„…Udbinából délnek indulva érhetünk Komics (Komić) településéhez, ahol egy vár található, mely a korbáv grófok székhelye volt. Glavinics Sebestyén zengg-modrusi püspök által 1691-ben felvett vizitáció szerint jó karban lévő, ám felhagyott vár volt. Fras a kastély romjairól a következőket írja: „Auf dem sehr steilen und ziemlich hohen Berg Sarancsa n�chst de Dorfes Komich, dessen Gipfel eine Felsenmasse bildet, findet man die Schlossruiue de Grafen Johann Carlovich (Carlovicha dvori genant). Sehr dichte mit schön ausgehauten Steinen teils umgestürzte und teils noch stehende Mauern nehmen in verschiedenen Richtungen diesen hier befindlichen Raum ein” (kb: A nagyon magas és meredek Sarancsa hegyen, Komich falu közelében, ahol a csúcs egy sziklatömböt képez, található Karlovics Iván gróf (Karlovics kastélynak is nevezett) kastélyának romjai. Nagyon szilárdra, szépen faragott kövekből épített, részben ledőlt, részben álló falak határolják több irányban az itt található területet). Devičić leírása alapján, a vár 90 m hosszú és 60 m széles volt, egyik része a hegyen. másik része valamivel lejjebb egy fennsíkon volt. A vár kápolnája 12x5 méteres…”
„9.4 Komics – Komić
A Korbáv grófok eme középkori várának maradványai, a mai Komić falu fölötti, igen meredek Komics hegyen (1177 m tszfm) trónolnak. A várat 1397-ben említik meg először, amikor is a Kurjákovicsoknak már egy olyan tágas palotája volt benne, hogy abba Zsigmond királyt és kíséretét is vendégül láthatták, mikor a király és kísérete a Magyar királyságba tartott vissza, a keresztény sereg számára vesztes, nikápolyi csata után. Ebből az adatból látható, hogy a 14. században Komics nagyobb és biztonságosabb vár volt Udbinánál. Kurjákovics Károly, 1462-ben a várból keltezi egyikét a ritkán fennmaradt okleveleinek. Károly fivére, Pál gróf 1468-ban szintén a várban keltez egy olyan oklevelet, melyben némi földeket adományoz Likában, Guszics Iván számára. A következő évben, megint Károly gróf ad ki egy oklevelet Benkovics Iván, zvonigrádi várnagy számára, melyben némi földeket ad el neki. Az 1509-es esztendőben, Karlovics Iván és Ilona nevű leánytestvére, a korbavai csatában odaveszett Károly gróf gyermekei laknak a várban.
A vár legkorábbi magja, a fekvésével, építési stílusával teljesen azonosnak tekinthető a Kurjákok többi, korbavai várával. A vármagot egy erős torony alkotja, amit szabálytalan négyszög alakúra, egy szinte megközelíthetetlen kőszálra, nagyobb, faragott kőtömbökből építettek fel. A várnak volt egy falakkal övezett alsóvára is. A várhegy déli lejtőjén elhelyezkedő alsóvárnak, csak déli sarka maradt fenn. Az alsóvár fölötti lejtő, szintén fallal volt övezve, mely valamiféle belső udvart képezett. Az itteni falak javarésze máig fennmaradt.
A vár legkorábbi része, az építésének módja és a felhasznált anyagok alapján, a kora-román/román-kori, likai, zsupáni várak csoportjába sorolható. Miután a várat mára sűrű növényzet nőtte be, a területe nem áttekinthető, így nem erősíthető meg Heneberg azon állítása, amit szövege végén közöl: „a vár 115 m hosszú és 75 m széles”.
A vár mai állapota:
A várat 2010. 04. 19-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában látogattuk meg. Az egy kis területű felső és egy nagyterületű alsóvárból álló erősségnek ma már alig vannak látható nyomai. A felsővárban egy ciszterna, egy kb. 1,5 m hosszúságú falcsonk látható, a többi a felszín egyenetlenségei alatt rejtőzhet. A felsővártól kb. 20 méterrel mélyebben, egy hatalmas sziklatömb alkotta fennsíkon terült el az alsóvár, melynek területét a növényzet annyira benőtte, hogy még lombmentes időszakban is áttekinthetetlennek bizonyult. A területen számos falcsonk, kör és négyszög alakú formáció látható, de ezek összefüggését még a jó minőségű alaprajz birtokában sem lehetett megállapítani. Mindezek ellenére, a talajtakaró és az omladékrétegek alatt, még kb. 1,5 méteres falak rejtőzhetnek, de ezek feltárására esély sincs.
A mintegy 700 méteres szintkülönbség, a sziklás terep miatt és az olykor falmászó technikát is igénylő romok felkeresése – nem egyszerű feladat. Aki még is úgy dönt, hogy föl kívánja keresni a hegyet, annak stabil túracipőre, vastag és hosszúszárú nadrágra van szüksége a bozót és a sziklákon napozó Orsini viperák miatt. És természetesen legalább 6 órára.
/Szatanek József/
Forrás:
Đuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb. (209. o.)
Krešimir Matijević: Naseljenje Like
GPS: | É 44° 26.132 (44.435532) |
K 15° 44.501 (15.741689) |
A több tanyából (zaselak) álló Komić települése, a Karlovac - Split autópályán közelíthető meg a legkönnyebben. Az autópályát a Gornja Ploča-i leágazásban hagyjuk el, majd tátérünk az Udbina felé tartó főútra. A főúton kb. 8 km-t megyünk, majd egy Komić táblával jelzett, alsóbrendű útra fordulunk le. Az út eleinte jó minőségű, majd zúzott köves makadám útba vált át. A várhegy felé haladva előbb egy pravoszláv templomrom mellett kell elmennünk, majd nem sokkal ez után érdemes derékszögben letérni és a közeli tanyához menni, ahol a gazda engedélyével le is parkolhatunk. Fontos! Mielőtt nekivágnánk a kb. 3 órás, szüntelen kapaszkodással járó útnak, gondoskodjunk megfelelő ivóvízről, mert vizet a hegyek között nem találhatunk. Lényeges, hogy az éles sziklák és az errefelé honos Orsini viperák miatt, stabil és magasszárú cipővel rendelkezzünk.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.