Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Vinna - Vinné, Szlovákia, Felvidék, Ung történelmi vármegye - Tarna - Vinna (Viniansky hrad)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Vinna (Tarna) vára
Vinna (Vinné) község Szlovákiában, Nagymihály városától 7 km-re északkeletre, a Széles-tó északi partján található. A vár a történészek adattáraiban általában „Nagymihály” néven szerepel, illetve ismeretes még „Tarna” néven is. Mivel azonban Nagymihály városa már Zemplén vármegyéhez tartozik, míg Vinna települése és kővára Ungban emelkedik, ezen a néven szerepeltetjük.
A várat feltehetően Kaplyon nembéli Nagymihályi Jakó fiai, Jakó és András építtették 1270 és 1300 között. 1312 előtt már bizonyosan állt, mivel ismertetes, hogy az Aba nembéli Amadé-fiak tartományúri serege feldúlta a várat. Egy korabeli oklevél szerint 1335-ben, mikor birtokosztályt tett a rokonság, a vinnai váruradalom a Nagymihályi nemesi család tulajdonába került át. Ezután nemzetségüké, illetve rokonságuké volt a vár.
1471 őszén IV. Kázmér lengyel király fia, Kázmér herceg hadat üzent Mátyás királynak és benyomult seregével a Magyar Királyság északkeleti területeire. E harcok során Vinna vára is jelentősen megsérült.
1556-ban a Nagymihályiak egy része I. Ferdinánd királlyal szemben Erdély kormányzója, Izabella királyné pártjára állt. Perényi Gábor vezetése alatt a párt ütőkhöz csatlakozott Bánffy Sándor és Bánffy Gábor, valamint Eödönffy János. Fő fészkük Vinna vára lett, amelyben jelentős számú őrséget helyeztek el. A várból folyamatos támadásaikkal zaklatták a vásárra tartó kereskedőket és a környéken élő nemeseket, jobbágyokat. A lázadókat hiába szólította fel I. Ferdinánd, hogy térjenek vissza híveinek sorába. Végűl az uralkodó 1556-ban elkobozta Eödönffy János és Bánffy Sándor birtokait és vagyonát, majd azt a Nagymihályi-rokonság hozzá hű tagjainak adományozta.
Azonban a birtokbavételt nem tudták foganatosítani. 1558-ban már Miksa főherceg szólítja fel Bánffy Sándort, hogy adja át a várat, a keze alatt szolgáló gyalogosokat és a lovasságot pedig küldje el, ellenkező esetben a várat elpusztíttatja. De ez csak évtizedekkel később, 1594-ben következett be, amikor a császáriak Vinna várát és az alatta lévő falut megtámadták és felgyújtották. A várat hamarosan helyreállították, és továbbra is a Nagymihályiak, illetve az abból eredő családok birtokolták.
1644-ben I. Rákóczi György serege foglalta el a várat, majd 1672 októberében ruszin felkelők egy csapata támadta meg. A Thököly-féle mozgalom során a kurucok megszállták, 1685 elején Schultz tábornok serege foglalta vissza tőlük. 1686-ban Sztáray Ferenc és Eödönffy László birtokolta. Az 1697-ben kitört hegyaljai felkelés során Vinna nem került a lázadók birtokába.
A II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc elején, 1703 szeptemberében ez a vár is a kurucok kezére jutott, kapitánya ez év novemberétől Rákóczi híve, a Nagymihályi rokonságból származó Pongrácz László lett. Pongrácz 1711. januárjában kénytelen volt feladni Vinna várát a Damian Hugo Virmond altábornagy császári seregével szemben. Néhány évvel később az országgyűlés határozata értelmében a várat le kellett rombolni. A várban lévő épületek és a vár falai jórészt elpusztultak a császári katonaság robbantásai miatt. Az ezt követő évszázadokban Vinna erősségét a természet vette birtokába.
A vár leírása:
A község északkeleti része feletti, erdő borította, 325 méter magas hegyen emelkedik a szabálytalan háromszög területű Vinna várának romjai. A meredek hegyoldalon vezet fel az ösvény a romokhoz.
A várat a legjobban támadható északi és keleti oldalon kettős szárazárok kerítette, mely részben betemetődve, de fennmaradt. A vár legkorábban épült része maga a 13. században emelt, szabálytalan trapéz alaprajzú, 83 x 49 méter befoglaló méretű várfal. Az északnyugati fal mára nagyrészt elpusztult, azonban a többi várfal jelentős részben ma is áll.
A vár északi részén szabálytalan sokszög alaprajzú torony magasodott. Falazatának egyik éle a leginkább támadható északi oldal felé nézett. A várkapu eredeti helye bizonytalan. A kapunak az északi részen való kialakítása mellett az szól, hogy a sokszögletű torony és a néhány méterrel mellette induló keleti fal között 14. századi falazást találtak, ami elképzelhetővé teszi, hogy az eredeti kapu helyét ekkor befalazták és az új kaput csak ezután építették meg a keleti oldalon.
A 14. századi építkezések során a keleti várfal belső oldalához egy palotaépületet emeltek. Azonban ez a későbbi átépítések miatt elpusztult. Az 1335-ben készített összeírásban említett Szent Margit-kápolna is ebben a régi palotában lehetett.
A 15. században készült el a romjaiban ma is jelentős újabb palota épülete, melyet egy korábbi épület helyén hozták létre. Az új palota pincéje és földszintje három, dongaboltozatos helyiségre volt felosztva. A palota nyugati oldalához három, keresztboltozatú traktusból álló árkádos részt építettek, valamint röviddel ezután elkészült az alsó szintjén négyzetes, feljebb, a nyugati oldalán sokszögletű, karcsú lépcsőtorony. A palotához épült torony csigalépcsője biztosította az összeköttetést a pince és a felsőbb lakószintek között.
A 15. század utáni építkezésekben alakultak ki a palotához délről hozzáépített helyiségek. Szintén ekkor készült el a keleti várfal déli felénél nyitott várkapu belső oldalához emelt, szabálytalan négyszög alaprajzú torony is, míg az északi oldalon, a torony keleti oldalához, lőréses tornyot illesztettek. Ezt követően már csak a legszükségesebb karbantartási munkákat végezték el a váron, további építkezésekre már nem került sor.
2011-ban egy helyi civil szervezet kezdeményezésére kezdődtek meg a több lépcsőben tervezett jelentős rekonstrukciós és állagmegóvó munkálatok. A vár feltárási és helyreállítási munkálatai azóta napjainkban is zajlanak. Külön érdekesség, hogy munkálatokat az utóbbi években igyekszenek javarészt középkori munkamódszerekkel megvalósítani.
A vár jelenleg kisebb korlátozásokkal szabadon megtekinthető, egyben kicsit betekintést nyerve a korabeli hagyományos munkafolyamatokba.
Források:
Karczag Ákos–Szabó Tibor: Felvidék és Kárpátalja erődített helyei. Budapest, 2018. II. 1316-1317. old.
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája I. {1996} 372. old.
Ludovit Janota: Slovenské hrady III. {1935, reprint 1996} 254. 260. old.
Burgen und Schlösser Slowakei {1990} 212. old.
CsorbaMarosiFiron: Vártúrák kalauza III. {1983} 310. 311. old.
Legeza László – Szacsvay Péter: Felvidéki utakon 4. {1998} 186. kép
Szombathy Viktor: Szlovákiai utazások {1980} 181. old.
AB ART kiadó: Hrady a známky na Slovensku {2002} 136. 137. old.
Csorba Csaba: Regényes váraink {2002} 212. 213. old.
GPS: | É 48° 49.207 (48.820114) |
K 21° 57.007 (21.950113) |
Információk: A falu temploma után 100 méterre fordul az út balra (egyben a kék jelzés), mellyen a község széléig el lehet autóval jutni. A bátrabbak további szűk kilométert spórolhatnak a földúton tovább menve, a természetvédelmi terület határáig.
A kék jelzésen tovább haladva félóra kaptatás után jutunk el az alsó nyeregig, ahol a sárga jelzésre térve kn. 5-10 perc alatt érünk fel a várhoz.
A vár feltárási és helyreállítási munkálatai napjainkban is zajlanak. A vár jelenleg kisebb korlátozásokkal szabadon megtekinthető, egyben kicsit betekintést nyerve a korabeli hagyományos munkafolyamatokba.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.