Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„Raducsnál (Raduč) Sladović és Fras is említ egy várromot, amiről Glavinić azt írta, hogy ez a vár egykor a messzi síkot védte. Manapság alig megkülönböztethető nyomai vannak. „
7.10 Raducs – Raduč, Gradina
Ez a vár, Lovinác várának a szomszédságában, a mai Lipac Radučki falunál találkozó Radučica, Grginca és Mićina patakok fölötti, Gradinának nevezett dombon állt (639 m tszfm). A vár építtetői a Mogorovics nemzetségbeli, Petricsevics házba való Hreljac-ok lehettek, akik Raducsban voltak birtokosok. Bizonyos, hogy a család tagja volt a 14. században megemlített raducsi Jakab zenggi bíró. Magát a várat először az 1577-es, a törökök által elfoglalt várakat felsoroló jegyzékben említik meg. A várral Mercator 1627-es térképén is találkozhatunk, ahol mint Raduc szerepel. A török időkben a várat, a török zsoldban álló martalóc vajdaságok egyikének a székhelyeként említik és a ribniki bég alá tartozott.
A vár egy kerek öregtoronyból és egy vele szemben álló, négyzetes toronyból, valamint a vár területét övező falakból állt, mint ahogy az, Kukuljević rajzából szépen látható. A várhegy tetején, ma már csak a kerek torony alapjait találhatjuk, míg a várat övező fal egy részét az alapjaiban, más részét csak a terep alakulatai alapján kísérhetjük végig, de helyenként már a fal helyét sem lehet biztosan megállapítani. A négyzetes torony nyomait nem sikerült fellelni, így csak egy régészeti feltárás adhatna választ a kerek toronyhoz való viszonyára, ahogy a vár kiterjedésére és az esetleges, falakon belüli más építmények létére is. A ma is látható maradványok alapján, a vár meglehetősen tágas volt.
A vár mai állapota:
A vár feltételezett helye 2011. 04. 04-én, a fent ismertetett adatok alapján, Keserű László és Szabó Tibor társaságában került bejárásra. A várdombon felszíni romok már nem láthatók, így erődítés létére csak a terepalakulatok utalnak.
Ezek szerint a domb legmagasabb pontját egy feltehetően kerek torony foglalta el, amitől kb. 15 méterrel egy újabb, esetleg négyzetes torony rajzolódik ki. A két „torony” között egy mára kicsiny sánccá kopott, a felszíni sziklákat is magába foglaló védőfal lehetett. A dombtető északi részét egy mély süppedés foglalja el, ami a sűrű bozót okán, nem átlátható. A dombon számos 20. századi lőállás is látható, így nem lehet biztosra állítani, igaz kizárni sem, hogy a forrásokban szereplő vár ezen a helyen állhatott. A kétséget növeli az is, hogy e várhelytől nyugatabbra egy „Gradina” nevű topográfiai pont is található, ám azt a környék bejárása nem érintette, így arról mást elmondani nem lehet.
/Szatanek József/
Forrás:
Dj. Szabo, Sredovječni gradovi… (Zágráb, 1920. 210. oldal)
Krešimir Matijević: Naseljenje Like
GPS: | É 44° 22.912 (44.381863) |
K 15° 36.335 (15.605586) |
Medak első várát a Karlovac - Split autópályán, a Sveti Rok-i leágazástól érhetjük el a legkönnyebben. Az autópályáról letérve, Gospić irányában kell haladnunk alig 3 kilométert, míg balról egy táblát nem látunk Lipac Radučki felirattal. Ám nekünk a várhoz nem itt kell lefordulnunk, hanem a következő, táblával nem jelzett kereszteződésben. Az egy mező szélén haladó út egészen a várhegy lábáig fut, ahol erősen összeszűkül. Itt egy lakalmas helyet keresve kell leparkolnunk, majd megmászni a várdombot. A domb délkeleti lábánál egy elhagyott épület van.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.