Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

BalfMagyarországGyőr-Moson-Sopron vármegyeSopron történelmi vármegye - Vártemplom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Archívum
  • Térkép
  • Szállás

Balf, vártemplom

Balf (Wolfs), Sopron központjától 7 km távolságra délkeletre, a Fertő tó mellett fekszik. Egy 1199-ben keltezett oklevél Farkasd néven említi, majd 1278-ban már Wolf néven szerepel az írott forrásokban. A német névből torzítással keletkezett a település ma is használatos Balf elnevezése.

A település feletti szőlőhegyen, a Temető-domb tetején áll a Szent Farkas templom, melyet az egykori erődfalának töredéke övez. A templomot Miasszonyunk néven 1336-ban említik a források, majd később a jobbágyközség plébániájának védőszentjéül Szent Farkast választották.

Tolnai Gergely írja: Kulcslyuk alakú lőréses cinteremfallal körülvett templom, amely már 1578-ban az evangélikusoké, majd 1673-ban a katolikusok kezére kerül. A védőfalnak mára már csak a fal déli oldala, a délnyugati sarka és a nyugati fal rövid szakasza maradt meg. Bástyája - legalábbis ezen a sarkon - nem volt. A déli oldalon egy kapu is nyílik rajta. A körítőfalára egy adat van: a cinteremfal ajtaja fölött található 1653-as évszám.

Ez datálja a kaput és valószínűleg a védművek is egykorúak lehetnek a bejárattal. 1686-ban a Bécs ellen vonuló török had megrongálta az erődítést. A templomot ezt követően még az 1713. évi egyház-látogatási jegyzőkönyv is rossz állapotban lévőnek írta le.

Az erődtemplomot Dercsényi egyidősnek veszi a Fertő nyugati partján keletkezett hasonló erősségekkel, mint
Fertőszéleskút, Fertőfehéregyháza, Okka, Feketeváros.

Az egyhajós templom egyik különlegessége a nyugati oldalhoz épült torony. Az országos viszonylatban is ritkaságszámba menő architektúra alapja négyszögletes, a keresztmetszet az első párkányszint fölött viszont már szabályos nyolcszögűvé változik, és kő gúlasisak koronázza az építményt. A torony alja dongaboltozatú, az emeleten tágas gótikus ablakok díszítik a tornyot.

A gótikus szentély felett keresztboltozat látható, a templomhajó dongaboltozatú, mely a 17-18. századi átépítés stílusjegyeit hordozza. A templom berendezése a 19. század második feléből való. Az oltárkép - mely Szent Farkast ábrázolja - Joseph Kastner bécsi mester munkája. A templomot Wosinszky Kázmér freskói díszítik. A kriptában a Wosinski család tagjai nyugszanak.

Források:

Tolnai Gergely : Templomvárak, erődtemplomok Magyarországon - 2001

Csatkai Endre - Dercsényi Dezső: Győr-Sopron megye műemlékei I. Sopron és környéke műemlékei
Magyarország műemléki topográfiája 2. (Budapest, 1953)

A helyszínen elhelyezett információs tábla szöveganyaga

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 47° 39.320 (47.655334)
K 16° 39.820 (16.663668)

Információk: Balf fő utcájáról érhető el a település feletti szőlőhegyen, a temető területén álló Szent Farkas templom.

Egykori védőfalának mára már csak a déli oldala, a délnyugati sarka és a nyugati fal rövid szakasza maradt meg.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025