Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Orlovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös vármegye - Orlovc

Ajánlott látnivalók | |
---|---|
DECCHA - ORLOVC
Orlovac, Orlovc
Elhelyezkedése:
Orlovac falu és a Csezma folyó, valamint a 119-es magassági pont között, egy impozáns várhely helyezkedik el, amit a környékbeli lakosok Orlovgradnak (am. Sas vár) neveznek. A középső földhalom átmérője, mint egy 50 métert tesz ki, amit egy széles várárokkal és csak egyetlen, de erős földsánccal öveztek. A többi részét. már amennyiben volt, már régen elegyengették. A délnyugati oldalán egy földalapzat található, mely a kaput védő toronyé lehetett. A várhely tulajdonosai 1960. körül, a Ištok és a Matić családok voltak.
Az elmondásuk szerint több kocsira való téglát vittek el innen az iskola építéséhez, továbbá ekkoriban néhány 15. századi edénytöredéket, csontokat, köszörűkövet és a pincében egy aranyedénykét is találtak. Az 1958-as esztendőben még látható volt egy kőből készült, kb. 20 cm magas, kb. 25 cm széles és kb. 8 m hosszú fal is. Hasonló fal volt a keleti oldalon is, mely északon, egy falsarkot képezett az előbbi fallal.
A várhely neve és múltja:
Se a Decca, se az Orlov grad nevet nem tudjuk a jelenlegi állapotukban lefordítani, mivel nincs elegendő adatunk, a régi jelentésükről. Amennyit az adatokból meg lehet állapítani az, az, hogy ez a település a katonai határőrvidék részeként, a határőrvidék egyik Zajednicajához, vagy Gemeindejéhez, azaz, a határőrvidék egyik katonai körzetének uradalmához tartozott. Miután a térség fölött megszűntették a katonai irányítást, egy bizonyos Dumich Jankó (Janko Dumić) kapta meg. ám azt nem tudjuk, hogy volt e valamiféle Orlovich, vagy hasonló nevű család tulajdonában.
A várról pontosabb híradást, egy 1263-ban(23) kiadott oklevélből kaphatunk, amikor is Ruh, vagy Roh ispán, Garicsi Diántól (Dian de Garigh) megvette, a Csázma, vagy Chasma folyó menti földeket. Ezek a földek érintkeztek a Zalatinik (ma Kovačica) patakkal is, ami alapján, ez annak a birtoknak felel meg, ami Ruhov, a mai Orlovac falu körül terült el. Erről a birtokhatárról többszörösen és visszatérően is rendelkeztek, melyről külön okiratokat is kiadtak. Így történt ez 1273-ban(24) is, amikor László király megerősítette Rohot, a „castri nostri Symigiensis Decche vocatam in Garig exsistentem” körüli földjeiben. Megemlíthetjük még az összeszerkesztett codexek (CD) VI. kötetét is, melynek egyik oklevelében a fent említett Deccha elnevezést, Devcha (Devča) névként vezették át.
Az 1334-es esztendőben25, Roh birtokán, egy Boldogságos Szűz templom is megtalálható volt, az 1442-es(26) budai országgyűlésen pedig Roh ispán egyik leszármazottja, Szlavónia küldöttekén tűnt fel, mint „Ladislaus Roh de Decche”. Az utolsó híradást erről a családról, egy per ítéletében találhatjuk meg, melyben a körösi ispán, különböző bűncselekmények elkövetőjeként, más nemesekkel együtt, őket is megemlítették. Ekkor, kb. 69 nemest vádoltak meg, akik között megtalálható volt, Ladislaus Rohfy de Deche, Johannes de Thapalowcz (a mai Zrinjski Topolovac), Anthonius de Kopync (a mai Kupinovac), stb. Ebben a perben, 1481-ben(27) hoztak ítéletet, amit biztos, hogy sohasem hajtottak végre.
Roh várát a török háborúk idején rombolták le és soha senki nem építette újjá.
JEGYZETEK:
23. CD V. No. 777. p. 281; 1263. év,
24. CD VI. No. 54. p. 60; 1273. év,
25. J. Butorac: popis župa zagrebačke biskupije od god. 1334. Kulturno-poviestni zbornik zagrebačke nadbiskupije (A zágrábi püspökség egyházközségeinek összeírása, 1334-tól, A zágrábi érsekség kulturtörténeti gyűjteménye, Zágráb, 1944. 446. oldal)
26. V. Klaić: Povijest Hrvata (A horvátság története, III/1, 358. oldal.
27. M. Šufflay: Osuda plemića križevačke is virovitičke županije (Körös és Verőce vármegyei nemeseket elitélő határozatok „Vjesn. zem. arkh.” VIII. p. 156 (sic!))
LOVRENCEVIC, Zvonko
Középkori várhelyek Bilogoréban (MEDIEVAL HILLFORTS IN BILOGORA)
Forrás: Lovrencevic, Z. (1989), Srednjovjekovne gradine u Bilogori, u: Arheološka istraživanja u Podravini i kalnicko-bilogorskoj regiji, "Posebna izdanja Hrvatskog arheološkog društva", 14: 139-166, Zagreb.
fordította és összeállította: Szatanek József
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.