Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Lőcse - Levoča, Szlovákia, Felvidék, Szepes történelmi vármegye - Városerődítés
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Lőcse, városerődítés
Szlovákia északi részén, a Tátra hegységtől keleti irányban fekszik a történelemben mindig nagy szereppel bíró Lőcse {Levoča} városa, melyet a 18-as főúton közelíthetünk meg.
Lőcse város falait, az országot pusztulásba döntő 1241-42-es tatárjárás után előmerészkedő szász telepesek emelték az új otthonuknak választott meredek domb tetején. Teljes kiépítettségében a nagyobb szabad királyi városok közé tartozott a maga 44 hektárjával. A 2,5 kilométeres kőfalat sűrű közönként kiugró, négyszögletes és kerek védőművek szakítják meg. Ez elé épült a későbbiekben egy alacsonyabb fal, aminek falszorosát és a mély vizes árkot a 16. századi ó-olasz bástyák ágyúi hatásos össztűz alá tudták venni.
Ezekből a nagyméretű bástyákból csak kettő maradt fenn. A Lengyelország irányába folytatott kereskedelemből irigyelten gazdaggá vált Lőcse városába négy kapun át lehetett bejutni, ezekből a Ménhárdi, a Kassai és a Lengyel kapu napjainkig fennmaradtak, míg a D-i irányba vezető Alsó kaput a 19. század végén a közlekedés megkönnyítése miatt lebontották. A települést É és Ny-felől meredek domboldal, míg K és D-felől mély vizesárok védelmezte. Miután elmúltak a vérzivataros, háborúkkal terhes évszázadok a lakosság megkezdte a védőművek lebontását, anyagukat felhasználva a házaik építésére.
A fennmaradt felak és erődítéselemek azok a keleti, az északi és részben a nyugati oldalon szépen restaurálva várják a látogatókat. A többi részen a kettős városfalak részleteiben és javarészt romjaiban láthatók.
Lőcse városának fontosabb műemlékei:
Szent Jakab plébániatemplom: a kutatások szerint egy régebbi, már itt álló egyház helyére építették fel az 1350 és 1390 közötti időszakban. Az eltelt évszázadok alatt többször is átépítették, kibővítették, mire elérte a jelenlegi 50 x 20 méteres alapterületét. Öt bejárata volt. Az egyházi épület fő értékét a gótikus szárnyas oltárok, közülük is a Szent Jakab apostol főoltára képezi, ami a 18,62 méter magasságával a világ legmagasabb szárnyas oltára. 1507 – 1517 között faragta ki a segédeivel együtt Lőcsei Pál mester. A régi leírásokból ismeretes, hogy amikor 1544-ben a lőcsei szász polgárok felvették a protestáns vallást, a templom arculatát is evangélikussá változtatták. Más helyektől eltérően azonban nem pusztították el a Szűz Máriát és a szenteket ábrázoló gyönyörű fatáblákat, hanem csak behajtották az oltárképeket, így már nem zavarták a sokkal puritánabb református istentiszteletet. A középkorban 15 oltárt tartottak számon, amikből az 1683-as kuruc uralom alatt többet is eltávolítottak. II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem utasítására 1706 és 1710 között kettéosztották a templomot, így a katolikusok és reformátusok közösen használták. 1750 körül a kövezetét kicserélték, ekkor távolították el a Thurzó főnemesi família tagjainak sírköveit a főoltár elől. Ezek a gyönyörűen faragott alkotásokat jelenleg a D-i kápolnában vannak felállítva, itt látható többek között Thurzó Sándor {+1543} és Thurzó Szaniszló nádorispán {+1625} sírköve. A Szent Jakab templom eredeti tornyát a gyakori tűzvészek annyira megrongálták, hogy a 18. században le kellett bontani. Az előd magasabb volt, árkádokkal körülvéve, míg a jelenlegit 1858-ben emelték, a magassága 60 méter.
Városháza: az okleveles adatok szerint már a 15. században állt itt egy közfeladatokat ellátó épület, mely az 1550-es nagy tűzvészben elpusztult. Helyébe emelték 1551 – 1560 között a jelenlegi városházát, melyet 1615-ben 20 kőpillérrel, valamint árkádokkal egészítettek ki. Rövidesen ennek mintájára a Főtéren lakó gazdag kereskedők és kézművesek is árkádokkal látták el a házaik homlokzatát. Ezeket a reneszánsz stílusú épületelemeket csak a 19. században bontották le, de egyes részletek még fennmaradtak a Főtér D-i oldalán. 1893 – 95 között Schulek Frigyes tervei alapján készült el az emeleti szint és a fedélszék oromzata, ami megadja az épület jellegzetes arculatát. A D-i homlokzatán az 1615-ben festett polgári erényeket dicsőítő nőalakokat láthatunk. A városházához É-felől csatlakozó harangtorony eredetileg önállóan készült el 1651-ben, a harangjai több, mint 300 évesek. Az eredeti reneszánsz pártázatát 1824-ben bontották le.
Szégyenketrec, németül Ketterhauschen. Ide zárták be a bíróság ítélete után a perlekedő, nyelves asszonyszemélyeket, amire az egykorú források szerint utoljára 1850-ben került sor.
Evangélikus templom: a Főtér D-i végén található. Az 1837-ben emelt egyházi épület középső részét négy oszlopon nyugvó kupola fedi.
Thurzó-ház. A középkori Magyarország életében igen fontos politikai szerepet játszó főnemesi család kereskedőként kezdte el a magasra ívelő pályafutását. Tagjai már vagyonos emberekként szerezték meg a Habsburg uralkodótól Szepes vármegye örökös főispáni tisztségét. Thurzó Szaniszlót 1622-ben nádorispánná választották. A família sikertörténete 1636-ban hirtelen véget ért, mivel kihalt a férfiágon. A Lőcse városában emelkedő házuk gyönyörű példáját mutatja a felvidéki reneszánsz építészetnek.
Minorita templom és kolostor. A Kassai kapu közelében emelték 1751-ben, az akkoriban uralkodó barokk ízlésvilág jegyei szerint. Érdekessége, hogy végül csak az egyik harangtornya készült el.
Kereskedő és pénzváltóház. A Főtér É-i részén található, 1560-ban emelték falait. Mivel Lőcse polgársága jelentős mértékben a távolsági kereskedelemből élt, igen nagy fontosságú volt, hogy a királyi privilégium birtokában itt kellett kötelezően az idegen kereskedőknek kirakniuk az árúikat, amiket megvámoltak, majd búsás haszonnal továbbadtak a helyi kalmárok.
A jezsuita Szűz Mária templom, vagy közismertebb nevén a gimnáziumi templom. A Ny-i oldalon, a Lengyel kapu mellett emelkedő egyházat a XIV. század elején emelték, hossza 60 méter, szélessége 20 méter. A tornya csonka, egykoron sokkal magasabbra emelkedett.
A város története:
A történelmi Magyarország É-i, addig csak gyér számú szláv lakosság által lakott területeire Árpád-házi II. Géza király (1142 – 1162) hívására érkeztek meg az első németajkú „hospesek” {telepesek}. A szászok jól értettek a nemesfémek bányászatához, fejlett kézművesiparukkal és távolsági kereskedelmükkel rövidesen felvirágoztatták a kisebb-nagyobb településeiket, melyek közül is kitűnt Lőcse.
Ezt a fejlődést törte derékba az 1241-42-es tatárjárás pusztításai, mikor a mongol lovasseregek felégették a Szepességet is, aki pedig nem menekült idejében a magas hegyek közé, azt megölték, vagy rabságba hurcolták. A tatárok elvonulása után, egykorú forrás szerint, a lőcsei polgárok három évig éltek a megerődített Menedékkő nevű hegyen, majd csak ezután merészkedtek le, hogy egy új helyen, egy meredek domb tetején alapítsák újra a településüket.
Az ismét fejlődésnek indult szász helységek 1271-ben megalakították a politikai szövetségüket, melynek vezetője Lőcse városa lett. Miután 1301-ben kihalt az Árpád-házi királyok ága, a szászok rövid ideig Vencelt, majd 1304-től a tartományurak fölött fokozatosan győzedelmeskedő Anjou Károly Róbert királyt ismerték el uruknak. Neki a legfontosabb segítséget 1312-ben nyújtották, mikor a rozgonyi csatában sikeresen legyőzték az Aba és Csák nemzetségek hadát. A győztes uralkodó több privilégiummal hálálta meg a tettüket, melyek közül a legfontosabb a kereskedelemből élő Lőcse számára az árumegállító jog volt.
Később, a szászok kérésére a király megengedte, hogy évi 900 ezüstmárka lefizetésével mentesüljenek a katonaállítás terhe alól. A következő évszázadok alatt tovább gyarapodott a város polgárainak vagyona, melyet az uralkodók kiváltságai által szereztek. Így 1342 után Nagy Lajos, 1402-ben pedig Luxemburgi Zsigmond adott nekik jogokat. A 15. század derekán Jan Giskra harcedzett huszitái tartották uralmuk alatt ezt a környéket is, ők sarcolták meg a szász lakosságot. Hatalmukat 1462-ben törte meg a Hunyadi Mátyás király hadvezére, Szapolyai Imre kincstartó által vezetett hadjárat.
A 16. században ez a vidék távol esett a török hódoltság véres csatamezőitől, de a Szapolyai János és Habsburg Ferdinánd királyok hívei között kitört belháború mellett Lőcse is megvívta a maga külön harcát a közeli Késmárkkal a kereskedelmi haszon jogáért. Ebből végül is Lőcse került ki győztesen. Ez az időszak a város fénykora, a Szepesség központját kettős városfal, erős tornyok és bástyák vigyázták, díszes polgárházai mellett a csodálatos szárnyas oltárokkal ellátott templomai emelték a rangját. Miután a reformáció eljutott ide, a németajkú lakosság egyöntetűen áttért Luther hitére.
Bár Lőcse erősen megerősített szabad királyi város volt, jelentőségét inkább a gazdagsága és kézműipara jelentette, ezért vonultak ide a fegyveres hadak. A korabeli krónikák tanúsága szerint 1604-ben a Habsburg császári ház zsarnoksága ellen fegyvert fogó Bocskai István, majd 1619-ben Bethlen Gábor erdélyi fejedelem előtt nyitattak önként kaput.
1680-ben Thököly Imre kuruc felkelői sikertelenül ostromolták. Utolsó katonai jellegű szerepét a II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharcban játszotta, mikor is 1709-ben Heister császári generális serege 13 héten keresztül ostromolta. Végül Andrássy István báró, kuruc városparancsnok 1710. február 13.-án szabad elvonulás fejében feladta.
A továbbiakban a városi erődítések elvesztették védelmi szerepüket, a helyi lakosság megkezdte a lebontásukat, hogy anyagukból lakóházakat építsenek. Azonban még napjainkban is jelentős részei láthatók, nagy részük szépen restaurálva, míg más helyeken romosan.
Források:
Legeza László Szacsvay Péter: Felvidéki utakon I. {1994} 94. 108. kép.
Csorba Marosi Firon: Vártúrák kalauza III. {1983} 276. 277. old.
Szombathy Viktor: Szlovákiai utazások {1980} 203. 207. old.
Szombathy Viktor: Száll a rege várról várra I. {1996} 56. 58. old.
Veresegyháziné: Magyarország történeti topográfiai kislexikona {1996} 144. old.
Slovakia {1995} 225. 236. old.
Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon {1994} 416. old.
Ivan Chalupecki: Chrám sv. Jakuba v Levoci {1991}
Rózsa György: Városok, várak, kastélyok – régi magyarországi látképek {1995} 79. old.
Száraz Miklós György – Tóth Zoltán: Emléklapok a régi Magyarországról {2002} 182. old.
Vendelín Jankovic: Národné kultúrne paliatky na Slovensku {1984} 81. old.
Jalsovszky Katalin – Tomsics Emőke: A tegnap világa {1992} 156. 157. old.
Bakay Kornél: Az Árpádok országa {2002} 455. old.
Összeállította: Szatmári Tamás
GPS: | É 49° 1.636 (49.027267) |
K 20° 35.593 (20.593212) |
Információk: Szlovákia északi részén, a Tátra hegységtől keleti irányban fekszik a történelemben mindig nagy szereppel bíró Lőcse (Levoča) városa. Parkolni célszerű az észak-keleti részen kialakított parkolóban.
A város erődítéseinek jelentős részei napjainkban is látható, nagy részük szépen restaurálva, míg más helyeken még romosan.
Az óváros méltán híres középkori hangulatot árasztó főtere és műemléki látnivalói, kihagyhatatlan pontjai a lőcsei városnézésnek.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.