Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Orahovica, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Verőce vármegye - Raholca, vár alatti kastély
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A kastély története ismeretlen. Nem tudni, hogy ki és mikor építette. Egyetlen említése történik meg, mégpedig egy 1702-es adóösszeírásban, mely inkább, a kastély fölötti Raholca várának állapotával foglalkozik.
A kastély mai állapota:
A kastélynak mára csak az északi és a nyugati falai maradtak fenn, mondhatni teljes magasságukban. A maradványok alapján a kastély, egy nyugat-kelet irányú, szabályos téglalapot formáz, melynek északi fala kb. 35 métert, nyugati fala kb. 14 métert, tesz ki. A kastély valaha egy emeletes lehetett, melynek nyugati harmadában egy pince húzódhatott. A pinceszintet a földszinttől, egy konzolokon nyugvó födémszerkezet választotta el. A földszint és az I. emelet közti födémszerkezetet, egy gerendákra helyezett járóosztály alkotta, melynek gerendafészkei máig megfigyelhetők. A kastély védőtornyokkal nem rendelkezett, ám a faakl vastagsága alapján, akár védelemre is alkalmas volt. A védelmet erősíthették, az északi falban feltételezhető kapubejárat körül látható szűk, lőrésszerű nyílások. Itt, jóllehet nehezen megfigyelhetően, egy kapuvédőmű-szerű terepalakzat is található. A kastély, az eredeti állapotához képest biztos, hogy legalább egyszer átalakításra került, melynek során, az eredeti, védhető, északi bejáratot délre helyezték át, mely immár a kastély déli oldala felé fordult. Itt most is megtalálhatók az egykori kastélypark részét képező, tájjellegű park maradványai. A kastély érdekességét képezi, a kastély délnyugati sarkában található kandalló maradványai, melynek a kandalló felső– füstgűjtő– felépítményét tartó konzoljai máig jó állapotban maradtak fenn. A kastély maradványai jelenleg egy működő kőbánya területén fekszenek, ennek ellenére szabadon látogatható.
GPS: | É 45° 31.044 (45.517399) |
K 17° 51.267 (17.854450) |
Megközelítése: A kastélyrom (és magának Raholca várának) megközelítése (az egyéb látnivalók miatt), az alábbi útvonalon javasolt: Pécs – Drávaszabolcs határátkelőhely - Našice észak - elkerülőút Zágráb felé - Našice/Martin (johannita rendház maradványai és temploma) - Donja Matučina (gótikus templom) - Feričanci (barokk kastély) - Orahovica centrum. Orahovica központjába, a kettesjelzésű főútról balra térünk le, majd áthaladva Orahovica kisvárosán, utunkat egyenesen délnek, Kutjevo irányába vesszük. A délnek vezető úton, Orahovica plébániatemplomát balkéznek elhagyva haladunk tovább Duzluk településéig, mely Orahovica szabadidős központjának tekintheto. Raholca váráról, a falu északi határából tudjuk a legjobb távoli fényképeket készíteni. A továbbiakban is felfelé haladunk egy meglehetősen kanyargós úton, míg Duzluk falu közepén egy postaépülethez, illetve egy közlekedési tükörhöz nem érünk. A tükörnél jobbra, egy „Jezero”jelzésű táblánál fordulunk le, mely egyirányú útként, először Raholca várához vezető turistaúthoz vezet, ám nekünk a Raholca vára alatti kastélyhoz még tovább kell mennünk. Ehhez meg kell kerülni az itt kialakított mesterséges tavat, majd egy dombgerincen átbukva, már a kastély közelébe érünk. A jó minőségű, kőzúzalékos út, jobbra visszavezet Orahovica településére, míg maga a kastélyrom, balra egy erdős részen található. Itt parkolásra kiválóan alkalmas területeket találhatunk, ahonnan a kastély romjai már könnyedén bejárhatók. Fontos! A kastély felkeresése után, az egyirányú út miatt, csak Orahovicába mehetünk vissza! Erre, az Orahovica környéki látnivalók felkeresésekor ügyeljünk!
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.