Pest városfal
Pest első középkori városfalát az Árpád-korban, legkésőbb a XIII. század első felében építették. 1241-ben a tatárjárás idején leégett és nem is építették újjá erődítményszerűen. IV. Béla király áthelyezte a város lakosságát az akkor még lakatlan budai várhegyre és Pest szabad királyi város jogait is átada az újonnan alapított településnek. Az 1281-es második mongol hadjáratra már felkészűlt az új város, melyet a mongolok, már nem tudtak bevenni.
Ezt követően Pest városa szabadon fejlődhetett, de folyamatosan küzdött is, hogy régi jogait Budától visszanyerje. Eredményre csak Zsigmond király (1387-1437) uralkodása idején jutottak mikor visszakapták a szabad bíróválasztás jogát. A XV. sz. első felében keletkezett források határozottan falak nélküli városként említik Pestet. Pest városának végül Mátyás idejére sikerült elnyernie ismét a szabad királyi város címet.
1493-ra kelteződik a városfal legkorábbi okleveles említése, amikor úgy írnak róla, mint nem sokkal korábban épült falról. A munkálatok zöme a XV. sz. második felében, 1443-1479 között, Mátyás király uralkodása alatt történt. A 8,5 méter magas és 2 méter széles erődítményhez, szabályosan faragott, tört köves mészkövet használtak. Tetejét párták tagolták, amelyek között lőrések húzódtak. A fal belső síkján gyilokjáró folyosó futott, úgy hogy a védőket mindenütt legalább derékig, a párták pedig teljesen eltakarták.
1512-ben oklevél említi a Hatvani, 1516-ban és 1522.ben a Bécsi, később a Váci kaput. 1536-ban Oláh Miklós említi történeti munkájában a városfalakat. 1526-ban Buda török általi elfoglalásával egyidőben Pesten is harcok dúltak, a lakosság elmenekült. A török elvonulása után a falakat kijavították.
Buda ostroma 1540 végén zajlott le. I. Ferdinánd által küldött sereg megpróbálta Szapolyai János halálát követően megszerezni a fővárost és végre elfoglalni a Habsburg-család számára a Magyar Királyságot. Habár maga a harc látszólag a magyar trónért folyt, rövidesen Habsburg–török háborúvá változott. Buda tíz évvel korábban már kiállt egy ostromot a németekkel szemben, akkor törökök harcoltak a falain. Ezúttal török segítség nélkül Fráter György és Török Bálint vezetésével visszavonulásra kényszerítették Leonard von Fels magyarországi főparancsnok seregeit.
Azonban amikor Ferdinánd rájött arra, hogy a magyarok ezúttal sem őt, hanem Szapolyai fiát, János Zsigmondot akarják királlyá választani, haragra gyúlva harmadszor is megostromoltatta Budát a következő évben. I. Szulejmán ezt már nem nézte tétlenül és seregével nemcsak, hogy felmentette a fővárost, hanem birtokba is vette.
1542 őszén az egyesült magyar-német seregek megkísérelték Buda visszafoglalását. Az ostromló hadak Pest falai körül helyezkedtek el és a várost ostrom alá vették. A törökök az ostromot sikerrel visszaverték. 1542 után a törökök a sérült falakat kijavították, de lényeges változtatást jelentő munkákba nem fogtak.
1602 és 1604 között a törökök Budáról gyakran ágyúzták az akkor német kézen levő várost. 1604 szeptemberében Pest újra török kézre került, de immár 80 évre.
A XVII. sz. folyamán a törökök a városfalakat kijavították és az erődített város folyamatos török örséggel rendelkezett. 1686-ban a Pestet és Budát visszafoglaló ostrom előtt a törökök a várost kiürítették majd felgyújtották.
A Rákóczi szabadságharc idején került sor a városfal teljes felújítására. A városfalnak ez volt az utolsó hadászati feladata, melyben védte a szabadságharc idején a labanc várost.
A Rákóczi szabadságharcot követően a fal jelentősége egyre csökkent, és gátjává vált Pest fejlődésének. Mégis a 18. század végéig szigorúan óvták annak sértetlenségét. Az 1780-as években kezdték meg a falak lebontását. 1808-ban bontották le az utolsó még álló kaput, a Hatvani kaput.
A középkori városfal nyomait a mai napig láthatjuk a Kiskörúton a Duna, a Kálvin tér, az Astoria, a Deák tér és a Vörösmarty tér vonalában. Jelenlétüket gyakran emléktáblákkal is jelzik. A 2.2 km hosszú fal jelentős része a ma álló házak udvarán, alagsorában látható. Az egykori városkapuk elhelyezkedése: Ahol a Váci-utca beleszalad a Gizella-térbe, ott állt hajdanán a Váci kapu, mely a város egyik vége volt. A Kossuth Lajos-utca végén állott a Hatvani kapu. A mai Kálvin-térre nézett a város harmadik kapuja, a Kecskeméti kapu.
A ma is látható részek az alábbi házakban találhatóak: Bástya u 1-3-5, Bástya u. 9-11, Királyi Pál u. 13/b, Vámház körút 16, Magyar u. 46-48-50, Magyar u. 28, Múzeum krt. 21, Magyar u. 12-14, Ferenczy István u. 28, Magyar u.6, Múzeum krt. 3-5, Múzeum krt. 23-29, Múzeum krt.31-33, Semmelweis u 13, Károly krt. 6, a Fõvárosi Önkormányzat udvara, autóparkolója (itt a korábban feltárt falszakasz visszafedésre került).
2014 szeptemberében megnyitott, a felújított Történelmi Városfalat bemutató emlékhely. Ez egy bemutatótér, mely az V. kerületben található, ahol Pest középkori városfalának egy hosszabb szakaszát is meg lehet tekinteni. A kiállítás ingyenesen látogatható, bejáratának kulcsát a szemközti, Királyi Pál utca 18. alatt lévő Imagine Budapest irodában lehet elkérni annak nyitvatartási idejében.
Az Imagine Budapest tematikus túrákat szervez, köztük speciális városfal sétákat, ahol a jelenleg zárt részeket is meg lehet tekinteni. A túrák időpontjáról és költségéről náluk lehet érdeklődni. Honlap: www.imaginebp.hu
Források:
Irásné Melis Katalin: Pest a török hódoltság idején
Irásné Melis Katalin: A pesti későközépkori városfal kutatása (Archeológiai Értesítő, 1987-88) HB 1.317
Csorba Csaba: Pest városfalának vázlatos története. Budapest régiségei 24/1. (1976.) 349-368.
Ádám Eszter : A középkori Pest a mai városban (NG - 2019)
GPS: | É 47° 29.334 (47.488907) |
K 19° 3.600 (19.059998) |
Információk: A túrát érdemes a 2014 szeptemberében felújított és megnyitott Történelmi Városfalat bemutató emlékhelyen kezdeni. Ez egy bemutatótér az V. kerületben a Királyi Pál u. 13/b szám alatt, ahol Pest középkori városfalának egy hosszabb szakaszát lehet megtekinteni.
A kiállítás ingyenesen látogatható, bejáratának kulcsát a szemközti, Királyi Pál utca 18. alatt lévő Imagine Budapest irodában lehet elkérni annak nyitvatartási idejében.
Az Imagine Budapest tematikus túrákat szervez, így speciális városfal sétákat is, ahol a jelenleg zárt udvari és pincebeli részeket is meg lehet tekinteni. A túrák időpontjáról náluk lehet érdeklődni.
Honlap: www.imaginebp.hu
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.