Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Bakabánya - PukanecSzlovákiaFelvidékBars történelmi vármegye - Szent Miklós-templom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Ábrázolások
  • Térkép
  • Szállás

Bakabánya templom

Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai - HONT VÁRMEGYE ÉS SELMECZBÁNYA SZ. KIR. VÁROS monográfiájában: "Bakabánya község róm. kath. temploma a vármegyebeli gothikus építészet egyik legszebb maradványa; építésének idejéről eltérők a meghatározások, némelyek szerint az alapja XIII. századbeli, számol jel azonban arra mutat, hogy a felépítmény a XVI. századból való. Thurzó Sándor a templomot erős kőfallal vette körül; a kathedrea lépcsőire leány alakja volt festve, ezzel a felirattal: »Margaretha virgo aedificavit ecclesiam hanc 1506«. A torony csak 1864-ben épült hozzá. a templom kincsei között őriznek egy Mátyás korabeli misekönyvet és egy »Summa sancti Thome« gyüjteményt 1484-ből".

Váliné Pogány Jolán szerk.: Az örökség hagyományozása Könyöki József műemlékfelmérései 1869-1890 (Forráskiadványok Budapest, 2000) Katalógusában: „A község keleti részén áll a késő góthkorú kath. szt. Miklós püspöknek szentelt templom, mely keleti részén végig húzódik egy magas védőfal mely előtt még árok is van. A templomtól délre pedig kaputornyot találunk. Mindebből látjuk hogy Bakabánya erősített hely volt, melynek egyéb falait csak a mult században hordották le. Fel kell említenem, hogy a négyszögű szentély hasonmását Thúrócz megyében Znióváralján Szuchánban, de egyébb helyeken is találni; mint azt thúrócz megyei felvételeimben felemlítettem. A thúrócz megyeiek sokkal idősebbek, különösen a znióváraljai, hol még késő román elemek is mutatkoznak. Ezen jelenség annál feltűnőbb, miután a templom épitése csak 1506ban fejeztetett be; de e korra nemcsak a templom gerinczei, boltozata de a kápolnáéi is utalnak, s miután a hajóban pillérek állanak melyen a hajó boltozata nyugszik, bizonyosnak látszik, hogy a mellékkápolna a templommal együtt terveztetett. 

...

Az 1506 évszám megfelel szerkezetének. Az évszám fölötti bányás czímer két oldalán ismét találunk kőfaragó jelt. Ezen czímer két oldalán két gyámkövecske van, melyeken egykor bizonyosan szobrocskák állottak, mert a szerkezet minden egyébb lehetőséget kizár. Az egész templomon előforduló faragott kövek jó homokkőből valók. A templom építő anyagát meghatározni nem lehet, mert még a pillérek is gondosan be vannak vakolva és meszelve. Az erődítményfalak kövei pedig szürke trachyt, homokkő és mészkőből valók, mely anyag a vidéken található. Fel kell még említenem, hogy a templomban négy szárnyas oltárt találtam és mind a négy használatban és jó karban van". 

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 48° 21.156 (48.352592)
K 18° 43.327 (18.722118)

Információk: a templom a település központjában kereshető fel.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció