Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Vinna - Vinné, Szlovákia, Felvidék, Ung vármegye - Tarna - Vinna (Viniansky hrad)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Vinna, Tarna
A történészek adattáraiban általában „Nagymihály” néven szerepel. Ismeretes még „Tarna” néven is. Mivel azonban Nagymihály városa már Zemplén vármegyéhez tartozik, míg Vinna települése és kővára Ungban emelkedik, ezen a néven szerepeltetjük.
Leírása:
Nagymihály városától ÉK-re, Vinna {Vinné} község mellett egy erdő borította, 325 méter magas hegyen emelkedik a szabálytalan háromszög területű, 48 méter hosszúságú oldalfalú Vinna vára. A meredek hegyoldalon földút vezet fel a bokrokkal-fákkal benőtt romokhoz.
A legjobban támadható K-i oldalt kettős szárazárok kerítette, ez részben betemetődve, de fennmaradt. A K-i oldalt kialakított várkaput egy négyszögletes, külsőtorony védelmezte. Ez a védőmű a bejárattal együtt teljesen elpusztult. A várudvarra belépve a K-i oldalon megpillanthatjuk a középkori földesurak szállását, egy gótikus stílusú, valamikor igen szép kialakítású 13 x 7 méter alapterületű palotát.
A romok napjainkra fennmaradt állapota alapján feltehetően legalább kétemeletes épületbe a földszinten négyzetes, az emeleten, nyolcszögű lépcsőtornyon keresztül juthatunk be. A palota alatt dongaboltozatos pincét alakítottak ki, ami részben beomolva, de még járható. Az É-i sarkot hatalmas, vastag falú torony zárja le, feltehetően ez Vinna középkori várának legkorábbi magja, az oklevelekben „nagy toronyként” említették.
A Ny-i oldalon 3 nagyméretű, emeletes épület, ezek voltak a raktárak és istállók, falaik jórészt elpusztultak a császári katonaság robbantásai miatt. A több száz éve felrobbantott Vinna erősségét 2011-ig a természet tartotta birtokába.
Ekkor több lépcsőben tervezett jelentős rekonstrukciós és állagmegóvó munkálatok kezdődtek, melyek napjainkban is tartanak.
Története:
Valószínűleg 1270 és 1300 között építették fel a Kaplyon nemzetséghez tartozó Jakó fiai, Jakó és András előkelő az erősség korai magját, ami a közeli Nagymihály mezővárosát és a hozzá tartozó települések birtokközpontjául szolgált a következő évszázadokban. Mivel a XIV. század elejétől a família tagjai szilárdan Anjou Károly Róbert itáliai trónkövetelő, majd magyar király pártján álltak, 1312-ben az Amadé-fiak tartományúri serege feldúlta a várukat.
Egy korabeli oklevél szerint 1335-ben, mikor birtokosztályt tett a rokonság, a vinnai váruradalom a Nagymihályi nemesi család tulajdonába került át. A középkorban nem volt jelentősebb katonai szerepe a mindvégig magánföldesúri tulajdonban lévő várnak, róla csak a családon belüli perekkel kapcsolatban tettek említést.
A török hódoltság véres hadszíntereitől távol feküdt, de a XVI. század közepétől önállóvá vált Erdély határsávjába esett, ezért 1594-ben egy Habsburg-párti zsoldossereg megostromolta és felgyújtotta. Akkori földesurai, a Sztáray família rövidesen újjáépítette, de ők már inkább a jobbágyfaluban létesített reneszánsz várkastélyukat lakták.
A középkori kővár pusztulása a XVII. század végén, a Thököly Imre vezette kuruc felkelésben következett el, mikor a győztes császári csapatok felrobbantották az épületeit és védőműveit.
Forrás:
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája I. {1996} 372. old.
Ludovit Janota: Slovenské hrady III. {1935, reprint 1996} 254. 260. old.
Burgen und Schlösser Slowakei {1990} 212. old.
CsorbaMarosiFiron: Vártúrák kalauza III. {1983} 310. 311. old.
Dr. Ferenczy Sándor József közleménye
Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon {1994} 477. old.
Engel Pál: Királyi hatalom és arisztokrácia viszonya a Zsigmond…{1977}136. old.
Fügedi Erik: Vár és társadalom a XIIIXIV. századi Magyaror.on {1977}169. old.
Legeza László – Szacsvay Péter: Felvidéki utakon 4. {1998} 186. kép
Szombathy Viktor: Szlovákiai utazások {1980} 181. old.
AB ART kiadó: Hrady a známky na Slovensku {2002} 136. 137. old.
Csorba Csaba: Regényes váraink {2002} 212. 213. old.
{Szatmári Tamás}
GPS: | É 48° 49.207 (48.820114) |
K 21° 57.007 (21.950113) |
Információk: A falu temploma után 100 méterre fordul az út balra, mellyen a község széléig el lehet autóval jutni A bátrabbak további szűk kilométert spórolhatnak a földúton tovább menve.
Itt kezdődik a természetvédelmi terület határa. Innen a kék jelzésen tovább haladva félóra kaptatás után jutunk el az alsó nyeregig, ahol a sárga jelzésre térve negyedóra alatt érünk fel a várhoz.
A jól látható a kettos szárazárkon keresztül jutunk be a várba. Az idestova hetedik éve tartó munkálatoknak köszönhetően a vár egyre markánsabban kibontakozva mutatja magát a látogatóknak.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.