háromszögben volt megtalálható. A vár tornya, csak egy kisebb, őrökből álló helyőrségnek nyújthatott menedéket és ráadásul építészeti szempontból is rossz állapotban volt. A toronynak se tetőzete, se padlódeszkázata, se lépcsőzete nem volt, ráadásul a földszinten egy nagyobb falszakasz is kidőlt. Lenkovics a javítás költségeit az egyéb, robotban végzendő munkálatok mellett, alig 40 forintra tartotta. Úgy vélte, hogyha a javítások elkészülnek, a toronyban és a falakkal övezett várban, a korábbiaknál nagyobb számú állandó helyőrség tartására lesz mód. Lenkovics szerint, Berlog tornya a környékbeli lakosságnak is védelmet nyújthat, ha egy váratlan ellenséges támadás esetén, menekülni kényszerülne.
193. oldal:
Lenkovics 1563-as jelentése szerint, Berlog egy őrtorony, a király birtoka és 6 katonája őrzi. Lenkovics a vár kijavítását és további 6 őr odahelyezését javasolta.
204. oldal:
Lenkovics után, még az év (1563) késő őszén, a király egy újabb bizottságot küldött ki, a végvidéki várak állapotának felmérésére. E bizottság megállapításai szerint: Berlog őrtornya, Otocsáctól egy „nagy” mérföldnyi távolságra egy völgyben, a Zenggbe vezető út mentén található. A torony körül egy kicsiny, egyszeres fallal védett terület van. A torony tetőzetét ki kell javítani, vagy legalább is nagyjából be kell foltozni, majd Zenggből felszereléssel és munícióval kell ellátni, hogy védhető legyen. A javítások után, a várban egy 6 fős, állandó helyőrséget kell elhelyezni egy várnaggyal az élen. Az őrség váltását is Zenggből kell megoldani heti, vagy havi váltásban.
284. oldal:
Az 1578. márciusi, Bruck am Mur-i horvát országgyűlés döntése alapján, Berlog várában továbbra is helyőrséget tartottak.
Zagreb, 1995.
A vár mai állapota:
A várat 2012. 04. 22-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában kerestük fel. A bejárás nem érintette a Krešimir Matijević által megemlített 662 m magas Gradina nevű hegyet, mivel a forrásokban szereplő vár a véleményünk szerint a Babića Most-i, Gacka folyó átkelője feletti meredek partfal szélén, a Gradina peć jelzet környékén helyezkedhetett el. A vár itteni lokalizációra utal Stier 1660 környéki felmérése is, amely szerint a vár egy hegy és a Gacka folyó partfala közti területen helyezkedett el. A bejárás során sikerült pontosítani a Ster rajzon ábrázoltakat, s kiderült, hogy az ábrázolt hegy valójában nem hegy, hanem egy kb. 50x80 méteres töbör (víznyelő). A vár tényleges elhelyezkedése sem felelt meg a rajzi ábrázolásnak, hanem annak kb. 90 fokos elforgatásával felel meg, de így is csak megközelítőleg, a valós helyzetnek.
A vár, a falu két temploma között, a főutcájtól, kb. 150 méterrel északabbra és kb. 15 méterrel lejjebb, közvetlenül a Gacka folyó mára kiszáradt medre, meredek partfalának a szélén található. A megközelítőleg téglalap alakú vár északi, rövidebb oldala a partfal szélén halad. E fal nyugati végén, egy kb. 5x3 méteres, bástyaszerű kiugrás van. A kiugrástól a fal egyenes vonalban halad a töbör peremén a főutca irányába, majd egyre omlataggá válva, a maradványok eltűnnek. A nyugati fal belső oldala mentén, egy kétosztatú épület romjai vannak, de pontos kialakítása a sűrű bozót miatt meghatározhatatlan. Így nem tudni azt sem, hogy az épület a vár tartozéka volt e, vagy későbbi építésű. Az észak-dél irányú, téglalap alakú vár keleti fala, kb. 90 fokos szöget zár be a téglalap rövidebb, északi oldalával. Ez a keleti fal egy, a meredek partfalban lévő, tereplépcső szélén halad délnek, majd követhetetlenül beleveszik a környező terepbe. A vár egykori, déli oldala, illetve az itt állt kerek toronynak már nyoma sincs.
Feltehető, hogy a könnyű megközelíthetőség miatt, az anyagát a környékbeli lakosság hordta szét. A vár északi harmadában, egy szépen faragott kövekből készített kerek kút, vagy ciszterna található.
Szatanek József
Forrás:
Đuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb. (199. o.)
Milan Kruhek: Krajiške utvrde i obrana Hrvatskog kraljevstva tijekom 16.st.. Hrvatski institut za povijest.
Krešimir Matijević: Naseljenje Like
http://www.scribd.com/doc/29402401/Naseljenje -Like-Tekst
GPS: | É 44° 56.603 (44.943378) |
K 15° 9.324 (15.155403) |
Brlog csekély romja az A1-es autópályán, a Brinje-i leágazáson át lözelíthető meg a legkönnyebben. A leágazás után, utunkat az 50-es főúton Otočac irányába kell folytatnunk kb. 15 km-t, majd keletnek Brlog település irányába kell fordulnunk. A vár az ortodox és a római katolikus templom között, a Gacka folyó meredek déli partfalának a szélén található.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.