Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Pobedény - PobedimSzlovákiaFelvidékNyitra történelmi vármegye - Vár

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Térkép
  • Szállás

Pobedény vára

A vár teljes területe művelés alatt van.  A sáncok magassága és az várárok mélysége alig éri el a 20-30 cm-t.

Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai - monográfiájában az alábbiakat írja Pobedény településről:

„A XIV. század vége felé „Popodyn”, de a XV. században már „Pobyedin” néven mint Csejte várának tartozéka van említve. Kath. temploma 1678-ban épült. Kőfallal van körülvéve, melynek négy sarkán egy-egy torony van. Kegyura a vágujhelyi prépostság. A faluban gazdasági fogyasztási hitelszövetkezet is van. Hradiste nevü magaslatán valaha erődítvény lehetett, mert ott falmaradványokat és régi fegyvertöredékeket találtak.” Forrás: Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai - NYITRA VÁRMEGYE - VÁGUJHELYI JÁRÁS. - VÁGUJHELY. - Pobedim

A legintenzívebb szláv betelepülés a 8. század végén és a 9. század elején volt. Ekkor a település területén több helyen is laktak, közel 30 objektumot tártak fel. 

Kétségtelenül a legfontosabb régészeti lelőhely az erődített központ volt, amelynek akropolisza és külsővára volt. A vár a térség egyik legrégebbi erődített helye, sáncokkal volt megerősítve. Kívülről fával megerősített földsánc védte a kőfalat, belülről pedig ferde támfalakkal támasztották meg a sáncot. A sánc koronájába fából készült palánkot építettek. A sáncok egyes részein őrtornyok álltak.  Pobedény vára a Vág-medence kereskedelmének központja volt, ezt régészeti leletek támasztják alá.

Pobedény várát a térségben található kevés alföldi vár egyikeként tartják számon, amely a természetes vízrendszert használja védelemként - pl. Mikulčice, Pogányvár Bŕeclav mellet. Az erődítményre vonatkozó legkorábbi említések a múlt század végéről származnak.

A vár méretét és belső elrendezését a terep alakjához igazították. Pobedény vára a mai községtől délnyugatra, ártérben található. Az első rész a fővár (Hradištia) területe 4,1 ha, a második rész, a külsővár (Podhradištia) területe 3,9 ha. Az erődítés régészeti vizsgálatai, meggyőző bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy először a Hradištět, majd nem sokkal később a Podhradiště területét erősítették meg, a vár mindkét részéből származó leletek azonos időszakból származnak. Szakrális építészetre utaló nyomokat nem találtak az erőd két részének egyikében sem.

Forrás: http://www.hradiska.sk/2010/06/pobedim-je-znamou-archeologickou.html

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 48° 38.678 (48.644627)
K 17° 47.021 (17.783686)

Információk: a vár helye a településtől dél-nyugatra, földúton kereshető fel.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025