Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Scserbinec - Ščerbinec, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd vármegye - Vár

Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Scserbinec/Ščerbinec (Varazsd vármegye)
Helye és megközelítése:
Varasd városát keletnek hagyjuk el a 2. számú főúton, majd a vasúti síneken túl, ráfordulunk a 3. számú főútra, Novi Marof településéig megyünk. A városkában lévő útkereszteződésnél jobbra, délnyugatnak fordulunk a 24-es regionális útra, Madžarevo falu (lásd Greben várát) irányába. Az Ivánscsicai hegység déli lábánál haladó úton, kisebb falvak (Topličica, Podrute, Gornji Kraljevac) érintése után, Budinšćina faluhoz érünk. Itt tovább folytatjuk utunkat északnyugat felé és kb. 5 km után, elérünk Selnica faluba. A falun átvezető regionális úton folytatjuk az utunkat Zlatar települése felé, Belec falván át, Gornja Batinig. Itt a falu közepén balra, délkeleti irányba fordulunk, Donja Batinán át, Ščerbinec faluig. A kastély a falu közepén .
A várkastély rövid története:
Scserbinec ma az egyik legősibb kastély a horvátországi Zagorjában. Nem tudni ki és mikor építette, de már az előtt is létezett, mielőtt még a hegyekben lévő középkori várakban élők a síkvidékre költöztek. Scserbinec keletkezésének korában az Ivánscsicai hegység déli oldalában lévő Lobor várát (Lobor grad), Oszterc várát (Oštrc grad), Belec várát (Belecgrad), Milen várát (Milengrad) és Greben várát (Grebengrad) is lakták még. Scserbinecet először 1450-ben említik, mint a scserbineci Scserbinec Péter (Petar Ščerbinskog de Ščerbinec) tulajdona. A Scserbinecek után a kastély a Buzsanich (Bužanić) család tulajdonában került. Busáni Busánich Pál (Pavao Bužanić de Bužan), 1495-ben kapta adományba Corvin Jánostól, jutalomként, mivel sikeresen megvédte a töröktől, a Scserbinec közvetlen közelében lévő ratkovicai (Ratkovica) és grancsari (Grančar) birtokokat, továbbá Oszterc várának társtulajdonosa lett, melyhez Scserbinec egy része is tartozott. A Busánichok később felvásárolták az egész várat és Scserbinecet is az addigi tulajdonosától. A 16. század második felében Scserbinec, knini Bojnich Gáspár (Gašpar Bojnić Kninski) tulajdonába került, miután feleségül vette Busánich Margitot. Tekintettel arra, hogy nem voltak örököseik, Scserbinec újra a Buzsanichok tulajdonába került. Busánich Dorottya, Kis Ferenchez ment feleségül, aki Varasd vármegye alispánjaként, Saulovác (Šaulovac) tulajdonosa volt, a Kis család tulajdonába Scserbinec, Ratkovec, és Grancsar a 17. század vége felé került. Kis Jakabot már 1340. körül említik, mint főispán és a Scserbinec közeli Kojscsina (Konjščina) és Batina tulajdonosa.
A várkastély leírása:
A scserbineci kastély egyszintes épületét kövekből építették, alaprajzának formája, szabályos téglalap, amit jó néhányszor átépítettek. A kastély legrégebbi északi részén fönnmaradtak a gótikus ajtókeretezések és egy kő csigalépcső, ami az emeletről a tömlöcbe vezetett. A kastély középső részében fennmaradt lőrések a kastély védelmi funkcióját látták el. Hogy a kastély középső része erődített volt, arról Rudolf császár egyik okirata is beszél, melyet 1582-ben, Pozsonyban adott ki, amiben Scserbinecet is megemlíti, mint »…curia nobilitari in formam castelli extructa…«. Az okirat Bojnich Gáspár jogait is megerősíti. Ekkor már valószínűleg létezett az a védőtorony, melynek alapfalai a kastélytól keletre, még ma is megfigyelhetők. A tornyot 1843-ban bontották le, amikor Kis Donát felújította a kastélyt, amiről a számlák és a »toronj« lebontásáról szóló leírás is tanúskodik. A kastélyhoz a déli részt, legvalószínűbben a 17. század második felében építette hozzá Busánich III. Farkas, a család utolsó férfitagja, aki a kaproncai erőd parancsnoka volt. A fennmaradt írások Farkast, mint Scserbinec falainak felépíttetője említik (…aedificator muri Scherbincensis). Az, hogy a kastély déli része későbbi felépítésű látszik az alaprajzon is. Az 1843-as uradalmi térkép, ami a kastélyban maradt fenn, ábrázolja az övező falakat és a várárkot. Ebben az időben hajtotta végre Kis Donát a már említett kastély felújítást, amiről rajzok is maradtak fenn. ekkor készültek a kastély új tiszafa ablakai is. A kastélyon kisebb átépítéseket 1881-ben Kis Krisztina is végrehajtatott. A kastély földszintjén lévő nagyterem (palatium) tölgyfaborítása 1928-ban keletkezett, a nyugati homlokzaton lévő fa esővetőt 1958-ban készítették a száz évvel előbbi kinézetnek megfelelően. A kastély környékén a hatalmas udvarban számos gazdasági épület volt megtalálható, melyek közül néhány máig fennmaradt. Közülük a legérdekesebb a sajtérlelő, melynek őrgóré formája van.
Források:
Mladen Obad Šćitaroci: Dvorci i perivoji Hrvatskoga Zagorja, 1993. Zagreb
fordította és összeállította: Szatanek József
GPS: | É 46° 6.777 (46.112942) |
K 16° 7.287 (16.121454) |
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.