Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Javorovc - Javorovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös vármegye - Poljan
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
POLJAN – GRAD
Jaworowcz
15. szd.
Elhelyezkedése:
A helyet, ahol valaha a Poljan vár (grad) volt megtalálható, a „Podravka” üzem ültetvénye, a Paligačev malom, és a Srdićev malom (mindkettő a közeli Komarnica patak mentén található) határolja, aztán délről a Komarnica patak völgye, míg északról a Velebit hegy.
A Komarnica patak folyása menti völgy szegélyén lévő meglehetősen nagy parcella, 1910. körül lett Rade Milovanocić tulajdona (szül.: 1886. Plavšinci), aki ma is Javorovacon lakik. Az ő elmondása szerint, akkoriban azon a helyen, egy félkör alakú, kb. 5-6 m mély sánc volt megtalálható, melynek szélei, egy érintő mentén kezdtek romlásnak indulni. Az akkoriban már igen idős szomszédai (1810. és 1820. között születtek), azt mesélték neki, hogy fiatalkorukban még egészben látták a kör alakú sáncot, melynek a közepén egy alacsonyabb, de szintén kör alakú halom volt megtalálható. Ezt a helyet akkoriban Poljan várnak nevezték. A vár déli oldala, azonban már 1840-1850 körül, elkezdett beleomlani a Komarnica patak völgyébe, úgyhogy az egész építményből csak a sánc északi oldala maradt meg félkör alakban és a középső halom egy kis darabja. Milovanić azokban az években annyi földet szállított a sáncokba, míg egy síkba nem került a környező földekkel és alkalmassá nem vált a művelésre. A mindennapos szántások alkalmával, ezen a helyen, vöröses, szürke és fekete színű edénydarabokat forgatott ki. Ugyanígy semmisítette meg azt a „sóderes öreg utat” is, mely a szántóföldjének az északi szélénél volt megtalálható, a mai aszfaltúttól nem messze. Az út építőanyaga, szinte kizárólag 7x5 cm-s darabokból álló vöröses murva volt, míg a nagyobb darabok, kb. 10-12 cm-t tesznek ki. Legvalószínűbb, hogy itt haladt el annak a római útnak egy darabja, mely a novigradi temetőnél ágazott le a Dráva menti távolsági (magisztrális) főútról, majd haladt Poljančana, Kapela irányába, hogy Bjelovárnál érjen ki. Talán itt érdemes kiemelnünk azt, hogy az e vidéki római utak szélessége kb. 6-8 méter volt, de valószínű, hogy az a alapozásuk szélesebb volt.
A vár neve és története:
Áttekintve a Poljan vár topográfiai név jelentését és eredetét, mindenféleképpen el kell vetnünk azt a lehetőséget, hogy a vár neve a horvát „polje”, mező, szántó, szántóföld, telek és hasonló jelentésű főnévből ered, de éppúgy nem jöhet tekintetbe a hasonló tartalmú latin „ager”, vagy a német „der Acker” kifejezés sem.
Hogy mégiscsak közelebb jussunk a megoldáshoz, talán érdemesebb az ószláv történelem adataival próbálkoznunk. Tudniillik, már a nagy népvándorlás elől (375. körül), de az avaroknak az orosz mezőkre való betörése elől is, számos ősi szláv népelem szökött a drávai-szávai folyóközbe, mint pld.: a Budinok, a Drevljánok, a Dulebek, a Kazárok, a Poljánok, a Szeverjánok, stb. Róluk Nesztor (V 1116.), orosz évkönyvíró is írt az évkönyvének 9. fejezetében: „És békésen éltek itt a Poljánok, a Derevljánok, a Szeverjánok, a Radimicsok, a Vjaticsok és a Horvátok”.
Ezekből a törzsnevekből, máig számos fönnmaradt, főként egyes horvát patrónusok nevében, többek között a Polján törzsnévből vezethetők le pld. az alábbi nevek is: Polanus (Zadar, 1272.), a Poljan, a Poljanac, a Poljanšćković (Cerovica, 1534.), a Poljančić, a Poljanec, a Pljanić, stb.
A vár nevéhez hasonló, számos topográfiai névből itt csak néhányat említünk meg, pld.: Poljan (Perušićnál), Poljana (Cresnél, Zadarnál, Gračacnál, Donji Lapacnál, Delnicénél, Vojnićnál, Petrinjánál, Sziszeknél, Vrbovecnél (1669-ben), Körösnél, Ludbregnél, Varasdnál, Klanjecnél, stb. ), Poljančani (Bjelovárnál), Poljani (Grubišno Poljénél), Poljanka (illetve Polonka, 1300-ból) Žabnonál, stb.
Talán különös, de megemlítjük, hogy a Vrbas, az Una, a Korana és a Glina folyók mentén, egy poljanszkai (Polhana) és a pszetszkai (Peset) vármegye is kialakult. E vármegyék székhelye Bihács (Bišća) várában volt, ahol 1266-ban Dénes ispán, egy külön oklevélben, a topuszkói (Toplica) apátságnak ítélt némi olyan vizeket és patakokat, melyeket poljanszkai lakosok foglaltak el. Ebben az oklevélben többek között megemlítették Mátyás topuszkói apátot, Szlávec poljanszkai bírót, stb.
A fentiek ellenére, a Novigrad melletti Poljan várról, máig sincs semmi adatunk. Hogy a vár, már László és Kálmán magyar királyok horvátországi betörésekor elpusztult-e, vagy a törököknek a Dráva mentére való betörésekor ment-e tönkre, az máig ismeretlen maradt.
A várhelyet beazonosította:
1980. 07. 25-én, Milovanović, Rade
dr. Milić, Miodrag
Lovrenčević, Zvonko
1980. 08. 30-án, Milovanović, Rade
dr. Milić, Miodrag
Maršić, Dubravka hallgató
Lovrenčević, Zvonko
FORRÁSOK:
Cod. diplomaticus IV. No. 514. p. 597. 1255.
Bösendorfer, J.: Crtice iz slavonske povijesti (Vázlatok Szlavóni történetéből, Eszék, 1910. 73. oldal).
Ivić: Migracije Srbe u Slavoniju (Szerb népmozgások Szlavóniában, Szerb Királyi Akadémia, Szabadka, 1926.)
Sabljar: Miestopisni riečnik (Helynév szótár, Zágráb, 1886. 179, 184. oldal).
Lopašić: Hrvatski urbari (Horvát urbáriumok, Zágráb, 1894. 410. oldal, (a Vrbovec melletti) Poljana falu urbáriuma 1669-ből)
Marković, Z.: Nekoliko arheoloških bilježaka iz sjevernozapadne Hrvatske (Néhány régészeti jegyzet északnyugat Horvátországról, „Muzejski vjesnik” 5. Varasd, 1982)
Forrás: Lovrenčević, Z. (1985), Srednjovjekovne gradine u Podravskoj regiji, "Podravski zbornik", 85: 168-199, Zagreb. /Fordította: Szatanek József/
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.