Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Szentmihály - Miholjanec, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös vármegye - Zdela
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
ZDELA
Esdela, Zdelia
1154-1163.
Miholjanec
Elhelyezkedése:
Zdelát, a mai Miholjanecet, Bilogore és a Dráva mente legrégebbi településeihez számolják. A Zdela patak középső folyásánál, illetve Zdelica és Virje falvak között helyezkedik el.
A 12. században egyike volt a templomosok legfőbb székhelyeinek északnyugat Horvátországban. Volt nekik itt egy erősségük egy kolostorral, illetve egy templomuk egy monostorral. Azonban, ha pontosan meg akarjuk határozni azt, hogy hol voltak megtalálhatók ezek az objektumok, jelentős nehézségekkel fogunk találkozni. Tudniillik, valaha ez a vidék Borics bán hatalma alatt állt (1154-1163)1 és ő adományozta a templomosoknak a fent említett, hasonnevű patak menti birtokot, ám a mai Miholjanecben három olyan hely is létezik, amelyekkel a fenti adatok kapcsolatban hozhatók, ezek:
1. Zidanica – az un. Gradišće, illetve a „Podkloštro”, avagy „Podkloštran” helynevek térségének tájéka, melyek közelében található az említett Zidanica, a
2. Manaštir, azaz az tájék, mely a plébániatemplom és a 210-es magasági pont közti hegyen helyezkedik el, továbbá az a
3. magányos és névtelen domb, ami a Zdela patak menti réten található. Ez a rét, a Ledina és a Fančev malom (144-es magasági pont) közti tájékon terül el. Ezen a magaslaton, máig nem végeztek szisztematikus ásatást, annak ellenére, hogy egyes kutatók, mint pld. Ivica Tišljar professzor, nagyon értékest kerámia darabokra lelt itt. Ennek a magaslatnak a magassága 6-7 métert, a lejtője, az északi végében lévő rét talaja felé, kb. 550-t tesz ki. A valamikori felső szintje, a hosszú évek művelése és az ásások után, egy kb. 40x30 méter kiterjedésű, vízszintes platformra csökkent, míg az erősség régi részét, mely északkeleti irányban enyhén ereszkedik, rendszeresen művelik.
A vár történeti adatai:
A számos adat és a terep leletei ellenére, ma sem lehet megállapítani azt, hogy valójában mi is volt megtalálható a fent említett három helyen.
A templomosok kolostora a Szt. Mihály templommal, 1201-ben2 és 1209-ben3, valószínűleg a Maistir dombon volt megtalálható, már ahogy az a számtalan tégla és edénytöredék leletből megítélhető, amit még a 19. században figyeltek meg. Azonban, az itteni templomosok, mind odavesztek a tatárok elleni, 1242-es harcokban4. Az örökükbe lépők kérdése tehát nyitva maradt, mivel a tatárok biztos, hogy lerombolták a templomukat és a kolostorukat is. Ami pedig a Zidanicát illeti, nos annak is szabályos téglalap alakja van, de itt több római, mint középkori kerámiára leltek.
Már csak a Zdelja patak menti, ledinai várhely maradt vissza. Ennek közelében található az un. „régi út”. A Zdela patakon át valószínűleg egy híd is volt és lehetséges, hogy az 1270-es oklevél5 adatai rá vonatkoznak. Tudniillik, ekkor V. István király adományozta oda a prodavízi(Praudaiz) birtokot Fülöp esztergomi érseknek és fivérének Tamásnak, és ennek a birtoknak a határai, érintkeztek a zdelai javak megyehatáraival, már ahogy az a következőkben olvasható: „…ubi est meta terra que ex parte filiorum Thome venit ad orientem ex altera… venit ad Cruciferos de Zdela…”.
Aztán V. Kelemen pápa, az 1312. V. 06-ai bullájával feloszlatta a templomos rendet6. A birtokaikat, a Szt. János ispotályosai foglalhatták el, akiket kereszteseknek, keresztes lovagoknak, stb. is neveztek. Azonban, a Szt. Mihály templomot, még az 1334-es összeírásban is megemlítették7.
Még ebben az időben, Mikcs bán fia István, ki akarta kerekíteni itteni birtokait és azt javasolta a kereszteseknek, hogy zdelai birtokaikért cserébe, odaadja a saját, Körös vármegyei, glogovnicai (Glogoncha) javait. A birtokcserét a rend kiküldöttje, Cornuti Baudonus hajtotta végre, 1358. január 20-án8.
A fentiek teljesülése után, ennek a településnek a sorsával kapcsolatos híradások, egészen 1527-ig, erősen lecsökkentek, amikor is a tulajdonosa Štefan Škiljanović lett, aki Ferdinánd királytól kapta ajándékként9.
Aztán, 1638-ban, Szumer Mátyás kaproncai plébános értesítette, Vinkovich Benke zágrábi püspököt, a Dráva menti települések állapotáról. Ebben beszélt a zdelai Szt. Mihály templomról is, melyről megemlítette, hogy egy dombon állt és nyomai még mindig megfigyelhetők10. Továbbra is nyitott kérdés maradt az, hogy ezek a templomosok erősségének, vagy templomának a nyomai voltak e.
Talán érdemes külön is megemlítenünk azt a szerződés, vagy urbáriumot, mely a miholjaneci plébános és a hívei közt jött létre. Ezt 1676-ben állították össze, ráadásul horvát nyelven, ami abban a korban igencsak ritkaság volt11. Ebben pontosan meghatározták az egyházközség lakosainak, a templomuk és plébánosuk iránti kötelezettségeit . Ez Miholjanec, Hampovic, Babotok, Zdeljice és Jabučare (ma Jabučata) községekre volt érvényes. A záradékában még megemlítették a következőket is: „Ez a szerződés, az alábbi tiszteletre méltó urak előtt jött létre: Csorba Mátyás (ez a család még ma is létezik Bjelovárott), a virjei vajda (Vojvoda virjensi) és Hermann András komarnicai vajda”.
Már csak azt kell megemlítenünk, hogy miholjaneci lakos, nevezett Szopar Pál, részt vett az 1755-ös „szeverini lázadásban12.
Miholjanecen 1829-ben, 96 háztartás volt 1,592 lakossal13, míg 1866-ban, Sabljar szerint, 64 háztartása volt 1,714 lakossal14. A szerző itt azt is megemlítette, hogy a településen van egy „igen hideg vizű forrás, amit a helyiek Barátok kútjának (Fratrov zdenac) neveznek”.
A várhelyet beazonosította:
Franc, Ivan és Vukres, Nada, továbbá
Lovrenčević, Zvonko, 1975-ben
Jakovljević, Goran és
Lovrenčević, Zvonko, 1982-ben
Megjegyzés:
Miholjanec régi lakosainak elmondása szerint, van még a környékén néhány olyan hely, ahol megfigyelhető némi régiség, mint például a Belevina dombon, a Maistirnek nevezett hely fölött (ez a Fehér istenre, Boga Belára – belenumra emlékeztet). A Srđevka – Topla zemlja (am. Haragos - Meleg föld), ahol telente nagyon kevés, vagy általában semmi hó sem marad meg.
Volt itt valaha, egy téglakerítéssel övezett temető is, ahol csontvázakat, nagyobb csontokat és erős álkapcsokat, valamint 30x15 cm-s téglákat ástak ki. Zárásként – az itteni földek szántásakor, különböző agyagfigurákat és kőgolyókat forgattak ki.
A Zidanica (ez egy olyan topgráfiai név, ahol a helyi emlékezet szerint valamiféle fal-, vagy téglamaradványokat találtak) nevezetű helyen volt a templom, de itt nagyobb fajta, 50x70x8 cm-es téglákat is találtak (ezek a téglák inkább egy tetőfedő cserépre, tegulára hasonlítanak).
A Majstir (azaz a monostor?) ott volt, ahol jelenleg Baruška úr présháza található.
A település régi könyveit és kézzel írt pergamenjeit, sokáig a Vukres család őrizte, de a család egyik nőtagja félelmében, hogy bennünk valami rontás található, elégette őket, majd a hamut elásta.
ADATOK:
1. Vlašiček, Ivanko: Miholjanci (Zdelja) – Zágráb, 1923. 1-2. oldal.
2. CD III. No. 8. p. 9. 1201.
3. CD III. No. 74. p. 84. 1209.
4. Horvat, Rudolf, dr.: Povijest Hrvatske (Horvát történelem, 84. oldal, 1242-es év)
5. CD V. No. 16. p. 564. 1270.
6. Vlašiček im. 4. oldal, 1270.
7. Butorac, Josip, dr.: Popis župa zagreb. biskupije za 1334. god. (A zágrábi püspökség egyházmegyéinek, 1334-es összeírása, 434. oldal)
8. CD XII. No. 343. p. 448. 1358.
9. Grujić: Spomenica pakračke eparhije (A pakráci eparchiátus műemlékei, 11. oldal, 1527.)
10. Lopašić: Spomenici hrvatske krajine (A horvátországi határőrvidékek műemlékei, II. 200. oldal, kaproncai kiadás, lásd az 1634. év jegyzetét Szumer plébános tájékoztatójáról)
11. Vlašiček im. 13. oldala az Urbáriumról (az egyházközségiek és a plébános közti, 1676. XI. 14-ei szerződésről), eredetiben a 26. oldalon.
12. Ivančan, Ljudevit: Istraga severinskoj buni iz 1755. god. (Az 1755-ös szeverini felkelés vizsgálata „Vjes. zem. arh.” 1903. 73-74. oldal)
13. Nagy, Lodovico: Notitiae politico-geographico partium regno Hungariae adnexarum seu Slavoniae, Croatiae etc. Budae, 1829.)
14. Sabljar, Vinko: Miestopisni riečnik, kraljevinah Dalmacije, Hrvatske i Slavonije (A Dalmát-Horvát-Szlavón királyság helynév szótára, Zágráb, 1866.)
Forrás: Lovrenčević, Z. (1985), Srednjovjekovne gradine u Podravskoj regiji, "Podravski zbornik", 85: 168-199, Zagreb. /Fordította: Szatanek József/
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.