Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Todorovo, Todorovó - Todorovo, Bosznia-Hercegovina, Bosznia, Bosznia vármegye - Novi grad, Újvár, Todor grad
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Todorovó vára a Cazini végvidék (krajina) egyik legnagyobb vára volt. A neve alapján – Novi grad/Újvár – valószínűleg a 16. sz. első harmadában épülhetett fel Karlovics Iván horvát bán utasítására, aki a várat és birtokát 1531-es haláláig birtokolta. A todorovói tájék azt megelőzően egy kisnemesi közösség tulajdonában volt, akik hasonlóan Túrmezőhöz (Turopolje), egyénileg nem, hanem csak közösen bírtak nemesi kiváltságokat. A nemesi privilégiumok Karlovics birtokba lépésével szűntek meg. Az, hogy a vár mikor került a horvát bán tulajdonába, nem ismert. Karlovics Iván ezt a várát igen kedvelhette, hisz gyakran tartózkodott benne, sőt jó néhány levelét is innen címezte (1. kép).
Karlovics örökébe a Zrínyiek léptek, akik már nem lakták a várat, hanem azt mindig a várnagyaikra bízták. Többek között itt várnagyoskodott egy bizonyos hotucsi Budisics Mihály (1543-ban) és Tudor Deli Mihály is, akik koruk kiemelkedő harcosai voltak. A vár várnagya lehetett az a Tódor nevű ember is, aki a vár védelmében, egy 1562-es ostrom során halt meg a családjával együtt, ugyanis az ostrom során egy tüzérségi találat érte a vár lőportárát, melynek következtében az felrobbant és számos védőt megölt, köztük ezt a Tódor nevű embert is. A várat ettől kezdve Todor grad-nak, azaz Tódor várának kezdték nevezni és ez a név később átszállt a váraljai településre, amit ma is Todorovo-nak, azaz Tódorfalvának neveznek.
A Zrínyiek birtokában lévő várat, az 1558-ban, Sztenicsnyákon megtartott horvát szábor (országgyűlés) záró-határozatában is megemlítik, miszerint a várba 4 főnyi, királyi hópénzt húzó katonát rendelnek.
Lenkovich Iván 1563-as jelentése szerint, a Zrínyiek tulajdonában lévő várat az ellenség az előző év nyarán teljesen felperzselte, de a jelentés idején, újból egy 12 fős királyi zsoldon élő őrség volt benne. A jelentés a vár állapotára hivatkozva az erősséget lerontásra javasolta..
A vár végül is csak a 17. sz. harmincas éveiben (kb. 1630. körül) került török kézre, ám a harcok során meglehetősen elnéptelenedett vidéket a törökök hamarosan újratelepítették, sőt a várat is újjáépítették, megtoldva egy külsővárral, melyben egyéb lakóházak mellett a bég lakóháza és egy dzsámi is helyet kapott. Egy károlyvárosi (Karlovac) pap által 1641. november 20-án Bécsbe küldött jelentés szerint, Tódor várában (Újvár) egy bizonyos Kariman nevű aga székelt, akit a nagykladusai Hernjić fivérek követtek. A fivérek az állandó betöréseikről váltak híressé az osztrák császár uralta végvidéken.
A várat utolsó török birtokosaként, egy bizonyos Tabak (vagy Tabakovics) Máse nevű béget és fivéreit említették meg (a visszafoglalás idején) A vár mai állapota: Tódor vára egy, a környező domboknál mélyebben fekvő, három oldalról meredek lejtőkkel rendelkező várdombon helyezkedik el. A várdombot a magasabb területektől, egy mély gerincátvágással különítették el. A leginkább támadható oldalra, egy kb. 8 méter külső átmérőjű, hengeres tornyot emeltek, melynek egyik fele mára, majd az alapokig leomlott. Magát a várat egy kör alaprajzú öregtorony és egy kb. négyzet alakú, két félköríves toronnyal erősített várudvar alkotta. Ezt a vármagot a török hódítás után egy hosszúkás, téglalaphoz közelítő, de többszörösen megtört falú külsővárral bővítették, melybe a bég házát és cselédjeinek portáit helyezték el, de itt kapott helyet egy dzsámi is. A belsővár falai jelenleg is kb. 3 méter magasak, de belülről oly mértékben feltöltöttek, hogy a belső udvar terepszintje, helyenként megegyezik a falkorona magasságával. A belsővárba egy négyzetes kaputornyon (vagy az, az mellett nyitott kapun) keresztül lehetett bejutni, de ennek is csak a lábazat-falai állnak. A külsovár falai belülről kb. 4 méter , míg kívülről, kb. 4,5 méter magasak. A falak koronái mindenütt lepusztultak, így nem tudható, de feltételezhető, hogy lőrésekkel áttört pártázattal rendelkeztek. A külsővárat nyugatról egy nagyobb, míg délről egy kisebb, négyzetes alaprajzú toronnyal erősítették. A külsővár kapuja is védett lehetett, de ennek nyomai nem maradtak fenn. Így csak a belső- és a külsővár csatlakozó falainak lenyomata alapján feltételezhető az, hogy a kapurendszer egy kaputoronyból és egy hosszúkás, kapuudvarszerű fal-szorosból állhatott. A kapu előtt egy palánkkal övezett udvar is lehetett, tekintve arra, hogy a gerincet átvágó sziklaárok, kb. 20-25 méterrel odébb húzódik. A vár területe ma magánkézben van, de az egykori bég házát képező lakóház kivételével, az egész vár területe szabadon bejárható. A külsővárban elhelyezkedő egykori dzsáminak csak a fő falai állnak, míg a kisegítő épületeknek csak kb. 60 centis falai vannak meg. Ezeket akolnak használják.
A várat 2007. április 29-én bejárta: dr. Montskó Péter, Roskovenszky Hedvig, Tamás Zoltán és Szatanek József.
Egyéb: A vár előterében, még nem sokkal az osztrák-magyar visszafoglalás előtt is állt egy igen öreg és híres körtefa, mely alatt a krajinai muzulmánok gyűltek össze, amikor éppen a Porta és a boszniai valija határozatai, illetve reformtervei ellen lázadoztak, vagy amikor az Oszmán császárság határainak védelmére kellett megindulniuk.
A vár elbontott falaiból építették fel a vidék legrégebbi iskoláját és itt található a 20. század 70-es éveiben épített dzsámi is, melynek két minaretje volt.
/Szatanek József/
GPS: | É 45° 4.037 (45.067280) |
K 15° 55.549 (15.925819) |
Todorovó települése, illetve Todorovó Öregvára legkönnyebben Velika Kladuša felől, a Velika Kladuša - Cazin (Bihács) közti főútról közelíthető meg. Velika Kladuša városát elhagyva kb. 12 kilométer után Vejinac községhez érünk. A falu délkeleti végén található az a balra ágazó, viszonylag keskeny, de jó minőségű út, melyen egyenesen Todorovó településére érhetünk (az elágazás után, kb. 5 km). A vár felkeresése innen már nem jelenthet problémát, hisz a várhoz vezető kanyargós útról végig láthatjuk a várat. Közvetlenül a várhoz a hegygerincen található, kettős minarettel épült dzsámi után kb. 200 méterrel, egy jó minőségű, jobbra kanyarodó, kőzúzalékos úton juthatunk. Ez az út bevezet a várba, de miután a vár magánterületen fekszik, így érdemesebb még a vár előtt kb. 50 méterrel leparkolnunk és a tulajdonos engedélyét kérnünk a látogatáshoz.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.