Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Korond - CorundRomániaErdély és PartiumMaros-Torda történelmi vármegye - rk. templom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

 

 

Korond (Corund) falu a Sóvidéken található, Szováta városától DK-re, a Küküllőközi dombvidék K-i részében, az egykori Udvarhely vármegye területén. 

Már 1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, Péter a pápai tizedjegyzék szerint 2 banálist fizet, míg 1334-ben papja, név nélkül, 1 régi banálist. 

Az 1764. évi egyházi feljegyzés szerint (Schematismus. 1882., 182.) 1533-ban átépült az addigi templom, ami a gótikus építkezés, átalakítás dátuma lehet. Ugyanezen forrás szerint Szent Bertalan tiszteletére volt szentelve. A torony különálló volt. Erről a templomról Orbán Balázs hosszasan értekezik művében: “A korondi katholikus templom igen szép régi épület, az ujabbkori elferdítések daczára is fel lehet ismerni, hogy az az átmeneti korszak (románnak a gótba) tisztes műve; szentélyzáródása polygon, csillagboltozatának gerinczei két horony közé helyezett hatszög pálcza tagozatával ékesek, s azok különbözőleg idomitott (emberfő, makk, kehely) gyámkövekre (Consolen) nyugasztvák. Szentségház fülkeje is van, melynek körives nyilatát kéthenger tagozat szegélyzi. Diadalive körives. A hajó egészen át van alakítva, ugy az egyháznak minden ablakai kiszélesitve. A templomon lévő mind három ajtó különböző idomokat képvisel, mert déli oldalajtaja körives, nyugati főportaleja egyszerü kajács szegélyezte csucsives, sekrestye ajtaja pedig elcsapott lóherivvel alakult, s bár semmi felirat vagy évszám fel nem fedezhető, de a felemlitém épitészeti idomok kétségtelenné teszik, hogy az a XIII-ik század vége felé épülhetett s igy székelyföldi régi egyházainak között nem utolsó helyen áll.” 

1910-1911-ben az Orbán B. által fent leírt régi templomot lebontották és Pápay Sándor műépítész tervei alapján, Lobenschusz József mérnök által közadakozásból új templomot építettek. A régi templomból csak néhány faragott kő maradt meg beépítve a kőkerítés falába, de ezek inkább a késő gótikus stílus emlékei.

A középkori eredetű kerítőfal a templom Ny-i oldalán ma is megfigyelhető. Kívül 2,5 m magas, a belső feltöltött részen pedig 1 m magasságú.

Forrás:

Karczag Ákos – Szabó Tibor: Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei. Budapest, 2012. 852.

 

GPS: É 46° 28.228 (46.470474)
K 25° 11.145 (25.185753)
Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció