Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Delzsény - DlžínSzlovákiaFelvidékNyitra történelmi vármegye - Vár

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Ábrázolások
  • Légifotók
  • Térkép
  • Szállás

Delzsény vára

A települést 1272-ben említik először. 

A modern kutatók közül Szerémi József történész említette elsőként a Delzsény várat. 1912-ben azt írta róla, hogy ez nem egy nagy erőd, hanem kastély, jó stratégiai fekvéssel egy magas dombon. Az 1930-as években Štefan Janšák nagyobb figyelmet szentelt a delzsényi várnak.  A Nyitrarudnó völgy középkori történetének kutatásából ismeretes, hogy a középkor során a vidék a Divéki családhoz tartozott. A várat feltételezhetően a Divéki család egyik tagja építhette.

Vályi András így ír róla: „DLTZEN. vagy Dlzsen. Tót falu Nyitra Vármegyében, földes Ura Bossányi Uraság, ....”

Borovszky Samu monográfiasorozatának Nyitra vármegyét tárgyaló része szerint: „Dlzsin, kis tót község a Rudnóvölgyben, az Oborszki és Lazni nevü hegyek tövében, a Belanka-patak mellett. ... Földesurai a Rudnayak voltak. E községről már a XIII. században van említés téve; akkoriban »Dolsin« néven nevezték.”

A várat egykor kőfalak vették körül, és alaprajza nagyjából ellipszis alakú volt. E falak maradványai részben még ma is láthatók. A vár északi oldaláról egy masszív nyakárok, nyugatról és délről pedig egy külső sánc húzódik. Kelet felől természetes védelmet nyújtott egy meredek, sziklás lejtő. A vár körítőfalainak csak minimális föld feletti maradványai maradtak fenn, de a belső épületekből semmi sem maradt meg. J. Nešpor szerint feltételezhető, hogy a várnak volt egy excentrikusan elhelyezkedő tornya, amely a keleti lejtő fölött a sziklás gerincen épült. Az északi fennsík, a várárok mögött, gazdasági épületek helyéül szolgálhatott.

 

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 48° 48.801 (48.813343)
K 18° 31.441 (18.524017)

Információk: Delzsény települést Bajmóc irányába elhagyva kb. 500 m után az út jobboldalán található kereszt mellett parkolhatunk. Innen északi irányba haladva a tehenészet kerítését követve addig megyünk míg a bozotoshoz nem érünk. Itt kell a kerítést-szögesdrót-átlépni majd a legelőn észak-keleti irányba haladni a domb keleti pereméig. A peremtől már ösvény vezet a várterületre.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció