Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Barlete, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava vármegye - Županski grad
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Barlete falu közelében egy várhely található, amit a helyiek Zsupánvárnak (kb. ispán) (Županski grad) neveznek. Ez egy négyzetes építmény volt, 10 m hosszú, 8 m széles és 1,5 m vastag falakkal. Barletében Glavinić is említ egy castellumot. A püspök által felvett vizitáció szerint pusztulásnak indult.
30. Barlete - Županska gradina Goszpicstól keletre, a mai Barlete faluban egy vár szerény maradványait találhatjuk, amit a helyiek Zsupanszka gradinának neveznek. A várat egy kisebb hegy sziklás csúcsára emelték (630 m tszfm). A vár, ahogy Szabo írja [27]: alaprajzában négyszögletes, 10x8 méteres méretekkel és 1,5 m vastag falakkal. A négyszögletű építménynek mára csak az északi és a keleti fala maradt fenn, kb. 5 m hosszan, míg a déli fala meglehetősen leomlott, s csak az alapjai látszanak. A terep az északi oldalán, közvetlenül a falak aljától, meredeken omlik alá. A fal feltehetően egy öregtorony szerepét betöltő toronyhoz tartozhatott. A torony alatti várplató felszíne kimondottan egyenes, de falnyomok nem figyelhetők meg rajta. Közvetlenül a torony alatti hegyoldalban is láthatók falmaradványok, de azok közvetlenül nem köthetők a toronyhoz. Ezt csak a terep kitisztítása, valamint a torony és a várplató területén végzett kutató ásatása után lehetne megtenni, s teljesebb képet kapni a vár alaprajzáról.
A várról nagyon kevés emléket találunk a török hódítás előtti időkből. Azokból, amelyeket ismerünk, az derül ki, hogy a 15. században és a 16. szd. elején Barlete birtokosai a Kurjákovicsok voltak, akik Guszicsokként, valószínűleg még a 14. században királyi adományként jutottak a birtokaik eme részéhez. A Kurjákovicsok/Guszicsokon kívül, Barlete közvetlen szomszédságában volt itt birtoka a Mogorovics nemzetséghez tartozó Petricsevicseknek is. A vár és birtoka 1509-ben Karlovics Iván tulajdona volt, a likai várak többségéhez hasonlóan. A török foglalást rögzítő 1577-es felsorolás, Barlete-ben két várat is említ. Pavičić [28] úgy véli, hogy a másik vár a szomszédos Osztrvica vára lehet, amit a várlista azonban kifejezetten nem említ meg. Az én véleményem szerint, a másik barletei vár, valójában a Petricsevicsek, szomszédos birtokán lévő vár lehetett.
A vár mai állapota:
A vár területét 2011. 04. 04-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában jártuk be. A vár egy igen érdekes, kb. északnyugat-délkelet irányú, „kétfejű” domb északi magaslatán található, ami ugyancsak „kétfejűnek” tekinthető. A domb délkeleti magaslatán maradványokra még habarcsnyomok formájában sem találtunk, így a rendelkezésünkre álló 19. szd. végi Kukuljević féle rajz csak is az északnyugati magaslat kettős csúcsára vonatkozhat, jóllehet a jelenlegi maradványok alapján, az alaprajzon ábrázoltakat sem sikerült teljes mértékben beazonosítanunk. Az északnyugati csúcs déli végét egy erősen töredezett sziklatömb alkotja, melyen csak habarcsmaradványok találhatók, megfogható falak viszont nem, így csak az mondható ki biztosan, hogy itt valamiféle építmény volt ám kialakítása feltárások nélkül nem meghatározható. A déli sziklatömb északi oldalánál kb. 5 méterrel mélyebben, egy keskeny udvar húzódik a csúcs északi magaslatáig. Ezen az „udvaron" falaknak nyomait nem találtunk, ám a terep alapján a csúcsot alkotó két sziklát egy párhuzamos fallal köthették össze. A csúcs északi sziklatömbjén egy jó állapotban fennmaradt, „L” alakú, kb. 1,5 m magas és kb. 1,2 m széles falvonulat látható. A Kukuljević féle rajz itt egy téglalapalakú, osztott helyiségű épületet, talán tornyot ábrázol. A maradványok is megerősítik egy ilyen építmény létét, ám az északi és a nyugati fala már a sziklafelszínnel együtt a mélybe omlott, így egykori kiterjedése már nem meghatározható. A várhegy északnyugati kettős csúcsát, keletről egy kisebb, félköríves terasz köti össze, amelynek peremére egy birkakarámként használt, szárazon rakott kőfalat készítettek. Ennek a kőfalnak a nyomvonalán, feltehetően a középkorban is egy védőfal húzódhatott, hisz a kettős vár erről az oldalról volt a legkönnyebben megközelíthető, így a védelme innen szükségszerűnek tekinthető. A vár legmagasabb pontján feltételezhető toronyból, nagyon jó kilátás nyílik a környező vidékre, s a vár alatt elhaladó utat is könnyedén felügyelni lehett innen.
/Szatanek József/
Forrás:
Gj. Szabo 1920. Sredovječni gradovi… (Zagreb, 206. oldal)
Krešimir Matijević: Naseljenje Like
http://www.scribd.com/doc/29402401/Naseljenje -Like-Tekst
GPS: | É 44° 32.493 (44.541550) |
K 15° 28.995 (15.483252) |
Barlete települését a Gospić - Gračac közti főútról, Bilajnál keletre fordulva érhetjük el a legkönnyebben. Bilaj után át kell menni az autópályán, s már is Barlete faluba érünk, majd ahol az út jobbra Gornja Ploča irányába halad, egy elágazást találunk. Nekünk ezen a leágazón kell kb. 800 métert mennünk, hogy a várhegy északi csúcsának lábához érjünk. Itt egy, a várhegy lábánál haladó, családi házakhoz vezető utat találunk. Erre a bekötőútra behajtva kell leparkolnunk, s a várhegyet megmásznunk. Figyelem! A vár lábainál található házcsoport birtokosaitól illendő engedélyt kérni a várhegy megmászása előtt, jóllehet az út nem magántulajdon, de a ritkán lakott terület lakosai meglehetősen bizalmatlanok, így érdemes jelezni a szándékunkat a későbbi félreértések elkerülése végett.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.