Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Lička Ostrvica, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava történelmi vármegye - Osztrovica
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A likai Osztrovica (Lička Ostrvica), 1372-ben a de genere Mogorovich, de Ostrovica Disislavich Novak tulajdona volt. Disziszlávics Novák fia Novákovics Péter, 1403-ban lemondott Ostroviza in provincia Lika váráról Frangepán IV. Miklós javára Ozalj váráért cserébe. A Frangepánok a vár birtokosai is maradtak, így az 1449-es birtokmegosztásukkor, Osztrovicát Frangepán IV. Duim kapta meg. Utószülött László király, majd Mátyás király is megerősítette a Frangepánokat ebbéli birtokukban.
7.30 Osztrovica – Lička Ostrvica Goszpicstól észak-keletre, Osztrvica (Lička Ostrvica) faluban, egy hasonnevű hegyen (764 m tszfm), egy nagyon jelentős, középkori, likai vár romjai találhatók. Osztrovica várát már 1341-ben megemlítették. A várat valószínűleg Desziszlávics Novak, vagy fia Péter építhette. Frangepán Miklós gróf 1408-ban, némi gecskei birtokot adott Desziszlávics Péternek, cserébe Osztrovica várának feléért s pár környékbeli faluért. Frangepán 1420-ban a vár maradék részét is megvette a többi Desziszlávicstól, így ő lett az osztrovicai vár és birtokának egyedüli tulajdonosa. A Frengepánok 1449-es birtokmegosztásakor, a vár Frangepán Duimé lett, majd halála után fia, Mihály kezére került.
A Korbáv mezei csata idején, Osztrovicát Frangepán György tulajdonában találjuk, aki úgy tűnik, 1522-ben átengedte a várat a király katonáinak. A török uralom alatti Osztrovicáról nem sokat tudunk. Lika felszabadulása a várat romokban találta, ezt Glavinics 1696-os likai leírása is megerősíti. A romos vár leírás, Laszowski [42] tudósításából maradt ránk. A vár magja négyszögletes volt 16x5,5 méteres kiterjedéssel, míg a vármag teljes kerülete kb. 25 m volt. Az ismertetése szerint, a falak 0,75 m vastagok voltak, de már akkor is igen rossz állapotban. A vártól keletre egy kerek ciszternát is talált, amit Fras is megemlített 1846-ban [43]. A vármag körül egy külsővárat is megemlít Laszowski, mely 10 méterrel távolabb húzódott, de a csekély maradványok miatt a nyomvonala már nem volt követhető. A külsővár falai 1,2 m vastagok voltak. A vár bejárása a már sokszor hivatkozott okok miatt, 2000 nyarán nem volt lehetséges, így Laszowski leírásának megerősítése, vagy elvetése sem tehető meg.
[42] Laszowski: Stari lički gradovi; str.27.
[43] Fras: Topografija …; str. 160 50.
Engel Pál adatai szerint:
Osztrovica (Lika) Ostrvica, H Mint castrum, Likai Nováké (1351) és fiaié, Péteré és Pálé volt (1403), akiktől 1407/08-ban Frangepán Miklós szerezte meg. 1437-ben fia, Duim zálogbirtoka, és az 1449-i birtokosztálykor is neki jutott. A váralján datált 1452-ben, és V. Lászlótól 1453-ban adományt szerzett a várra. A szluini Frangepánoké (1465).
Az 1691-ben Glavinics Sebestyén zengg-modrusi püspök által felvett vizitáció szerint már korábban pusztulásnak indult (Ostrovica (Lička Ostrvica) cum Barleta (Barlete) castella sunt jam prius destructa, ab invicem doubus milliaribus germanicis distantia, habent montes et alpes ad orientem, per silvas montanas dividitur Lika a Corbavia,…).
A vár mai állapota:
A vár területe 2011. 04. 04-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában került bejárásra. A vár egy igen érdekes, kb. észak-dél irányú, „kétfejű” domb mindkét magaslatán található. A bejárás során sikerült beazonosítani a 19. szd. végi, Kukuljević féle vázlaton ábrázoltakat, csak jóval kevesebb maradvánnyal. A déli magaslaton valóban állt egy épület, s valószínűleg a dombtető teljes egészét elfoglalhatta, mivel az egyetlen, kb. 1,5 m hosszú falmaradvány a plató délkeleti sarkában, de már a domb oldalában helyezkedik el. A dombtető szinte teljes felületén habarcsnyomok figyelhetők meg. Az északi magaslatra a két hegycsúcs közti, nagyon bokros nyeregből lehetett feljutni. A felvezető utat, egy pengeszerű sziklanyúlvány nyugati oldalában alakították ki úgy, hogy részben lépcsőként használták a természetes vetődéseket, részben durván megfaragták a sziklafelszínt. A felvezető úton rengeteg habarcsos kőtörmelékkel lehet találkozni, de eredeti helyüket már nem lehet meghatározni. A kövek tartozhattak egy felvezető utat védő falrendszerhez, de a magasabban fekvő épületekből is idegurulhattak. A felvezető út a már említett pengeszerű sziklanyúlvány közepe tájékán ér fel a felsővár előterébe. Ennek a sziklanyúlványnak a déli és a nyugati peremére egy kb. 90 cm vastag falat építettek, feltehetően a felsővárba vezető út védelmére. Ez az út a felsővárnak helyet adó hegycsúcs felső részének oldalába vezet, valamilyen csigavonal szerűséget alkotva. Miután az út nyomvonala itt már teljesen bizonytalanná válik, nem lehet eldönteni, hogy a mindenfelé látható habarcsos kövek alapján ide feltételezhető várfalon belül, vagy annak aljában haladt. A felsővár platóján is rengeteg habarcsnyom látható. A plató északi és nyugati részén egy „L” alakú, sáncszerű terepalakulat látható, ami egy palotaépületet takarhat. A plató déli végében, egy szabálytalan, de megközelítőleg kör alakú horpadás található, a belső peremén falmaradványokkal. Nagy valószínűséggel itt egy torony állhatott. E sűrű bozóttal takart maradványtól északabbra, egy újabb süppedés látható, ami feltehetően egy ciszterna lehetett.
Összességében a vár felkeresése ajánlott, noha a kevés maradványok és a nem kis vesződséggel járó, sűrű bozót sokat ront az összképen.
/Szatanek József/
Forrás:
Gj. Szabo 1920. Sredovječni gradovi… (Zagreb, 203. oldal)
Krešimir Matijević: Naseljenje Like
GPS: | É 44° 33.451 (44.557514) |
K 15° 27.333 (15.455555) |
Lička Ostrvica települését a Gospić - Gračac közti főútról, Bilajnál keletre fordulva érhetjük el a legkönnyebben. Bilaj után, át kell menni az autópályán, majd Barlet faluba érünk, ahol balra, Široka Kula irányába kell fordulnunk. Az elágazástól számítva, kb. 5 km után érünk a jellegzetes, "kétfejű" várhegy nyugati oldalához. A hegyoldal lábánál mára elhagyott, romos épületek tanyákat találhatunk. Az egyikhez bevezető útra kell rátérnünk, majd parkolás után közvetlenül a hegy megmászásához kezdhetünk.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.