Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

BudapestMagyarországPest vármegyePest-Pilis-Solt-Kiskun történelmi vármegye - Pest városfala

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Ábrázolások
  • Légifotók
  • Archívum
  • Mellékletek
  • Térkép
  • Szállás

Pest városfal

Pest első középkori városfalát az Árpád-korban, legkésőbb a XIII. század első felében építették. 1241-ben a tatárjárás idején leégett és nem is építették újjá erődítményszerűen. IV. Béla király áthelyezte a város lakosságát az akkor még lakatlan budai várhegyre és Pest szabad királyi város jogait is átada az újonnan alapított településnek. Az 1281-es második mongol hadjáratra már felkészűlt az új város, melyet a mongolok, már nem tudtak bevenni.

Ezt követően Pest városa szabadon fejlődhetett, de folyamatosan küzdött is, hogy régi jogait Budától visszanyerje. Eredményre csak Zsigmond király (1387-1437) uralkodása idején jutottak mikor visszakapták a szabad bíróválasztás jogát. A XV. sz. első felében keletkezett források határozottan falak nélküli városként említik Pestet. Pest városának végül Mátyás idejére sikerült elnyernie ismét a szabad királyi város címet.

1493-ra kelteződik a városfal legkorábbi okleveles említése, amikor úgy írnak róla, mint nem sokkal korábban épült falról. A munkálatok zöme a XV. sz. második felében, 1443-1479 között, Mátyás király uralkodása alatt történt. A 8,5 méter magas és 2 méter széles erődítményhez, szabályosan faragott, tört köves mészkövet használtak. Tetejét párták tagolták, amelyek között lőrések húzódtak. A fal belső síkján gyilokjáró folyosó futott, úgy hogy a védőket mindenütt legalább derékig, a párták pedig teljesen eltakarták.

1512-ben oklevél említi a Hatvani, 1516-ban és 1522.ben a Bécsi, később a Váci kaput. 1536-ban Oláh Miklós említi történeti munkájában a városfalakat. 1526-ban Buda török általi elfoglalásával egyidőben Pesten is harcok dúltak, a lakosság elmenekült. A török elvonulása után a falakat kijavították.

Buda ostroma 1540 végén zajlott le. I. Ferdinánd által küldött sereg megpróbálta Szapolyai János halálát követően megszerezni a fővárost és végre elfoglalni a Habsburg-család számára a Magyar Királyságot. Habár maga a harc látszólag a magyar trónért folyt, rövidesen Habsburg–török háborúvá változott. Buda tíz évvel korábban már kiállt egy ostromot a németekkel szemben, akkor törökök harcoltak a falain. Ezúttal török segítség nélkül Fráter György és Török Bálint vezetésével visszavonulásra kényszerítették Leonard von Fels magyarországi főparancsnok seregeit.

Azonban amikor Ferdinánd rájött arra, hogy a magyarok ezúttal sem őt, hanem Szapolyai fiát, János Zsigmondot akarják királlyá választani, haragra gyúlva harmadszor is megostromoltatta Budát a következő évben. I. Szulejmán ezt már nem nézte tétlenül és seregével nemcsak, hogy felmentette a fővárost, hanem birtokba is vette.

1542 őszén az egyesült magyar-német seregek megkísérelték Buda visszafoglalását. Az ostromló hadak Pest falai körül helyezkedtek el és a várost ostrom alá vették. A törökök az ostromot sikerrel visszaverték. 1542 után a törökök a sérült falakat kijavították, de lényeges változtatást jelentő munkákba nem fogtak.

1602 és 1604 között a törökök Budáról gyakran ágyúzták az akkor német kézen levő várost. 1604 szeptemberében Pest újra török kézre került, de immár 80 évre.

A XVII. sz. folyamán a törökök a városfalakat kijavították és az erődített város folyamatos török örséggel rendelkezett. 1686-ban a Pestet és Budát visszafoglaló ostrom előtt a törökök a várost kiürítették majd felgyújtották.

