Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Komlóskeresztes - Chmeµov, Szlovákia, Felvidék, Sáros történelmi vármegye - templom
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Komlóskeresztes – templom
Az egykori Sáros vármegyében, Eperjes városától ÉK-re, 20 km távolságban fekszik Komlóskeresztes (Chmeľov) falu.
A község ÉK-i részében emelkedő középkori erődtemplom nevezetes műemlék.
A templom 1300 körül már állt, sorsa az évszázadok során természetszerűen összefonódott a körülötte fekvő Komlós falu történetével.
A templom építése a Szent Sír keresztesrendjéhez (mai nevén: Szent Sír Kanonokrend) köthető. A Szent Sír keresztesei már Imre király (1196 – 1204) uralkodása óta rendelkeztek birtokokkal Szlavóniában és a Szerémségben. II. András király Sáros vármegyében 1212-ben adományozta nekik Komlóst, Hidegkút és Medgyes földekkel együtt.
Egy 1264-es oklevélben is említik a komlósi kereszteseket („cruciferi de Cumlouch”). A korábbi szakirodalom úgy tartotta, hogy Komlóson állt a Szent Sír kereszteseinek Szent Kereszt patrocíniumú prépostsága. A helyi hagyomány szerint ezt a mai templom és a mellette álló épület alkotta. Bár a napjainkra fennmaradt oklevelek Komlóst, mint földbirtokot említik, és a komlósi rendház egyetlen prépostjának, vagy más tisztségviselőjének neve nem maradt fenn, figyelemre méltó azonban, hogy a rend miechowi prépostságának vezetője, Henrik, 1313-ban Komlóson lakott egy ideig száműzött rendtársaival, tehát nem zárható ki itt egy udvarház, vagy akár a prépostság megléte sem.
Henrik itteni tartózkodásában a lengyel belpolitikai események jelentősen közrejátszottak: 1313-ban Krakkóban felkelés tört ki Lokietek Ulászló ellen, s ennek a mozgalomnak volt egyik vezetője Albert, a város bírája. Ulászló leverte a felkelést, résztvevőit megbüntette, száműzetésre ítélte. Erre a sorsra jutott a Szent Sír rend miechowi prépostságának irányítója, Henrik prépost is, Albert fivére, akiről a lengyel király azt hitte, hogy szintén részt vett a felkelésben. Kolostora javait elkobozta, Henrik pedig néhány szerzetestársával Magyarországra jött, és a rend birtokán, Komlóson telepedett le. Komlós azonban valószínűleg nem tetszett Henriknek, mert távol esett Miechowtól, ill. a rend más birtokaitól, amelyek a Szepesség szomszédságában – de Lengyelországban – feküdtek. Ezért 1313-ban elcserélte Komlós birtokát Szepesi (Tarkői) Rikolf fiainak, Kakasnak és Jánosnak Landek nevű birtokáért (a rend Landeken épített rendháza még a 19. század közepén is állt).
Mielőtt a komlósi templom történetében továbbhaladnánk, érdemes megemlíteni, hogy a templom keletkezését egyes régebbi sáros megyei monográfiák a templomos lovagrenddel hozták kapcsolatba. A hazánkban II. Géza király (1141 – 1162) által letelepített templomos lovagok eredetük közös gyökerei miatt a Szent Sír kereszteseivel szoros kapcsolatot tartottak fenn, és szlavóniai ill. magyarországi letelepedésükben is kétségkívül fontos szerepet játszottak. Ezt követően a Szent Sír rend birtokainak közelében többször is találkozhatunk a templomosok házával vagy birtokaival, így pl. a Szent Sír kereszteseinek glogoncai háza vagy Novák nevű földje mellett. Mindebből kifolyólag feltételezhetnénk, hogy Komlóst is közösen birtokolták, és a templom, valamint a mellette fekvő (állítólagos?) rendház esetleg az ő építkezéseik eredménye. A korai monográfiák azonban – mint leírásukból kitűnik – összekeverik a két rendet egymással és tévesen értelmezik az okleveleket, így a templomosok itteni birtoklásának csekély a valószínűsége.
