Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Klostar Podravski Belosovc - Kloštar Podravski, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös vármegye - Korbonuk, Gorbonouk vára
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Korbonuk - Gorbonouk (Gorbonok)
Kloštar Podravski falu plébániatemplomától mintegy 400-500 méterrel északkeleti irányban, a Pridvorjei (am. előudvar, de külsővár is) határban, a Ferdinabdovacba vezető út mentén található a valamikori vár régi maradványai. A helyén ma részben a Lončar család, részben a Ficko család tulajdonában lévő épületek vannak.
Az erősség alapjaiból látható, hogy valaha kör alakú volt, ám a későbbiekben négyszögletűre építették át. Innen a mostani tulajdonosok éveken át, szállítottak el téglákat és még 50 évvel ezelőtt is látható volt egy kb. 150 cm magas, 30x12-es méretű téglákból épített fal. A Pridvor felé egy már létező csatornát át, egy híd vezetett. Még a közelmúltban is láthatók voltak a két sorba lesulykolt facölöpjeinek a nyomai.
A várhely neve és múltja
A mai Kloštar falu nevével a legrégebbi okiratokban, Korbonuk alakban találkozhatunk. Ez a név, a sokkal régebbi Gorb és Herb névalakokra, illetve a hasonnevű (HORB, KORB, GORD) óhorvát nemzetségekre emlékeztethet.
Az itteni vár egyike lehetett, a horvátság beköltözésekor megalapított Komarnica megye várainak. A településről a legrégebbi híradást, a horvátországi bencések történetéről szóló dokumentumokban találhatjuk. Ez a rend, 1142. és 1157 között érkezett Gorbonuk-ra, Belos bán hívására. Azt is megemlítették, hogy a bán is innen származott és, hogy a Belinjai nemzetséghez (lásd Bjelić bán) tartozott. Ezután, 1264-ben, a Gurbonuk patak menti Korbonuk települést is megemlítették, mint „castrensibus de Korbonuk” A Gurbonuk patakot, ma Kozarevac-nak (am. Kecskés patak) nevezik.
Az 1300-as évek környékén, III. András uralkodása idején, Bachaler, vagy Bogodar István Rovistyében (Rovišće) kiadott egy rendelkezést, melyben segítséget nyújtott két korbonuki barátnak és az adorjáni (Oderjan) plébánosnak. Aztán, 1334-ben, megemlítették Gorbounok településének, a Szt. Háromság templomát is. Még ugyanezen évben, Zaguda herceg fia Bodornak fiai, István és Péter megosztották a Gorbonuk patak menti földjeiket. Az 1372-es esztendőben pedig, gorbonuki Miklós fia Grab-ot említették meg azon küldöttség tagjaként, melyet Budrováci Péter fiai, György és Péter, György vezetésével kezdett erőszakosságok kivizsgálására állítottak fel.
Ebben az időben kapták meg a dobrakutyai (Dobra Kuća) pálosok Grabarje falvát, a birtokba való, 1412. X. 29-ei bevezetésüknél, Gorbonokfew-i Osztoje fia László is jelen volt.
Erre az időre az ősi vár valószínűleg bástyákat kapott, amitől az alakja szabályos négyszögletű lett. Az 1506-os esztendőtől Gorbonuk, már mezőváros lett és benne a minoritáknak is volt már egy kolostoruk. Azonban, ahogy a török veszély mind nagyobb lett, Tahy Ferenc, már ahogy Pekry Lajos által, 1530-ban Kastelánovich Ivánnak küldött híradásából tudjuk, Gorbonuk minden felszerelését és fegyverzetét, Kővárba (Kamengrad) szállítatta. Ezután Zrínyi Miklós bán felügyelte a Dráva mente védelmét, akit ormosdi Székely Lukács képviselt, akinek szerződése szerint meg kellett védelmeznie Kaproncát, Prodavízt és Szentgyörgyvárat, ez mellett Verőcét és Korbonákot, avagy Kloštart is. Miután Uléma bég 1552-ben elfoglalta Verőcét, Gorbonuk helyőrsége is elmenekült, amit aztán a török ki is fosztott. A törökök innen Domonkos (Domanjkuš) felé indultak tovább.
Egy nagyobb csata zajlott le 1580. IX. 29-én, Kloštar mellett. Ebben a csatában, Zrínyi György és a kaproncai Globitzer Iván, tönkre verte Szkender bég sereget, aki itt is veszett. A 17. században, csak néhány kisebb település mutatkozhatott meg e vidéken, ahonnan 1622-ben egy török csapat, 4 lakost vitt el.
A vár beazonosítását végrehajtotta 1972. X. 16-án, Imbro Krupski, dr. Josip Krupski, Mirko Krupski mk. Zvonko Lovrenčević.
Forrás:
Lovrenčević, Z. (1985), Srednjovjekovne gradine u Podravskoj regiji, "Podravski zbornik", 85: 168-199, Zagreb.
Fordította: Szatanek József
Köszönjük Hajdú István számunkra átadott képeit!
GPS: | É 45° 59.599 (45.993309) |
K 17° 9.718 (17.161961) |
Információk: Kloštar Podravski falu plébániatemplomától mintegy 5-600 méterrel ÉK-i irányban, a pridvorjei határban, a Ferdinabdovacba vezető út mentén található a valamikori vár régi maradványai.
A műútról Ny-ra (balra) tartó földúton 300 métert haladva érünk a várhely közelébe. Itt a mezőn É-i irányba haladva 150 métert megtéve érjük el a helyszínt.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.