Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Jablanac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava történelmi vármegye - Ablana
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A vár története:
„Jablanac várának történetét Brunšmid közli (Vjesnik hrv. arheol. društva V. 59.). A vár először 1179-ben, mint Ablana tűnik fel (ebből is látható, hogy a jegenye/nyárfa jelentésű horvát jablan szóhoz a vár nevének semmi köze sincs) abban a szerződésben, amit Boriszláv ispán fia Malicsnik és rokonsága kötött a Rab szigetiekkel a legelők és a Szt. Miklós templom használatáról. A várat 1251-ben István, egész Szlavónia bánja alapította, mivel alkalmas helynek találta, ahol egy királyi kastélyt lehetett építeni a lakosság védelmére. A vár alatti település ugyanazokat a kiváltságokat kapta, mint Trogir és Sibenik városa. A várat később a Frangepánok bírták, de ők is tovább pereskedtek a Rab szigetiekkel, akiknek a hűbéruruk viszont a bribiri Subics Pál gróf volt. A várba 1537-ben Ferdinánd király helyőrséget helyezett: 1 várnagyot (Pfleger) és 4 fegyveres szolgát (Knechte). Terzsáci Frangepán Miklós 1639-ben panaszt tett Hreberstein generálisra, hogy a töröktől elfoglalt Sztárigrád és Jablanac várait leromboltatta.
Ám Jablanac, prehisztorikus tárgyak ismert lelőhelye is: az itt talált tárgyak jelentősen különböznek Lika és Korbava más prehisztorikus temetőiben talált tárgyaktól.
A Klacsenica hegyen (brdo Klačenica) még ma is ősi falmaradványok találhatók. A hegy csúcsát 2-4 m vastag, szárazon rakott fallal övezték, a kapu valószínű helyén egy 10 méteres, malteros fal található. Ezt a részt egy fallal két, azonos méretű részre osztották. A vár, szárazföld felé néző részének közepén egy japoda ház maradványai találhatók. A Klacsenica hegytől északnak, egy 10 kilométer hosszú szárazon rakott fal halad a Velebitek felé, melyről a helyiek állítják, hogy a fal nyomvonala végigkísérhető egészen az Apatišanske kosa-ig és Koszinjig. Ugyanilyen fal található Rijekától északra is, ezt még Valvasor is lerajzolta.
M. Stier így írt Jablanacról: „ein Schloß auf einer Höhe liegend, von Venetianer im vorigen Kriege ruiniert” (kb.: A kastély egy magaslaton fekszik és az előző háborúban a velenceiek rombolták le). Két régi alaprajz – az egyik M. Stieré, a másikat a bécsi hadilevéltárban őrzik – ábrázolása alapján, Jablanac várát szabálytalan alaprajzú falait négy, patkóalakú torony erősítette, s volt még egy fallal övezett, két félkör alakú toronnyal védett alsó része is, ahonnan a kikötőbe való bejutást torlaszolhatták el. ”
---/---
Jablanac (Lika) Zenggi kapitányság
113-114. oldal:
„Korvin Mátyás király halála utáni gyenge uralkodói hatalmat kihasználva, a Frangepánok sikeresen visszaszerezték korábbi váraikat és birtokaikat Vinodolban és a zenggi hátországot Zengg kivételével. Egészen 1527-ig, csak Zengg maradt királyi tulajdonban, ahol a király nevében, a zenggi kapitány parancsnokolta a királyi helyőrséget. Ám egy évvel korábban, a törökök már elfoglalták Korbava egészét és Lika nagy részét, így Gecske (Gacka) és a zenggi hátország a török hódítók közvetlen szomszédságába került. A veszély miatt, Ferdinánd király királyi helyőrséget helyezett Otocsácba és a gecskei Prozorba, mivel e két erődített hely megvédésére a Frangepánok magukban képtelenek voltak. A király e várak birtokbavételénél kihasználta azt a tényt is, hogy Frangepán Bernát és fia Kristóf átálltak Szapolyai János király oldalára. A királyi kézen lévő Otocsác és Prozor helyőrsége a zenggi kapitány alárendeltségébe került. Miután Otocsác és Prozor ugyanazon katonai hatóság alá került, mint korábban (Karlo)Bag és Jablanac, így e várak helyőrségének a tevékenysége is inkább a nagyobb veszélyt jelentő velencei terjeszkedés ellen irányul. A Zenggi kapitányság 1527-re már meglehetősen téres védelmi térséget fedett le… Hogy funkcionáltak a Zenggi kapitányság várai 1538 előtt? Otocsác, Prozor, (Karlo)Bag, Jablanac, majd később a likai Dabar helyőrségeinek ugyanaz a sors jutott és ugyanolyan problémákkal kellett szembenéznie a határ védelme során, mint a többi végvárnak. Tehát, ugyanúgy szűkösködtek és ugyanolyan gyengén voltak hadfelszereléssel ellátva...”
121. oldal:
„Lenkovics Iván távolabbi törekvése az volt, hogy kiszélesíti, és jobban megerődíti a Zenggi kapitányság védelmi vonalát, ám nagy erőfeszítéssel is csak néhányat sikerült a legfontosabb céljaiból véghezvinni. Nagy áldozatok árán, sikerült felépíteni Zenggben Nehaj várát, sikerült rábírnia a Frangepánokat az együttműködésre és átvennie Ledenice védelmét, mely a legfontosabb erősség volt a Vinodol kapujában. Sikerült a likai várakat is a Zenggi kapitánysághoz csatolnia, mint Otocsácot, Brinját, Berlogot és Prozort, majd később, 1561-ben „puszta” Dabart is, így a tengerparti, a Velebit-alji Tengermellék, Bag és Jablanac váraival és valamennyire Biháccsal, Lenkovics törekvéseképpen, a Zenggi kapitányság példát szolgáltathatott arra, hogyan kellene Horvátország más határmenti területein is a védelmet megszervezni.”
Zagreb, 1995.
---/---
A vár mai állapota:
A vár bejárása 2009. 06. 10-én történt Keserű László és Szabó Tibor társaságában. Jablanac esetében várról igazából már nem lehet beszélni, miután a közelmúltban a vár romjai közé egy modern szállodát (Hotel Ablana) építettek, s a tereprendezési munkálatok során, egy patkó alakú torony és egy jelzésszerűen bemutatott kerektorony maradványain kívül, mindent elbontottak. A megőrződött maradványok alapján azonban, M. Stier 1657-es alaprajza, sikeresen ráapplikálható a jelenlegi helyszínre is, s már csak képzelőerő kérdése, hogy a szálló helyén elképzeljük az egykori várat. A „várral” szemben egy szintén újonnan kialakított, kerektoronyszerű kilátó látható, melynek azonban semmi köze sincs az egykori várhoz.
/Szatanek József/
Forrás:
Gj. Szabo: Sredovječni gradovi… (Zagreb, 1920. 213. oldal.)
Milan Kruhek: Krajiške utvrde i obrana Hrvatskog kraljevstva tijekom 16.st.. Hrvatski institut za povijest.
GPS: | É 44° 42.347 (44.705784) |
K 14° 53.789 (14.896489) |
Jablanac települése, illetve az egykori vár romjain felépült Hotel Ablana, igen könnyedén közelíthető meg. Ehhez, a Zengg (Senj) - Karlobag közti, tengerparti főútról a Jablanac és a komp (Trajekt) táblának megfelelően kell letérnünk, majd jó minőségű úton, a hotel mögötti parkolóig kell mennünk.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.