A Rákóczi szabadságharc idején került sor a városfal teljes felújítására. A városfalnak ez volt az utolsó hadászati feladata, melyben védte a szabadságharc idején a labanc várost.

A Rákóczi szabadságharcot követően a fal jelentősége egyre csökkent, és gátjává vált Pest fejlődésének. Mégis a 18. század végéig szigorúan óvták annak sértetlenségét. Az 1780-as években kezdték meg a falak lebontását. 1808-ban bontották le az utolsó még álló kaput, a Hatvani kaput.

A középkori városfal nyomait a mai napig láthatjuk a Kiskörúton a Duna, a Kálvin tér, az Astoria, a Deák tér és a Vörösmarty tér vonalában. Jelenlétüket gyakran emléktáblákkal is jelzik. A 2.2 km hosszú fal jelentős része a ma álló házak udvarán, alagsorában látható. Az egykori városkapuk elhelyezkedése: Ahol a Váci-utca beleszalad a Gizella-térbe, ott állt hajdanán a Váci kapu, mely a város egyik vége volt. A Kossuth Lajos-utca végén állott a Hatvani kapu. A mai Kálvin-térre nézett a város harmadik kapuja, a Kecskeméti kapu.

A ma is látható részek az alábbi házakban találhatóak: Bástya u 1-3-5, Bástya u. 9-11, Királyi Pál u. 13/b, Vámház körút 16, Magyar u. 46-48-50, Magyar u. 28, Múzeum krt. 21, Magyar u. 12-14, Ferenczy István u. 28, Magyar u.6, Múzeum krt. 3-5, Múzeum krt. 23-29, Múzeum krt.31-33, Semmelweis u 13, Károly krt. 6, a Fõvárosi Önkormányzat udvara, autóparkolója (itt a korábban feltárt falszakasz visszafedésre került).

2014 szeptemberében megnyitott, a felújított Történelmi Városfalat bemutató emlékhely. Ez egy bemutatótér, mely az V. kerületben található, ahol Pest középkori városfalának egy hosszabb szakaszát is meg lehet tekinteni. A kiállítás ingyenesen látogatható, bejáratának kulcsát a szemközti, Királyi Pál utca 18. alatt lévő Imagine Budapest irodában lehet elkérni annak nyitvatartási idejében.

Az Imagine Budapest tematikus túrákat szervez, köztük speciális városfal sétákat, ahol a jelenleg zárt részeket is meg lehet tekinteni. A túrák időpontjáról és költségéről náluk lehet érdeklődni. Honlap: www.imaginebp.hu

Források:

Irásné Melis Katalin: Pest a török hódoltság idején

Irásné Melis Katalin: A pesti későközépkori városfal kutatása (Archeológiai Értesítő, 1987-88) HB 1.317

Csorba Csaba: Pest városfalának vázlatos története. Budapest régiségei 24/1. (1976.) 349-368.

Ádám Eszter : A középkori Pest a mai városban (NG - 2019)

GPS: É 47° 29.334 (47.488907)
K 19° 3.600 (19.059998)

Információk: A túrát érdemes a 2014 szeptemberében felújított és megnyitott Történelmi Városfalat bemutató emlékhelyen kezdeni. Ez egy bemutatótér az V. kerületben a Királyi Pál u. 13/b szám alatt, ahol Pest középkori városfalának egy hosszabb szakaszát lehet megtekinteni.

A kiállítás ingyenesen látogatható, bejáratának kulcsát a szemközti, Királyi Pál utca 18. alatt lévő Imagine Budapest irodában lehet elkérni annak nyitvatartási idejében.

Az Imagine Budapest tematikus túrákat szervez, így speciális városfal sétákat is, ahol a jelenleg zárt udvari és pincebeli részeket is meg lehet tekinteni. A túrák időpontjáról náluk lehet érdeklődni.

Honlap: www.imaginebp.hu

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció
Ajánlott látnivalók
Pétervárad, vár és erőd
Újvidék , PéterváradPétervárad, vár és erőd
Szűz Mária Mennybevétele templom
BántornyaSzűz Mária Mennybevétele templom
Keresési előzmények
Budapest - Pest városfala