Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
KOPYNCH-KOPINCZ-KOPINA-S.MARTIN
Kupinovac-Kupinci
Elhelyezkedése:
Kupinovac falu és a gornjeplavicei szőlőhegy közti mély völgy szájánál, a Sztara voda nevű forrás mellett, egy lefaragott domboldalon fekszik a kupinovaci várhely. Úgy tűnik, hogy a domboldal adta meg a formáját, mely még ma is őrzi szabálytalan hétszögletű alakját. Ennek a földterületnek a tulajdonosa, a már elhalt kupinovaci Velaj család volt. Néhai Kata Velaj engedélyezte Ivan Barešić bjelovári kutatónak, hogy az itteni földhalmon éveken át kutatásokat végezzen. Az itt feltalált meglehetősen sok téglát (30x12x6 cm-es alakúak), a helyi parasztok már régen elhordták. A legtovább az északi oldal várfalai maradtak fenn, melyek még 1950-ben is láthatók voltak.
A várhely neve és múltja:
Először is talán tegyünk különbséget két pataknév: a Kopinch és a Copnicha között. Az első patak, mely Kopinch vára mellett délről folyt el, a Dobrovita patak felső folyását képezte, míg a második patak a Bistre folyócska mellékvizét képezte, melybe belefolyva a Drávába ömlött be. A Copnicha patak valaha a Chopov-nak (Čepelovac), majd 1270-ben(70), Copinch-nak nevezett földek mellett folyt el.
Kupinováccal együtt, szinte mindig megemlítették a Szt. Márton templomot is, mely úgy tűnik, hogy a kupinovaci uradalomhoz tartozott. Maga a templom, Martinci falutól nem messze, a Bukvikának nevezett dombon állt. Az 1317-es esztendőben(71), a Pál nemzetség eladta azokat a földjeiket Lukács fia Ivánnak, melyek a Csezmica (ma Bjelovačka) patak és a Szt. Márton templom között voltak. Ezt a templomot az 1334-es egyhátközségi összeírásban is megemlítették, mint „Eccl. B. Martini”. És most következzék még egynéhány történeti adat Kupinovacról.
„Nicolo filio Nicolai de Kopinch”, Iván fia László körösi és rovistyei ispán bizalmasa volt, és ő volt az egyik tanú a Castelan Péter fiai elleni perben, akik erővel rátörtek Margareta de Mocriche, podvinjai és orešjei birtokára. A peres eljárás, még 1365-ben és 1367-ben(72) is zajlott. Az akkori Orešjét, ma Orovácnak nevezik.
Az 1476. esztendőben(73), Hermann László elvesztette obrovnicai birtokát, melyet Kupinivaccal együtt, a király a Bánffyaknak adott.
„Anthonius de Kopyncz” neve megtalálható, a Körös vármegyei nemesség 1481-es(74) összeírásban is, akit ekkoriban különböző bűncselekményekkel vádoltak meg. A szomszédai, gatalovaci nemesek voltak.
Az 1578. év augusztus 20-ai napján, a pakráci bég felperzselte Koppinacz falvát és az ottani embereket, barmokat elhajtotta. Ám Haleg generális csapatai utolérték és elverték őket a Csezma folyó mellett.
Az 1628-as esztendőben(76), a királybíró, Orbowa et Szenth Marton (Martinac) falvait, valószínűleg Kupinovac falu maradékával együtt, Bánffy Kristófnak ítélte oda.
A későbbiekben, 1650-ben(77), Kupinovac falva, mely a legkorábbi települések egyike lehetett Bilogorában, új lakosságot, szerbeket kapott. A lejegyzett helyi hagyományok szerint, Kupinovac falvának legrégebbi lakosai a Helbet, az Ivanović, a Roklić, a Savić és a Vijčetić családok voltak. A faluban jelenleg egy, a 16. század végi építkezési szokásoknak megfelelő, nyolcszög felével záródó apszisú, pravoszláv templomocska áll. Ehhez a templomhoz a betelepültek feltehetően csak egy fából készült tornyocskát építettek, miután a régi templomalapok még felhasználhatók voltak.
JEGYZETEK:
70. CD V. No. 16. p. 564; 1270. év.
71. CD VIII. No. 379. p. 461; 1317. év.
72. CD XIV. No. 8. p. 14; 1367. év
73. J. Bösendorfer: Crtice iz slavonske povijesti (Vázlatok Szlavónia történetéből, Eszék, 1910. 72-76. oldal)
74. ?
75. R. Lopašić: Spomenici ... vol. I. No. XVI. 23-27. oldal.
76. A. Ivić: Migracije Srba u Slavoniju, Srpska Kraljevska akademija (Szerb népmozgások Szlavóniában, Szerb királyi akadémia „Etnografski zbornik”)
77. R. Lopašić: Spomenici ... vol. II. No. XCVI. p. 152.
LOVRENCEVIC, Zvonko
Középkori várhelyek Bilogoréban (MEDIEVAL HILLFORTS IN BILOGORA)
Forrás: Lovrencevic, Z. (1989), Srednjovjekovne gradine u Bilogori, u: Arheološka istraživanja u Podravini i kalnicko-bilogorskoj regiji, "Posebna izdanja Hrvatskog arheološkog društva", 14: 139-166, Zagreb.
fordította és összeállította: Szatanek József
GPS: | É 45° 57.379 (45.956310) |
K 16° 53.271 (16.887854) |
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.