A sáncvár a Kis-Kárpátok nyúlványán fekszik a valamikori Szentgyörgy (Szentgyörgyújtelep) felett. Š. Janšak lokalizálta és készítette el az alaprajzát. Az ÉNy-DK- irányban kb. 300 m hosszban kiterjedő, de legszélesebb helyén is csak 60 m szélességű vár két részből áll. A közepén a Ny-i és a K-i oldalát sánc választja el. A Ny-i várrészt kettős árok és sánc övezi, míg a K-i várat egyszeres sánc és árok védte. A Ny-i oldalon egy további sáncrésszel egy kb. 25x30 m-es területet csatoltak elővárként az erődítményhez. A Ny-i várrészben több épület alapját tárták fel.
A pozsonyi Szlovák Nemzeti Múzeum 1957-, 1958-, és 1962-ben régészeti ásatásokat végzett a sáncvár területén. A lelőhelynek ovális alaprajza van, amit egy sánc oszt meg; ez a belső sánc. A kerítősáncot külső sáncnak lehet tekinteni. A sáncvár keleti része tekinthető a tényleges várnak, míg a nyugati fele az elővárnak. A sáncvár területén középen található egy kiemelkedés és három terasz, ezek kifelé lejtenek.
Ludmila Kraskovská ásatásai részben megvilágították a vár történelmét. Munkájáról így számolt be: Megszondáztuk az elővárat (I, II, XVIII), a sáncvár kiemelkedését (III-VI), az északi lejtő teraszait (VII-XI), a keleti lejtő teraszait (XII, XV, XX) és a déli lejtőt (XIII, XIV, XIX), a külső sáncot; két szondát nyitottunk a belső sáncon és kettőt a sáncok mögött (XVI, XVII). Az elővár szondájában a kerámia leletek alapján egy szláv település nyomait fedeztük fel; a XVIII szondában egy kis vas kapa került elő. A sáncvár kiemelkedésén az 1-es objektumot ástuk ki - az alapja négyszögletes (hossza 7 m). Itt találtuk a 2-es objektum alapjait egy tűzhellyel, ami a cserépleletek alapján a 13.-14. sz.-ra datálható. Az 1-es és 2-es objektum feltehetően egy épülethez tartoztak. A IV szondában cölöplyukakat találtunk, ami bizonyosan egy paliszád fal része volt.
Az északi lejtőn minden szonda szláv leleteket tartalmaz. A VII szondában egy hallstätti lakóhelyet tártunk fel. Ebben kerámiát és fazekasműhelyt találtunk. A szondában még egy szláv égetett agyagból készült tűzhelyet is találtunk.
Hällsttati cserepeket a VIII szondában találtunk; itt agyagból készült vízvezeték csövekre bukkantunk. A vízvezeték a külső sánchoz vezetett, a sáncvár dombjának lejtője mentén 125 m hosszan, a folytatását és a végét a 3-as objektumban találtuk meg. Ez egy kőből épült ciszterna volt. A X szondában egy teljesen épp szláv edényt találtunk. A keleti lejtőn a XX szonda kultúrrétege szláv cserepekből állt. A XV szonda egy kőből épült szláv tűzhelyet kerámia töredékkel rejtett. A XII szondában egy hallstätti lakóhelyet egy tűzhely maradványaival és sok cseréppel találtunk. A déli lejtő mentén ástuk a XIII szondát, ahol megállapítottuk, hogy itt egy természetes teraszról van szó. A XIV szonda egy négyszögletes szláv sáncvárat (480 x 280 cm) rejtett, egy kőből készült tűzhellyel. A sáncvárban vas töredékeket és cserepeket találtunk, amik a 9. és 10. sz. fordulójára datálhatók.
A külső sánc ásatása azt bizonyította, hogy itt két erődítési szakaszról van szó, amelyek egymástól eltérő faszerkezettel bírtak és kőfallal voltak védve. A rendszer 85 cm mélyen 4 cölöpsorból áll, köztük szláv cserepekkel. A régebbi konstrukció 130-160 cm mélyen fekszik, 2 cölöpsora van, ami egy leégett szláv településbe épült be. Szláv cserepek még 200 cm mélyen is találhatók. A sánc lejtőjén találtak egy szláv vaskengyelt. Mindkét erődítést tűz semmisítette meg. A 120 cm mély sáncárokban a fal előtt szláv cserepeket találtunk. A belső sáncba egy szondát nyitottunk a mai gyalogút mellett. Itt egy középkori kapu alapjait találtuk meg, amit a kész falazatba építettek be. Egy második keresztátvágásba faszerkezetet találtunk (gerendák 4 szinten), amit a külső oldalán egy kőfal védett, 250 cm mélyen szláv cserepeket találtunk. Az erődítés tűznek esett áldozatul. A sánc előtt egy 150 cm mély árok található, amelyben számtalan szláv cseréptöredék volt. A sáncváron kívüli szondák nem tartalmaztak leleteket. Néhány bronz fülbevaló is előkerült a sáncvár területéről.
A szentgyörgyi sáncvár kutatása bebizonyította, hogy itt egy erődítés nélküli település állt a kora-hallstätti kultúra idejéből, ebből egy település maradt meg félig a földbe ásva és a továbbiakban egy telep maradéka egy tűzhellyel.
Feltételezhető, hogy a paliszádfal a kiemel-kedésen a szláv korból ered. A szláv telep, amit a sáncvár egész területén és az elővár átkutatott részén feltártak, a kerámia és fém leletek alapján a Nagy - Morva Birodalom idejére tehető. A belső sánc faszerkezete a 9. sz.-i szláv erődítésekre jellemző. Az elővár külső sánc erődítésének két építési periódusa volt: A korábbi a 10. sz. első feléből ered.
A középkori emlékek, melyek a 13. - 14. századból származnak; (a telep egy része, a várkapu és a vízvezeték a ciszternával) azt mutatják, hogy a várat az Árpádok és az Anjouk idejében újra felhasználták.
Forrás:
Ľudmila Kraskovská: Veľkomoravské hradisko v Jure pri Bratislave. Zborník Slovenského Národného Múzea. 1963.
(3). 67-103.
/Karczag Ákos/
GPS: | É 48° 15.878 (48.264626) |
K 17° 11.756 (17.195938) |
A vár Szentgyörgytől 2 km-re északnyugatra található és jelzett turistaúton jól megközelíthető.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.