Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Bačkovica, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös vármegye - Pacsinc

Ajánlott látnivalók | |
---|---|
BUCHA-BOCHA
Bačkovica
Elhelyezkedése:
Egy Levar nevű helyi lakos házától az alanti völgybe ereszkedő domb lejtőjének megközelítőleg a közepén, délkeleti irányban, egy nagyobb várhely található. Ez egy kör alakú vár volt, mely köré először egy kettős, szintén kör alakú sáncot és két védőárkot ástak, majd egy harmadik árkot a hozzávaló sánccal, ami azonban az erősség közepétől, kb. 30 méternyi távolságra húzódott. Talán érdemes megemlítenünk, hogy ezekben az árkokban csak ritkán lehetett vizet találni: talán inkább csak szimbolikus jelentésük volt, mivel az itteni talajnak meglehetősen nagy az áteresztőképessége. A központi földhalmon egy téglából és kőből épített torony, vagy nemesi udvarház volt megtalálható. A 16. század elejére, az addigiaknál valószínűleg jobb fegyverzettel látták el. Ezt a megállapítást egy bjelovári gyűjtő és kutató, Ivan Barešić tette, aki 1938. körül egy ásatást hajtott végre ebben a várban. Ez alkalommal, kb. 75 centiméteres mélységben, hat kisebb ágyút, egy vörösréz mozsárágyút és egy szablyát tárt fel. A várban talált keramika 15. és 16. századi eredetű. A vár valószínűleg, Szulejmán szultán seregének Bécs alatti veresége utáni visszavonulása, vagy Verőce 1552-es elestének következtében pusztult el. A későbbiekben a környékbeli lakosok, a bevett szokás szerint, építőanyagként elhordták a vár maradványait, de úgy, hogy még az alapjai sem maradtak meg. Amikor 30 évvel később (1968-ban) a szerző felkereste ezt a helyet, alig, de még meg tudta különböztetni a várárkok és középső földhalom alapjainak alakját. A telek tulajdonosai is évszázadokon át konok kitartással dolgoztak a megsemmisítésén, szántották, egyengették, majd, hogy könnyebb legyen rajta a mezőgazdasági művelés, a kör alakot, négyszögletesre alakították át.
A várhely neve és múltja:
A 13. században, szinte a Bilogora közepén, a Csezma (Česme) folyó és mellékfolyása, a Csezmice (Česmice) patak (ma a Bjelovacka patak felső folyása) között terült el a csezmicai nemzetségi megye. A megye területén 1250. körül, több nemesi család is élt, mint a Butkovichok (Butković) a mai Patkovácon, a Kokicsánok (Kokičan) a mai Kokinácon, a Poljicsánok (Poljičan) Poličnán (ma Severin), stb. Közülük is kiemelkedett a Buchka (Bachka, Bochka) család. A leszármazottjaik még jelenleg is nagy számban élnek, sőt a család hozzátartozóit megtalálhatjuk szerte a Dráva mentén, kelet Szlavóniában, Zagorjében, a Kupa mentén, stb. Bilogorában e családnak a birtokai, a nyugaton lévő Vrbone (ma Obrovnica) és a keleten lévő, mai Brzaja és Grebenska körüli dús erdőségek között voltak. A birtokaik elhelyezkedéséről valamivel részletesebben, a csázmai káptalan által 1271-ben(1) kiadott adásvételi szerződésből értesülhetünk. Tudniillik a család ebben az évben döntött arról, hogy eladják az örökségüket képező földeknek azt a részét, mely egymagában állt a megye nyugati végében, a fent említett családok birtokai között. A földdarabot 12 márkáért, a vrbonei Descyna fia Mirsa vette meg, hogy így kerekítse ki a saját birtokát.
Ebben az okiratban, a Buchka család tíz tagját említették meg, mint pld. Péter fia Pétert, Ztoyka fia Chernát, Nekmer fia Chernoglaut, aztán Sankot, Giusét, Gardobot, stb. A család leginkább a mai Velika Pisanica, Ravneša és Brzaja között tartózkodott, a székhelyüket képező vár, a mai Bačkovicában volt megtalálható, mely mellett, valamivel északabbra, még egy kisebb erősség található(2). Annak ellenére, hogy ilyen számosak voltak, tény, de a család a 14. század elején, fokozatosan a kihalás szélére került, mivel egy évszázaddal később e vidéken, csak egyetlen képviselőjüket említették tisztelettel. Ez esetben, arról a Bucsinci Illésről van szó, aki több horvát nemessel együtt, 1492-ben aláírta a pozsonyi békéről szóló okiratot(3).
Az 1650-ös esztendő után, Bačkovica falvát az ősi neve alatt újra felépítették és új lakosságot is kapott, akik részben Boszniából és Likából települtek át. A falunak 1866-ban, 21 portája és 258 fős lakossága volt.
JEGYZETEK:
1. T. Smičklas: Diplomatički zbornik Kraljevine Hrvatske, Dalmacije i Slavonije (A horvát-dalmát-szlavón királyság diplomáciai gyűjteménye. A továbbiakban CD, mint CD VI. No. 15. p. 12-14; 1272. év)
2. A második bačkovicai várhelyet 1979-ben, Mladen Medar, bjelovári régészhallgató mérte fel.
3. R. Horvat: Povijest Hrvatska (Horvátország története, I. könyv, 187. oldal, Zágráb, 1924.)
LOVRENCEVIC, Zvonko
Középkori várhelyek Bilogoréban (MEDIEVAL HILLFORTS IN BILOGORA)
Forrás: Lovrencevic, Z. (1989), Srednjovjekovne gradine u Bilogori, u: Arheološka istraživanja u Podravini i kalnicko-bilogorskoj regiji, "Posebna izdanja Hrvatskog arheološkog društva", 14: 139-166, Zagreb.
fordította és összeállította: Szatanek József
GPS: | É 45° 50.398 (45.839966) |
K 17° 4.982 (17.083038) |
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.