1313-ban tehát Komlós uradalmát birtokcserével megszerezték Szepesi (Tarkői) Rikolf fiai a Szent Sír rendjétől, majd Kakas mester – a Tarkői és Berzeviczy családok őseinek testvére – néhány évvel később, 1319-ben eladta (Somosi) György fia Jánosnak. Az uradalom a Somosiak eme ágáé maradt a család kihaltáig (1439). Rajtuk kívül birtokoltak itt még 1351-ben Komlóssy Adrián fiai, 1391-ben a Liptay nemzetség, 1427-ben a Széchy és Somosy nembeliek, 1435-ben a Zudarok után a Homonnay család.
A huszita időkben Komlós és környéke hosszabb ideig a csehek uralma alá került, akik a falutól K-re, 1,5 km-re felépített várukból zaklatták a környéket. 1460-ban megegyeztek Mátyás király vezéreivel, hogy pénzért lerombolják várukat és elvonulnak.
Ezután a falu földesurai 1470-ben a Szirmay, 1511-ben az Aba nb. Báthory családok voltak. 1570-ben a Fejérváryak kapták meg Miksa királytól Komlóskeresztest és a 20. század kezdetéig birtokolták. Felvették a „Komlóskeresztesi” előnevet és ők lettek a templom kegyurai is. 1601-től egy évszázadon keresztül a Butkay család, valamint 1478-tól egészen a 19. század végéig a Semsey család kisebb birtokait is említik az oklevelek.
A falu temploma keletelt, sokszögzáródású szentélyéhez É-ról sekrestye csatlakozik. A templomhajót fafödém borítja. A gótikus szentély jó állapotban megmaradt. A szentélyből nyíló, csúcsíves középkori sekrestyeajtó kőkerete is eredeti. A templomtornyot 1634-ben reneszánsz stílusban részben átépítették.
A templomot szabálytalan alakban erősen lepusztult, középkori erődfal övezi, mely kb. 35 x 60 m-es területet zár körbe. A napjainkra megmaradt falmagasság 1-2 m között váltakozik. Az omladozó falkoronát több helyütt növényzet borítja, mely a fal további, lassú romlását eredményezi. A kerítőfal K-i, külső oldalát támpillérek erősítik. A fal É-i és D-i oldalán egy-egy fedett kaputorony van, mindkét kaputoronyban megfigyelhetők a keskeny, téglalap alakú, kifelé szűkülő lőrések. A kerítőfal lőrései ma már nem láthatók.
A templom hossztengelyétől D-re, a templom körül asszimetrikusan elhelyezkedő kerítőfalak egy kb. 30 x 30 m-es nyílt területet kerítenek. Elképzelhető, hogy régen temető terült el ezen a helyen, de az is lehet, hogy a régebbi szakirodalomban emlegetett és a helyi hagyományokban is ismert rendház épülete állt itt. Minderre csak egy ásatás nyújthatna pontosabb információkat, melyre napjainkig még nem került sor.
Forrás:
Damian Fuxhoffer: Monasteriologiae Regni Hungariae. átdolg.: Czinár Mór. Pest, 1885. I. 186.
Balics Lajos: A római katolikus egyház története Magyarországon. Budapest, 1885. II. 285.
Liszkay Károly: Egyházrégiségi töredékek. Religio 1853. (57) 450.
Kurecskó Mihály – Stossek Balázs: A Szent Sír Kanonokrend története Magyarországon. In: Koszta László szerk.:
Capitulum I. Tanulmányok a középkori magyar egyház történetéből. Szeged. 1998. 86, 89-90, 96, 108-109, 119-120.
Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótára. I. Bp. 1988. 773-774.
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája. 1301-1457. I. Bp. 1996. 345.
Soós Elemér: Magyarország várai. 1889-1928. Sáros vármegye. XIX. 150-151. OSZK. Kézirattár. Fol. Hung. 3105.
Tóth Sándor: Sáros vármegye monografiája. II. Bp. 1910. 424-425, 244.
Potemkin Ödön: Sáros vármegye leírása. Pest. 1863. 41, 69, 71, 89.
Jurej Majernik komlóskeresztesi lakos szóbeli közlése.
/Karczag Ákos/
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.